Boryszew nie przetrwał majowej roszady w indeksie WIG20

Spółka kontrolowana przez Romana Karkosika pod koniec czerwca straci miano blue chipa. Jej miejsce zajmie BZ WBK. Znacznie większe przetasowania przewidziano w mWIG40, sWIG80 i WIG-Plus.

Władze warszawskiej giełdy poinformowały o zmianach portfelowych w głównych indeksach. W związku z korektą kwartalną najbardziej prestiżowy indeks WIG20 opuści Boryszew, a jego miejsce zajmie BZ WBK. Korekta nastąpi po sesji 21 czerwca.

Zmiana nie mnie jest niespodzianką, szczególnie w świetle ostatnich działań Komisji Nadzoru Finansowego, która zajęła się sprawą podejrzanie wysokich obrotów pod koniec kwietnia, na akcjach spółki kontrolowanej przez Romana Karkosika. Urząd podejrzewa, że zagadkowy wzrost wolumenu to przejaw manipulacji. Chodzi o transakcje typu cross zawarte w dniach 19-30 kwietnia. We wskazanym okresie na akcjach Boryszewa zawarto łącznie 29 transakcji o łącznym wolumenie 685.324.830 sztuk i wartości 306,6 mln zł. Według ustaleń, 24 transakcje zostały zawarte między dwoma powiązanymi ze sobą inwestorami. Komisja uważa, że wygenerowanie sztucznych obrotów związane było z kwartalną korektą składu indeksu WIG20 i miało zapobiec ewentualnej utracie miejsca w tym indeksie. W odpowiedzi na to GPW podała, że podejmując decyzję o korekcie indeksu blue chipów nie będzie brać pod uwagę transakcji na akcjach Boryszewa, które KNF określił jako możliwą manipulację w obrocie.>> KNF podejrzewa manipulację na akcjach Boryszewa.

O nietypową sytuację na karnecie Boryszewa pytaliśmy na gorąco podczas spotkania z przedstawicielami giełdy w ramach cyklu: Tydzień z UTP 17-24 kwietnia 2013 r. Wówczas w odpowiedzi usłyszeliśmy, że skumulowane zlecenia mogą przypominać działanie jednego lub większej liczby automatów.>> Szczegóły znajdziesz tutaj.

Boryszew w indeksie WIG20 znalazł się po sesji 16 marca 2012 roku. Od tego czasu stracił na wartości ponad 50 proc. Spółka Romana Karkosika zasili teraz skład indeksu mWIG40. W indeksie średnich spółek pojawi się także Kruk, który awansował z sWIG80. Miejsce straciły Kogeneracja i NWR. W indeksie sWIG80 pojawią się: Kogerencja, Lubawa, Magellan i PHN, którzy zastąpią Coal Energy, FON, Kruk i Mostostal Warszawa. Z kolei w indeksie WIG-Plus pojawią się CCEnergy, Energoaparatura, FON, Mabion, Makarony Polskie, Solar i Talex. Indeks najmniejszych spółek opuszczą: Ambra, Awbud, KDM Shiping, Lubawa, Paged, PTI, Quercus, Selena FM, Warimpex i Wasko.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, bzwbk, ccenergy, coalenerg, Enap, ene, fon, KOGENERACJA, Kruk, lubawa, Mabion, MAGELLAN, makaronpl, NWR, phn, solar, Talex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR