Co dalej z indeksami WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 – analiza techniczna

Omawiane walory: , , ,

Spadające indeksy warszawskiej giełdy przebiły ważne wsparcia, a cały rynek jest w kolejnym trudnym momencie. Trwa solidny odwrót od akcji - w ciągu dwóch sesji tego tygodnia z rynku wyparowało aż 23 mld zł. Uciekać czy łapać dołki z nadzieją na szybki zysk? Z pomocą eksperta z SGH sprawdziliśmy, co mówi analiza techniczna o perspektywach czterech głównych indeksów GPW.

W ciągu dwóch najgorszych sesji tygodnia indeks szerokiego rynku stracił w sumie blisko 4 proc., przy obrotach na poziomie 2 mld zł. Panikę wśród inwestorów nakręciły najnowsze sondaże wskazujące na rosnącą przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Referendum w tej sprawie odbędzie się 23 czerwca. Klimat wokół rynków wschodzących ochłodziły też sygnały z USA. Przedstawiciele FED zasugerowali, że realna jest podwyżka stóp procentowych na posiedzeniu 15 czerwca. Jednak największym balastem dla rodzimej giełdy jest czynnik polityczny. W kraju trwa spór o Trybunał Konstytucyjny, w sprawie którego głos w środę zabrała Komisja Europejska. Oprócz tego niewiadomą są decyzje w sprawie przyszłości OFE, ewentualne zmiany w podatku bankowym oraz rozstrzygnięcia kwestii walutowych kredytów hipotecznych. W energetyce pojawiają się ciągle nowe informacje na temat inwestycji w sektor górniczy i rozbudowę mocy, co ogranicza istotnie ich potencjał dywidendowy.

Czwartkowe odbicie przy akompaniamencie ECB pozostawia wiele do życzenia i niewiele zmienia. W średnioterminowej perspektywie WIG pozostaje w trendzie spadkowym. W skali roku kapitalizacja warszawskiej giełdy (licząc spółki polskie i zagraniczne) stopniała o 390 mld zł. Zdaniem eksperta od analizy technicznej, widoki na najbliższe tygodnie nie są najlepsze.

– Od strony technicznej pogorszyła się sytuacja na WIG-u. Dalsza obniżka może skutkować nawet zejściem poniżej styczniowego dołka na 41.747 pkt. Na razie indeks szerokiego rynku złamał wsparcie na 45.550 pkt. i naruszył poziom 44.843 pkt. Najbliższe wsparcia to 43.321 pkt i 43.230 pkt. Średnia ruchoma 13-sesyjna spada. Wyjątkowo pesymistycznie wyglądają ostatnie dwa czarne korpusy. Pogorszyła się też sytuacja na wskaźnikach. Akumulacja/Dystrybucja pokazuje przyspieszoną wyprzedaż na ostatnich sesjach. Natomiast przewaga podaży widoczna jest od 29 kwietnia. Jeśli chodzi o opory to są nimi 45.852 pkt., 46.837 i 47.143 pkt. – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH. 

WIG_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

Kiepskiej passy nie jest w stanie przerwać indeks blue chipów, który co i rusz doświadczany jest z różnej strony. Mając w składzie dużo banków i spółek energetycznych WIG20 jest wyjątkowo podatny na ryzyka polityczne. W maju cięgi zebrał też KGHM – kurs akcji spadł w ciągu miesiąca o 21 proc., co koresponduje ze spadkiem notowań miedzi i srebra. Marnym wsparciem dla cofających się lokomotyw parkietu był też ostatni sezon wyników, w którym brakowało naprawdę mocnych rezultatów.

– W środę WIG20 przełamał ważne wsparcie na 1.789 pkt. Kolejne zatrzymanie to 1.731 pkt. i dno ze stycznia na 1.658 pkt. Sygnał sprzedaży mamy na MACD. Podobnie jest na Stochastic, ROC i RSI. Tu również na ostatnich sesjach przyspieszyła wyprzedaż. Akumulacja/Dystrybucja spada od kwietnia. Teoretycznie WIG20 może zejść do poziomu 1.658 pkt. Na razie słabość potwierdza brak zdecydowanego odbicia po mocnych spadkach. O lekkiej poprawie można by mówić, jeśli notowania indeksu wróciłby powyżej 1.790 pkt. – zaznacza Krzysztof Borowski.

WIG20_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Zjazd na bocznicę zaliczają także średnie spółki. W ostatnich tygodniach mWIG40, zamiast kontynuować wzrosty z pierwszych miesięcy tego roku, zawrócił na południe. Fundamenty tych spółek nie są złe, oferują pokaźne dywidendy. Poważnym zagrożeniem dla spółek są jednak plany niekorzystnych zmian w systemie OFE. Fundusze emerytalne mają duże udziały w wielu małych i średnich spółkach.

– Indeks mWIG40 przełamał wsparcia na 3.477 pkt. i 3.423 pkt. Na siłę można by dopatrzeć się formacji głowy z ramionami, z której dalszy zasięg spadków to poziomy 3.310 pkt. i 3.294 pkt. Średnia ruchoma spada od końca kwietnia. Negatywną wymowę mają trzy czarne korpusy. Akumulacja/Dystrybucja silnie spadła na dwóch ostatnich sesjach. Wskaźniki wysyłają sygnały sprzedaży. – ocenia ekspert SGH. 

mWIG40_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

Twarde lądowanie zalicza też sWIG80. Niemniej nadal legitymuje się najlepszą stopą zwrotów wśród głównych indeksów – około 1 proc. na plusie. Ostatnio w gronie najmocniejszych spadkowiczów indeksu znalazły się spółki budowlane – Polimex, Elektrobudowa, Rafako, Mostostal Zabrze i Mostostal Warszawa. Obawa inwestorów przed akcjami spółek budowlanych jest reakcją na stagnację w branży. Wszystko przez okres przejściowy między wygaśnięciem starej i rozpoczęciem nowej puli środków unijnych, co przekłada się na przejściowe zmniejszenie zamówień ze strony sektora publicznego.

– W środę indeks sWIG80 dramatycznie spadł przełamując wsparcia na 13.584 pkt. i 13.448 pkt. Kolejna próba sił odbędzie się na 13.019 pkt. i 12.730 pkt. Ostatnie spadki pokazują, że indeks w maju zrobił fałszywe wybicie. Negatywną wymowę ma wyjście dołem z trendu bocznego. Na wskaźnikach mamy sygnały sprzedaży popartą silną dystrybucją na środowej sesji. Sygnałem poprawy byłoby pokonanie 13.457 pkt. i 13.584 pkt. Jednak obecnie wydaje się to mało prawdopodobne. – zaznacza Krzysztof Borowski.

swig80_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mWIG40, sWIG80, WIG, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Analiza techniczna 4 dobrze rokujących spółek z indeksu mWIG40

  Indeks giełdowych średniaków w końcu doczekał się mocnego odreagowania, a na wykresach wielu popularnych wśród inwestorów misiów pojawiły się obiecujące formacje techniczne. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przyjrzał się bliżej szansom na kontynuację listopadowo-grudniowych wzrostów na kursach akcji Budimeksu, Comarchu, Dino Polska i Banku Millennium.

 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Maluchy przejmą pałeczkę?

  Końcówka roku przynosi nieoczekiwaną zmianę sytuacji na najważniejszych indeksach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Szczególną uwagę skupiają najmniejsze spółki zgrupowane w indeksie SWIG80.

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR