23 modne spółki, które zadadzą szyku w 2013 roku

Zimny początek stycznia powoli studzi euforię po grudniowej hossie. Zdaniem ekspertów, korekta jest wręcz wskazana, a okazji do inwestycji i tak nie zabraknie. StockWatch.pl sprawdził, o jakich spółkach mówi się pod kątem kontynuacji hossy.

Rynkowi eksperci niedawno prezentowali swoje szacunki dotyczące szans zarobku na akcjach w nowym roku. Wiele z nich przewiduje nawet dwucyfrowy wynik dodatni. Jednak już na starcie widać, że o wysokie stopy zwrotu wcale nie będzie łatwo. Od trzech sesji słabością razi przede wszystkim WIG20, a więc indeks, na którym przez ostatnie kilka miesięcy kwitła hossa. Zdaniem sporej części ekspertów od analizy technicznej, nadszedł czas głębszej korekty. Większa wyprzedaż na rynku akcji jeszcze nie jest przesądzona. Dopiero zejście indeksu WIG20 poniżej 2.540 pkt. będzie sygnałem do poważniejszej przeceny.

>> Styczeń bardzo często wyznacza trend na cały rok, dlatego StockWatch.pl zapytał ekspertów z biur maklerskich o szanse na dalszy ciąg zeszłorocznej hossy. >> Trzy ciekawe karty do gry pod efekt stycznia.

Indeks blue chipów od piątku oddał około 50 pkt. urobku. Zdaniem ekspertów, to dopiero początek. Michał Hulbój z Erste Securities wskazuje, że akcje notowane na polskiej giełdzie są najdroższe w regionie, dlatego spodziewa się znacznej korekty. Jednocześnie biuro zaznacza, że wciąż możemy znaleźć spółki w atrakcyjnych cenach.

– Teraz nastawiłbym się na korektę i poczekał na dalszy rozwój wydarzeń. Sądzę, że w związku z tym, WIG20 może spaść nawet około 10 proc. Niemniej można znaleźć ciekawe spółki. W naszej ocenie z blue chipów potencjał ma chociażby PGNiG. Na jej atrakcyjność wpłynęła m.in. znacząca obniżka cen rosyjskiego gazu i zatwierdzona przez URE tylko 3 proc. obniżka dla odbiorców przemysłowych. Ważną kwestią jest też uruchomienie wydobycia ropy i gazu ze złoża Skarv na norweskim szelfie kontynentalnym. – mówi Michał Hulbój, dyrektor departamentu analiz Erste Securities.

>> Bezpiecznym schronieniem dla kapitału mogą być też spółki defensywne w ciekawej sytuacji technicznej. >> 4 spółki odporne nawet na mocniejszą korektę indeksu blue chipów.

Łukasz Rosiński z Infinity8 również uważa, że rynek potrzebuje trochę czasu na regenerację. Jego zdaniem indeksy odrobinę za mocno urosły, dlatego teraz powinna nastąpić korekta. Niewykluczone, że będzie ona męcząca i rozciągnie się na cały I kwartał. Mimo to, ekspert podtrzymuje opinię, że cały 2013 rok będzie ciekawy dla inwestorów, a rynek w ostatecznym rozrachunku zyska kilkanaście procent. W podobnym tonie wypowiada się także Maciej Kabat z DM AmerBrokers.

– Skłaniałbym się ku temu, że pierwszy kwartał nowego roku upłynie pod znakiem korekty. Jednak cały 2013 rok powinien być wzrostowy. Wpływ na to powinny mieć niskie wyceny akcji i spadające stopy procentowe. Do tego wygląda na to, że już drugie półrocze powinno upłynąć pod znakiem poprawy w gospodarce. – ocenia Maciej Kabat, p.o. dyrektora departamentu Corporate Finance DM AmerBrokers.

W 2013 roku dużą sztuką będzie wyczucie giełdowych trendów. W zeszłym roku na topie były spółki surowcowe na czele z KGHM, chemiczne, paliwowe i elektromaszynowe. Na ten rok biura mają swoje typy w tym względzie. Trigon DM oczekuje relatywnie lepszego zachowania kursów przetwórców będących importerami netto. Natomiast DI BRE Bank zaleca przeważenie spółek wydobywczych, banków, rafinerii, dystrybutorów IT i unikanie spółek z sektora wytwarzania energii i deweloperów mieszkaniowych. W trakcie roku zaleca stopniowe zwiększanie alokacji w spółki przemysłowe, wykorzystując słabe wyniki za I i II kwartał.

Sposobów na budowanie portfela jest więcej. Zdaniem przedstawiciela Infinity8, trzon naszego portfela powinny stanowić silne i płynne spółki z WIG20 oraz mWIG40.

– To jeszcze nie pora, by wchodzić w bardziej ryzykowne tematy. Wśród blue chipów poszukiwania skierowałbym w stronę spółek, które w zeszłym roku stały trochę na uboczu. W tym zakresie wato zwrócić uwagę na PKO BP. Ostatnio pozytywne ruchy widać na spółkach energetycznych, tj. Tauronie i PGE. Nie wykluczam, że inwestorzy zaczęli już dyskontować możliwą poprawę sytuacji w tym sektorze. Przy wyborze spółek z mWIG40 stawiałbym na takie, które poradziły sobie dobrze w 2012 roku i maja spore szanse na powtórkę w tym roku. Widać, że w tym segmencie uznanie zyskuje Cyfrowy Polsat. Interesująco wygląda Enea w związku rosnącym zainteresowaniem akcjami spółek energetycznych. Uwagę zwracają także banki z tego indeksu. W ciekawym momencie znajduje się kurs Getin Noble Bank. – wymienia Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Z kolei Maciej Kabat szuka celów inwestycyjnych wśród płynnych spółek z mWIG40 oraz sWIG80. Trop ciekawy, bo w tych segmentach można znaleźć sporo firm, które notują solidne i powtarzalne wyniki.

– Jeśli obstawiamy ożywienie gospodarcze to historycznie patrząc z reguły wśród jej beneficjentów były banki. Teraz też powinno być podobnie. Zwróciłbym uwagę szczególnie na mniejszych przedstawicieli tego sektora. Podoba nam się Getin, Millennium oraz Alior. Te dwa ostatnie banki mogą stać się obiektem przejęć. Zwróciłbym także uwagę na dystrybutorów IT, tj. Action czy ABC Data. Obie spółki mają silną pozycję na rynku, a dodatkowo ciągłe nowości w technologiach napędzają im wyniki. Cały czas dobrze powinny zachowywać się także spółki elektromaszynowe i chemiczne. Nadal atrakcyjnie wyceniane są m.in. Zetkama, Relpol czy Amica. Wszystkie wykazują stabilne wyniki. Z chemicznych spółek pozytywna niespodziankę może sprawić Ciech, który przeszedł ważny proces restrukturyzacji. – zaznacza analityk z DM AmerBrokers.

Kolejnym tropem są spółki dywidendowe. Ta strategia sprawdziła się w zeszłym roku, gdzie na dywidendy dla akcjonariuszy innych niż strategiczni poszło ponad 11 mld zł. Dla porównania w 2011 roku było to około 9,6 mld zł. Jednak tym razem spółki bardziej czują w kościach kryzys i tak hojne dla akcjonariuszy raczej już nie będą. Niemniej kwestia podziału zysku jest ustalana indywidualne przez walne każdego z emitentów, a część z nich już deklaruje, że chętnie podzieli się zyskiem także w tym roku.

– W 2013 roku zainteresowaniem mogą cieszyć się spółki dywidendowe, jako alternatywa dla rynku obligacji. Na naszej giełdzie jest sporo spółek, które regularnie dzielą się zyskami z akcjonariuszami, a do tego są bezpieczne. Jako takie spółki dywidendowe można by wskazać chociażby PZU oraz Pekao SA. Prognozuje dla nich stopę dywidendy na poziomie odpowiednio 8 proc. i 5 proc. – mówi Michał Hulbój.

>> Serwis StockWatch.pl uważnie śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy. >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj.

Jeszcze innym ciekawym tropem, o którym warto pamiętać, są wezwania. Ubiegły rok pokazał, że można na nich nieźle zarobić. W 2012 roku mieliśmy prawdziwy renesans, bo w sumie uzbierało się aż 30 wezwań. Szczególnie pasjonująco wyglądała walka funduszy o Eko Holding lub inwestorów branżowych i Skarbu Państwa o spółki chemiczne Azoty Tarnów i ZA Puławy.

– W tym roku także należy patrzeć na spółki pod kątem ewentualnych wezwań. Jeśli założymy, że czekają nas dalsze wzrosty, to teraz może być ostatnia szansa, by taniej przejmować. Wśród potencjalnych kandydatów do przejęć wymieniane są: Krakchemia, ES System, Alior, Millennium, Ergis, Lena, ACE czy Ciech. – wymienia Maciej Kabat.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abcdata, ACE, action, Alior, amica, Ciech, CYFRPLSAT, Enea, ergis, essystem, getin, Getinoble, krakchemia, Lena, Millennium, Pekao, PGE, PGNiG, pkobp, PZU, relpol, TAURONPE, zetkama)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR