7 liderów branży deweloperskiej po wynikach sprzedaży III kwartału

Omawiane walory: , , , , , ,

Rekordowa sprzedaż mieszkań w III kwartale i obiecujące perspektywy na kolejne okresy wreszcie skierowały uwagę inwestorów na deweloperów mieszkaniowych. StockWatch.pl sprawdził, z których spółek zdaniem maklerów warto zbudować portfel na najbliższe miesiące.

Trzeci kwartał był kolejnym rekordowym okresem dla branży deweloperów mieszkaniowych. W sumie hossa w tej części gospodarki trwa już blisko dwa lata. Wszystko dzięki poprawiającej się od 2013 roku koniunkturze konsumenckiej. Zakupom mieszkań na własność sprzyjają niskie stopy procentowe, ale ważnym czynnikiem są też pozytywne sygnały z gospodarki, a zwłaszcza z rynku pracy. Według najnowszych szacunków resortu pracy i polityki społecznej, we wrześniu stopa bezrobocia w Polsce spadła do 9,9 proc. To najlepszy wynik od siedmiu lat. Dodatkowo popyt na mieszkania z segmentu popularnego wspierany jest przez program Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Pozytywny splot czynników sprawił, że niemal wszyscy giełdowi deweloperzy zaliczyli w III kwartale wzrost sprzedaży mieszkań w ujęciu r/r. Najmocniejszą dynamikę zanotował Vantage Development – wzrost o 120 proc. do poziomu 112 lokali. Na drugim miejscu jest tegoroczny debiutant Atal 85-proc. dynamiką r/r i wynikiem 399 mieszkań. Na pudle znalazł się także Ronson, który pochwalił się 66-proc. wzrostem i sprzedażą na poziomie 248 lokali.

– Trzeci kwartał był bardzo dobry dla deweloperów mieszkaniowych. W dziesięciu analizowanych przez nas spółkach z tej branży dynamika sprzedaży wyniosła 28 proc. r/r. Historyczne rekordy pobili Dom Development i Robyg. Za wysokie dynamiki należy pochwalić także Atal, Ronson i JW Construction. Zakładając, że IV kwartał będzie równie dobry, z reguły jest najlepszym kwartałem w roku, można liczyć na bardzo dobre wyniki deweloperów za cały 2015 r. – zaznacza Tomasz Kania, analityk DM BPS.

(Źródło: Trigon DM)

(Źródło: Trigon DM)

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Dom Development po wynikach za II kwartał >> Zobacz analizę raportu kwartalnego przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

W podobnym tonie wypowiada się Cezary Bernatek, analityk Haitong Bank. Jego zdaniem, popyt na mieszkania utrzyma się nie tylko w IV kwartale, ale również w całym 2016 roku. Niemniej w przyszłym roku oczekuje już tylko nieznacznie wyższej dynamiki rynku niż w 2015 r.

– To jednak nie oznacza, że zabraknie spółek z ponadprzeciętną dynamiką. Wśród deweloperów mieszkaniowych pozytywne nastawienie mamy do Ronsona i Robygu. – dodaje analityk Haitong Bank.

Rekordowe wyniki deweloperów całkowicie odstają od tegorocznego trendu bocznego indeksu WIG-Deweloperzy. Należy od razu zaznaczyć, że sporą wagę w portfelu subindeksu mają deweloperzy komercyjni – Echo Investment i GTC. Niemniej branżowy wskaźnik zachowuje dodatnią stopę w tym roku, która przekracza 6 proc.

wykres_wig_deweloperzy

Początek października to wreszcie pokaz siły kursów akcji deweloperów mieszkaniowych. W środę walory Dom Development, jednego z liderów branży, zyskiwały kilka procent, zbliżając się do psychologicznej bariery 50 zł. W gronie mocno zwyżkujących na ostatnich sesjach są także JW Construction oraz Polnord. Ostatnie wzrosty notowań deweloperów to nagroda za dobrą sprzedaż, która po trzech pierwszych kwartałach mocno przybliżyła część spółek do wykonania celu na cały 2015 r. Duże grono zrealizowało już w 80 proc. lub powyżej tegorocznej prognozy sprzedażowej mieszkań.

– Deweloperzy mieszkaniowi mają za sobą mocny kwartał pod względem sprzedaży. To powoduje, że roczne prognozy sprzedażowe wyznaczane przez zarządy spółek wydają się konserwatywne. Należy zauważyć, że niektórzy deweloperzy zanotowali w III kwartale br. rekordową sprzedaż. Nie zawiedli liderzy Dom Development i Robyg, z wynikiem ponad 600 sprzedanych lokali każdy. Solidny wzrost zanotował JW Construction. Sprzedaż tej spółki zaczęła odbijać w konsekwencji poszerzenia oferty sprzedaży. Jedynym deweloperem z regresem sprzedaży w analizowanym okresie był Budimex Nieruchomości. Niemniej jest to efekt wysokiej bazy z poprzednich kwartałów, związanej realizacją projektu krakowskiego. Generalnie branża zalicza kolejny dobry kwartał pod względem sprzedaży. Jednak warto pamiętać, że przełożenie tego na zyski będzie widoczne dopiero w 2016 r. i 2017 r. – mówi Adrian Kyrcz, analityk DM BZ WBK.

Warto też dodać, że w gronie deweloperów są spółki z aktywną polityką dywidendową. W ostatnich latach zyskiem z akcjonariuszami regularnie dzielił się Dom Development – w tym roku stopa to 4,5 proc. To samo można powiedzieć o Robygu, który z ubiegłorocznego zysku zafundował podobną stopę dywidendy.

– Jeśli miałbym tworzyć portfel dywidendowy to umieściłbym w nim Robyg i Dom Development. Obie spółki są w stanie zaoferować dywidendę o stopie w przedziale 4-5 proc. Warto też zwrócić uwagę, że rynek rozgląda się za deweloperami z nieco gorszą renomą na parkiecie, którzy zaczynają poprawiać wyniki. Widać to chociażby po kursach akcji Polnordu czy JW Construction. To pokazuje wzrost apetytu na ryzyko. – dodaje Tomasz Kania, analityk DM BPS.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej Polnordu po wynikach za 2Q 2015 r. >> Zobacz analizę raportu kwartalnego grupy deweloperskiej

Stopy zwrotu za 9 miesięcy.

Stopy zwrotu za 9 miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Atal, domdev, jwconstr, polnord, robyg, ronson, vantage)

 • Navigator DM: Deweloperzy z Catalyst zmniejszyli sprzedaż lokali o 7,3 proc. w 2020 r.

  Dwunastu deweloperów notowanych na rynku CATALyst sprzedało 4.982 lokale w IV kw. 2020 r. wobec 4.719 przed rokiem, co wskazuje na poprawę dynamiki kontraktacji o 3,7 proc. W całym 2020 r. deweloperzy znaleźli nabywców na 15.879 jednostek (-7,3 proc. r/r), co w zestawieniu z gwałtownym załamaniem gospodarki z marca 2020 r. jest odczytem lepszym niż się spodziewano, podał Navigator Dom Maklerski w raporcie "Sytuacja największych deweloperów mieszkaniowych z rynku CATALyst po IV kw. 2020 r.".

 • Szczepionka przeciwko giełdowym spadkom, w grze Polnord i KGHM

  Giełda w Warszawie kontynuuje wzrosty. Zatwierdzenie przez Wielką Brytanię szczepionki na Covid-19 i perspektywa uchwalenia pakietu pomocowego w USA podziałała na wyobraźnię inwestorów. W centrum uwagi znalazł się KGHM, który rośnie w ślad za drożejącą miedzią, a także spółki POLNORD, Cormay i TIM.

 • Jest kolejne wezwanie na Polnord. Spółka zniknie z GPW

  Cordia International Ingatlanfejlesztő Zártkörűen Működő Részvénytársaság ogłosiła wezwanie do sprzedaży 6 905 644 akcji POLNORDu, stanowiących 7,08 proc. kapitału spółki, po cenie 3,55 zł za sztukę, podało pośredniczące w wezwaniu Biuro Maklerskie PKO BP.

 • Polnord zamknął III kwartał niewielką stratą netto

  POLNORD odnotował 0,2 mln zł skonsolidowanej straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 11,06 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Kurs akcji dewelopera spada w worek rano o blisko 2,5 proc., a za jeden walor płacono 2,77 zł.

 • Atal miał ponad 82 mln zł zysku netto w I-III kw. 2020 r.

  ATAL odnotował 82,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w okresie I-III kw. 2020 r. wobec 68,46 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR