4 spółki z technicznym turbo z zawieszonego sektora IT

Omawiane walory: , , ,

W 2012 roku spółki informatyczne kurzą się na poboczu rynku. Wśród nich są jednak pojedyncze, których kursy na tle branży zachowują się jak po reinstalacji systemu. Specjalnie dla StockWatch.pl cztery takie okazy wybrał ekspert od techniki z SGH.

Od początku roku indeks grupujący przedstawicieli sektora IT stracił prawie 8 proc. i daleko mu do tegorocznych liderów WIG-Surowce (+54 proc.) i WIG-Chemia (+49 proc.). WIG-Informatyka słabnie w oczach od marca. Z pewnością nie bez znaczenia dla gorszego postrzegania spółek informatycznych jest silne spowolnienie gospodarcze, które szczególnie uderza w branże koniunkturalne, a taką jest właśnie sektor IT. Dowodem na to są już gorsze wyniki za II kwartał, gdzie giełdowa branża informatyczna zanotowała 13 proc. spadek zysku netto w ujęciu r/r i pogorszenie marży EBITDA z 15 proc. do 13 proc.

WIG-Informatyka słabo też znosi ostatnie chwile przed publikacją wyników swoich spółek za III kwartał. W połowie października w kilka dni indeks stracił aż 8 proc. Niemniej teraz jest szansa na techniczne odreagowanie.

– Indeks WIG-Informatyka po spadku buduje bazę, co stwarza szansę na korektę wzrostową. Lokalne opory to 1.015 pkt, 1.049 pkt i 1.079 pkt. Z kolei poziomy wsparcia usytuowane są w pobliżu 964 pkt i 875 pkt. W szerszej ramie czasowej obowiązuje trend spadkowy. Wskaźniki MACD, Stochastic i ROC znajdują się w paśmie wyprzedania, ale zaczęła maleć odległość wskaźników od średnich – sygnał kupna może powstać w najbliższym czasie. – podkreśla Krzysztof Borowski, ekspert Katedry Bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Listę wszystkich reprezentantów informatycznego indeksu znajdziesz tutaj. >> Wskaźniki każdej ze spółek znajdziesz i szybko porównasz w serwisie StockWatch.pl

Ekspert od AT wytypował cztery, jego zdaniem, ciekawe spółki IT pod kątem techniki. Wśród wskazań znaleźli się: ATM, NTT System, PC Guard oraz Qumak Secom. Pierwsza ze spółek od kilku miesięcy stara się o kontynuację trendu wzrostowego. W połowie miesiąca kurs ATM znowu mocniej szarpnął w górę. Teraz notowania teleinformatycznej spółki muszą zmierzyć się z ważnym oporem, aby myśleć o dalszej wspinaczce. >> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

– Cena znajduje się w KT trendzie wzrostowym zbliżając się do istotnego oporu na poziomie 9,30 zł. Kolejne zatrzymania to poziomy 11 i 11,55 zł. Wsparciem jest teraz ostatni pokonany szczyt 8,35 zł i potem 7,21 zł. Zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach: MACD, Parabolic, Stochastic i ROC. Od dołu za ceną w górę porusza się średnia ruchoma – potwierdzenie zwyżki ceny. – mówi Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

We wskazanej czwórce jest też NTT System. Producent komputerów ma za sobą nagły zryw notowań z pierwszej połowy października. Jednak piątkowa sesja pokazuje, że akcje tej spółki nie są odporne na wstrząsy. W piątek akcje NTT System tracą ponad 5 proc., choć należy zauważyć, że obrót jest symboliczny. >> Analizę raportu spółki za II kwartał znajdziesz tutaj.

– W szerszej ramie czasowej cena utworzyła bazę (ST formacja spodka do wybicia w górę?). W tej chwili najbardziej istotnym poziomem oporu jest szczyt 0,79 zł, a kolejne poziomy są położone w pobliżu: 0,88 zł i 1,03 zł. Wsparciem są obecnie poziomy: 0,65 i 0,58 zł. Wybicie z bazy potwierdza rozszerzenie się wstęgi Bollingera oraz fakt, że cena pozostaje powyżej zwyżkującej średniej ruchomej. Na wskaźnikach AT wskazania kupna przeplatają się ze wskazaniami sprzedaży. – zaznacza ekspert SGH.

Kliknij aby powiększyć

Kolejną z zauważonych przez Krzysztofa Borowskiego spółek jest PC Guard. Na uznanie zasługuje imponujący rajd z ostatnich dwóch miesięcy, gdzie kurs skoczył z 0,75 zł na ponad 1,35 zł. Co więcej, obecna sytuacja techniczna wskazuje na zmianę negatywnego trendu.

– Cena w szerszej ramie czasowej przełamała linię trendu spadkowego – sygnał kupna. Trwa zatrzymanie pod szczytem na wysokości 1,47 zł. Kolejne opory to 1,67 zł i 2,30 zł. Natomiast wsparciami są poziomy 1,18 zł i 1,05 zł. Zmianę trendu potwierdza układ średniej ruchomej oraz wskazania kupna na: MACD, Parabolic, Stochastic i ROC. Wskaźniki wolumenowe (Akumulacja/Dystrybucja o raz A/D Chaikina) potwierdzają zmianę trendu – trwa napływ środków na rynek akcji. – wskazuje Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

>> Nagły zryw notowań przed wynikami za III kwartał to przypadek? Sprawdź jak było w poprzednim kwartale. >> Zobacz analizę raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Czwórkę uzupełnia Qumak Sekom. Kurs integratora teleinformatycznego po kilkumiesięcznej solidnej przecenie w połowie ubiegłego miesiąca zaczął odbijać. Jeszcze we wrześniu notowania szorowały w okolicach 7 zł, a teraz ich poziom to 9,20 zł.

– Cena odbiła się od wsparcia na poziomie 6,82 zł i rozpoczęła KT trend wzrostowy. Kolejne poziomy oporu są usytuowane w pobliżu: 9,90 zł i 10,30 zł. Za ceną w górę porusza się średnia ruchoma. Ostatnią zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach: MACD, Stochastic i ROC. Wskaźniki mają jeszcze pewien potencjał wzrostowy, ale są już wykupione. – tłumaczy Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

>> Analiza wskaźnikowa spółki pozostawia jeszcze sporo miejsca na wzrost. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat Qumak Sekom znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o atm, nttsystem, PCGUARD, QUMAKSEK)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR