DAX powiększa dystans do WIG20, w grze Agora i spółki odzieżowe

Nowe rekordy na niemieckim DAX-ie nie zachęciły blue chipów do zmierzenia się z najbliższymi oporami technicznymi. W efekcie WIG20 ma coraz większe zaległości względem zachodnioeuropejskich odpowiedników. W centrum zainteresowania inwestorów z warszawskiego parkietu są spółki publikujące wyniki finansowe oraz firmy, które korzystają na poprawie sytuacji konsumentów. 

Sprawa Grecji wciąż pozostaje nierozwiązana. W czwartek Ateny wystąpiły z wnioskiem o przedłużenie wsparcia kredytowego o kolejne pół roku, jednak Niemcy i kilka innych krajów strefy euro nie zgodziły się na takie rozwiązanie. Zdaniem niemieckiego ministerstwa finansów, propozycja Grecji nie rozwiązuje problemu, a jedynie odwleka go w czasie. Dziś o godz. 15:00 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Głównym tematem rozmów będą scenariusze programu pomocowego dla Grecji.

Ciekawą sytuację obserwujemy na indeksie Nikkei225. Mimo iż sytuacja ekonomiczna Japonii nadal nie wygląda zbyt optymistycznie, w ostatnim czasie tamtejszy parkiet bije rekordy. Wczorajszą sesję główny indeks tokijskiej giełdy wzrósł o 0,4 proc. do 18.202.40 pkt., zbliżając się do najwyższego poziomu od 15 lat. W szczytowej formie jest także niemiecki DAX. W trakcie czwartkowej sesji indeks ustanowił nowy szczyt na 11.022.26 pkt. i ostatecznie zamknął się na 0,4-proc. plusie.

Powody do zadowolenia mają „frankowicze”. W ostatnich dniach obserwujemy kontynuację umocnienia złotego wobec CHF, co jest w dużej mierze pochodną wzrostu kursu EUR/CHF po ostatnich doniesieniach z SNB. Jeden frank szwajcarski jest wyceniany na poziomie 3,86, czyli o „zaledwie” 9 proc. wyżej niż sprzed historycznej decyzji banku centralnego.>> Zobacz szerszy komentarz do sytuacji na rynku walutowym

Mniej optymizmu widać na warszawskim parkiecie. Czwartkowa sesja nie przyniosła odreagowania po środowej przecenie. W piątek rano WIG20 również nie wykazuje większych chęci do walki o wyższe poziomy. Około godziny 11:00 indeks blue chipów jest na symbolicznym plusie. Obraz piątkowej sesji może ulec zmianie, bo kalendarz makro zawiera kilka ważnych pozycji, tj. odczyty indeksów PMI dla sektorów usług i przemysłu we Francji, Niemczech i eurolandu. Po południu poznamy PMI dla przemysłu opublikują USA.

wig20

O ponad 4 proc. w piątek rano drożeją akcje Agory. Zysk netto spółki w IV kwartale zmniejszył się r/r do 8,2 mln zł, wobec 10,4 mln zł rok wcześniej. Wynik jest sporą niespodzianką, ponieważ rynkowy konsensus zakładał 0,3 mln zł straty. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 333,70 mln zł, wobec 300,30 mln zł przed rokiem. Spółka podała, że wzrost przychodów przełożył się szybszy niż rynkowy przyrost wpływów reklamowych segmentów Internet, Radio i Reklama Zewnętrzna oraz rekordowa frekwencja kinowa i przychody z działalności filmowej. Agora szacuje, że rynek reklamy wzrośnie w 2015 roku o 2-4 proc. >> Komunikat wraz z raportem znajdziesz tutaj

W tym tygodniu mocnymi wzrostami wyróżniają się producenci odzieży i obuwia oraz spółki handlowe. Ekspert z Raiffeisen Brokers uzasadnia obserwowane ruchy poprawą sytuacji przeciętnego konsumenta. Oprócz wzrostu zasobności portfela, odczuwalnym bodźcem w Polsce jest niższa cena paliw niż w zeszłym roku. Kolejne sprzyjające czynniki to ciepła zima (mniejsze wydatki na ogrzewanie domów) oraz spadające bezrobocie. Według najnowszych szacunków firmy doradczej Grant Thornton, w Polsce zatrudnionych jest już rekordowe ponad 16 mln osób. Eksperci spodziewają się, że w kolejnych latach miejsc pracy przybędzie.

– W lutym opublikowano dane, które potwierdzają trend wzrostowy funduszu płac realnych w polskiej gospodarce (w lutym wzrost realnego funduszu płac wyniósł 6,3 proc. r/r). W 2014 r. wzrost gospodarczy w większej niż w latach 2012-2013 mierze osiągnięty został dzięki coraz lepszej sytuacji polskiego konsumenta. Spadające bezrobocie wraz z przedłużającą się deflacją oraz podwyżkami wynagrodzeń powoduje wzrost realnego funduszu płac. (…) Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, w najbliższych kwartałach, można się spodziewać pozytywnych wyników spółek oferujących dobra i usługi konsumenckie (mieliśmy z tym już częściowo do czynienia na przełomie 2014 r. i 2015 r.), lepszej spłacalności zobowiązań przez konsumentów w 2015 r. (korzystnie dla instytucji finansowych) oraz większego zainteresowania inwestycjami. Wyższy realny fundusz płac może być sprzyjający dla całego indeksu. – mówi Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

wykres_spolki_odziezowe

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, BYTOM, ccc, ginorossi, lpp, MONNARI, PRIMAMODA, prochnik, redan, solar, vistula, WIG20, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR