Boryszew nie przetrwał majowej roszady w indeksie WIG20

Spółka kontrolowana przez Romana Karkosika pod koniec czerwca straci miano blue chipa. Jej miejsce zajmie BZ WBK. Znacznie większe przetasowania przewidziano w mWIG40, sWIG80 i WIG-Plus.

Władze warszawskiej giełdy poinformowały o zmianach portfelowych w głównych indeksach. W związku z korektą kwartalną najbardziej prestiżowy indeks WIG20 opuści Boryszew, a jego miejsce zajmie BZ WBK. Korekta nastąpi po sesji 21 czerwca.

Zmiana nie mnie jest niespodzianką, szczególnie w świetle ostatnich działań Komisji Nadzoru Finansowego, która zajęła się sprawą podejrzanie wysokich obrotów pod koniec kwietnia, na akcjach spółki kontrolowanej przez Romana Karkosika. Urząd podejrzewa, że zagadkowy wzrost wolumenu to przejaw manipulacji. Chodzi o transakcje typu cross zawarte w dniach 19-30 kwietnia. We wskazanym okresie na akcjach Boryszewa zawarto łącznie 29 transakcji o łącznym wolumenie 685.324.830 sztuk i wartości 306,6 mln zł. Według ustaleń, 24 transakcje zostały zawarte między dwoma powiązanymi ze sobą inwestorami. Komisja uważa, że wygenerowanie sztucznych obrotów związane było z kwartalną korektą składu indeksu WIG20 i miało zapobiec ewentualnej utracie miejsca w tym indeksie. W odpowiedzi na to GPW podała, że podejmując decyzję o korekcie indeksu blue chipów nie będzie brać pod uwagę transakcji na akcjach Boryszewa, które KNF określił jako możliwą manipulację w obrocie.>> KNF podejrzewa manipulację na akcjach Boryszewa.

O nietypową sytuację na karnecie Boryszewa pytaliśmy na gorąco podczas spotkania z przedstawicielami giełdy w ramach cyklu: Tydzień z UTP 17-24 kwietnia 2013 r. Wówczas w odpowiedzi usłyszeliśmy, że skumulowane zlecenia mogą przypominać działanie jednego lub większej liczby automatów.>> Szczegóły znajdziesz tutaj.

Boryszew w indeksie WIG20 znalazł się po sesji 16 marca 2012 roku. Od tego czasu stracił na wartości ponad 50 proc. Spółka Romana Karkosika zasili teraz skład indeksu mWIG40. W indeksie średnich spółek pojawi się także Kruk, który awansował z sWIG80. Miejsce straciły Kogeneracja i NWR. W indeksie sWIG80 pojawią się: Kogerencja, Lubawa, Magellan i PHN, którzy zastąpią Coal Energy, FON, Kruk i Mostostal Warszawa. Z kolei w indeksie WIG-Plus pojawią się CCEnergy, Energoaparatura, FON, Mabion, Makarony Polskie, Solar i Talex. Indeks najmniejszych spółek opuszczą: Ambra, Awbud, KDM Shiping, Lubawa, Paged, PTI, Quercus, Selena FM, Warimpex i Wasko.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, bzwbk, ccenergy, coalenerg, Enap, ene, fon, KOGENERACJA, Kruk, lubawa, Mabion, MAGELLAN, makaronpl, NWR, phn, solar, Talex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Mabion złożył zgłoszenie patentowe dot. zastosowania MabionCD20 w terapii MS

  MABION złożył międzynarodowe zgłoszenie patentowe do wybranych urzędów patentowych, co zapoczątkowało fazę krajową i regionalną w celu uzyskania ochrony patentowej w kilkudziesięciu krajach dla kandydata na lek MABIONCD20 (rytuksymab) - opracowanego do szeregu zastosowań klinicznych, w tym terapii stwardnienia rozsianego.

 • Kruk chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Do wyboru skup akcji lub dywidenda Giełdowy KRUK chce podreperować stan portfeli swoich akcjonariuszy. Zarząd wrocławskiej spółki windykacyjnej będzie rekomendować walnemu zgromadzeniu przeznaczenie części zysku netto za 2019 rok na skup akcji własnych po cenie 350 zł za sztukę lub na wypłatę dywidendy w wysokości 5 zł na akcję.
 • Kruk uchwalił program emisji obligacji o łącznej wartości nom. do 700 mln zł

  KRUK podjął uchwałę w sprawie ustalenia I programu bezprospektowych emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 700 mln zł, w ramach którego spółka może emitować niezabezpieczone obligacje na okaziciela w złotych lub euro.

 • Mabion otrzyma pożyczkę od akcjonariusza na spłatę kredytu w Santander BP

  MABION zawarł z Glatton Sp. z o.o. - kontrolowanym przez Macieja Wieczorka podmiotem powiązanym i akcjonariuszem posiadającym bezpośrednio i pośrednio łącznie 11,85 proc. akcji spółki - umowę pożyczki w kwocie 15 mln zł. Pożyczka przeznaczona jest na pełne zrefinansowanie kredytu udzielonego MABIONowi w 2018 roku przez Santander Bank Polska, z którego dotychczas MABION wykorzystał wyłącznie kwotę 15 mln zł.

 • KGHM i JSW ciągną w górę WIG20. Przed GPW interesujący tydzień Wzrosty na azjatyckich giełdach przygotowały grunt pod udany początek tygodnia na europejskich parkietach. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy są na plusach. W centrum uwagi są spółki górnicze z KGHM na czele.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR