18 mocnych spółek na liście kwietniowych rekomendacji

Na progu nowego kwartału maklerzy hojnie sypnęli rekomendacjami z zaleceniem kupuj. Obecnie największym powodzeniem cieszą się spółki paliwowe, banki, producenci żywności i odzieży, a także niektórzy deweloperzy. Wyznaczone ceny docelowe dają potencjał wzrostu kursu akcji nawet o 30 proc.

Z początkiem II kwartału obrodziło rekomendacjami. Tylko podczas środowej sesji na rynek trafiły raporty analityczne dla 21 spółek. Warto podkreślić, że wśród nich dominują oceny pozytywne.

Ostatnio na topie są spółki z sektora paliwowego. W środę DM BOŚ odtajnił zalecenie kupuj dla PGNiG oraz PKN Orlen. W wypadku pierwszej ze spółek zmieniono nastawienie ze sprzedaj, a cenę docelową podniesiono do 6,15 zł z 4,35 zł. Zdaniem biura, obecna taryfa na gaz ziemny powinna korzystnie przełożyć się na wyniki grupy. W wypadku drugiej spółki biuro podwyższyło cenę docelową z 61,80 zł do 65,70 zł. Jak podaje PAP, autorzy raportu zaznaczają, że wsparciem dla spółki było ostatnie zachowanie się marż rafineryjnych, cen ropy naftowej i kursów walutowych. Warto też zaznaczyć, że w tym roku akcje PGNIG zyskały już blisko 29 proc., a Orlenu prawie 27 proc. >> Listę wszystkich rekomendacji maklerskich znajdziesz tutaj

Z dużych spółek rekomendacji kupuj doczekał się KGHM. Analitycy DM PKO BP jednocześnie obniżyli cenę docelową akcji do 136 zł ze 151 zł. Biuro zwraca uwagę, że KGHM do 2020 r. zwiększy produkcję miedzi ekwiwalentnej o ponad 50 proc. dzięki inwestycjom (28 mld zł) w atrakcyjne projekty. Przy bieżących cenach metali spółka ma potencjał do łączenia mocnego wzrostu z wypłatą dywidendy średnio na poziomie 3,5 proc.

W środę pojawił się świeży raport dla sektora bankowego. Analitycy Wood&Co na liście top picks umieścili PKO BP, ING BSK i Alior Bank. Wycena pierwszego banku została ścięta o 11 proc., niemniej względem kursu giełdowego zakłada 22-proc. potencjał do wzrostu. Dla ING BSK podniesiono cenę docelową o 13 proc., co w efekcie daje prawie 16-proc. potencjał do ruchu w górę. Natomiast Alior Bank dostał nową wycenę o 14 proc. wyższą od poprzedniej. Biuro oszacowało cenę jednej akcji banku na 104,30 zł, czyli o 23 proc. powyżej kursu giełdowego.

(Źródło: Raiffeisen Brokers)

(Źródło: Raiffeisen Brokers)

Na uwagę zasługują także zalecenia kupuj pod adresem trzech deweloperów: LC Corp, Polnordu i Ronsona. Autorem rekomendacji są eksperci z DM BPS. Biuro po udanym dla deweloperów 2014 roku podtrzymuje pozytywne nastawienie do sektora w 2015 r. Oczekuje, że I półrocze upłynie pod znakiem stabilizacji sprzedaży, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom oferty deweloperów. Natomiast poprawa wyników sprzedażowych spodziewana jest w II półroczu. Broker szacuje 43-proc. potencjał względem bieżącej ceny dla Polnordu, 23-proc. dla LC Corp i 12-proc. dla Ronsona.

– Nasz optymizm opieramy na dwóch głównych czynnikach. Po pierwsze, RPP zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych, tym razem o 50 p.p. Uważamy, że historycznie niski poziom stóp procentowych przełoży się w kolejnych miesiącach najpierw na poprawę wyników sprzedażowych, a następnie na poprawę wyników finansowych. Dodatkowym bodźcem na rynku mogą być zmiany w programie MDM, które zmierzają do wprowadzenia na rynek zdecydowanie większych środków niż w 2014 r. Zwracamy uwagę, na rozległy bank ziemi, który posiadają analizowani przez nas deweloperzy. Każdemu z nich przy obecnym tempie sprzedaży wyprzedaż banku ziemi oraz oferty zajęłaby przynajmniej 5 lat. Przy obecnej presji na wzrost cen gruntów, będzie to naszym zdaniem bardzo istotna przewaga komparatywna. Uważamy, że w tej sytuacji należy przeważać akcje deweloperów mieszkaniowych w portfelu. – ocenia Tomasz Kania, analityk DM BPS.

To samo biuro odtajniło w środę rekomendację kupuj dla Otmuchowa. Potencjał do wzrost kursu akcji cukierniczej spółki oszacowano na około 30 proc. W 2014 roku Otmuchów mocno poprawił marże. Wpływ na to miały efekty trwającej od 2013 r. restrukturyzacji oraz sprzyjające ceny surowców. W minionym roku koszt własny sprzedaży w relacji do skonsolidowanych przychodów spadł z 79,7 proc. do 74,7 proc. przy porównywalnym poziomie przychodów. Ten efekt grupa zawdzięcza optymalizacji wzdłuż całego łańcucha dostaw, tj. od zakupu surowca poprzez produkcję, aż do dystrybucji. Zmniejszenie z 6 do 4 liczby zakładów produkcyjnych w grupie pozwoliło w 2014 r. zredukować o 26 proc. r/r poziom zatrudnienia, podnieść poziom wykorzystania mocy produkcyjnych oraz poprawić efektywność procesu magazynowania i dystrybucji.

– Uważamy, że widoczne w wynikach za 2014 r. efekty procesu restrukturyzacji będą kontrybuowały do wyników również w 2015. Uważamy, że akcje spółki są atrakcyjną propozycją inwestycyjną i sądzimy, iż obecny poziom cenowy posiada potencjał wzrostowy, który szacujemy na 29,6 proc. względem obecnej ceny 8,91 zł. – czytamy w raporcie DM BPS.

Analitycy tego biura szacują, że w 2015 r. grupa wypracuje 284,8 mln zł przychodów (+1,8 proc. r/r), 15,2 mln zł EBIT (+19,5 proc.) i 11,2 mln zł zysku netto (+21,5 proc.). Symulacja dla 2016 roku to odpowiednio 290,3 mln zł, 17,3 mln zł i 13,2 mln zł.

Źródło: omówienie sprawozdania przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

Źródło: omówienie sprawozdania kwartalnego Grupy Marvipol przygotowane przez analityka StockWatch.pl.

Wysoką rekomendację z 34-proc. przebitką dostał Marvipol. Analitycy ING wycenili akcję spółki na 10 zł za sztukę. Zdaniem biura, akcje Marvipolu są znacznie niedowartościowane, a rynek nie wycenił jeszcze solidnych przepływów operacyjnych, znacznego zmniejszenia dźwigni finansowej, wysokich marż występujących dla projektu Central Park Ursynów oraz zwiększenia skali i zysków w branży motoryzacyjnej.

Nadal w modzie są spółki z segmentu modowego. Trigon DM szczególnie wysoko ceni akcje Monnari, Bytomia i Wojasa, z szacowanym potencjałem odpowiednio na 29 proc., 13 proc. i 30 proc.

– Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla spółek small cap z sektora handlu detalicznego. Wydajemy rekomendację kupuj dla Monnari, Bytomia i Wojasa oraz trzymaj dla Vistuli, Gino Rossi oraz CDRL. W naszej ocenie spółki będą zyskiwać na dalszym oczekiwanym wzroście konsumpcji prywatnej. Wszystkie planują też powiększać powierzchnie sprzedażowe i podejmują szereg działań zmierzających do poprawy rentowności. – zaznacza Trigon DM.

Z popularnych giełdowych misiów w ostatnich dniach rekomendację kupuj dostali także: AmRest, Cognor, Duon i Wawel. Najwyższy potencjał w tym kwartecie otrzymały akcje AmRestu. Noble Securities widzi w akcjach operatora sieci lokali gastronomicznych 23-proc. pole do zwyżki kursu. Biuro ocenia, że w tym roku AmRest będzie w stanie skokowo poprawić zysk netto.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Amrest, BYTOM, COGNOR, Duon, ingbsk, kghm, lccorp, MARVIPOL, MONNARI, otmuchow, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, polnord, ronson, Wawel, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • BM mBanku mocno ściął ceny docelowe akcji 7 banków

  Eksperci nie mają wątpliwości, że recesja spowodowana przez pandemię COVID-19 oraz cięcie stóp procentowych mocno okroją zyski sektora bankowego. BM mBnaku w najnowszym raporcie obniżył wyceny akcji 7 banków, ale jednocześnie w aż 5 wypadkach zalecił ich kupno.

 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

  Koronabessa przyniosła historyczne przetasowania wśród największych spółek na GPW. Tym razem zmiana nastąpiła w fotelu lidera. Po wielu miesiącach absolutnej dominacji, PKO BP spadł na drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa po największym polskim banku przejął producent gier wideo.

 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • Czyżewski z PKN Orlen: Cena ropy może spaść do 10 USD/b, benzyny do ok. 4 zł/l

  Cena ropy od początku roku spadła z 65 USD/b do 25 USD/b i może stanieć nawet do 10 USD/b. Oznacza to, że cena benzyny na polskich stacjach może dojść w okolice 4 zł/l, poinformował w rozmowie z ISBnews.TV główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR