Giełda po wynikach: 15 liderów w najlepszych sektorach

Analiza wyników z zakończonego właśnie sezonu daje odpowiedź, dlaczego nasza giełda nie potrafi wyrwać się z marazmu. To nie tylko problem zawalonej budowlanki czy gasnących mediów. Zobacz jakie trendy namierzyli analitycy portalu StockWatch.pl po lekturze raportów spółek z całego rynku.

Po analizie wyników za II kwartał 2012 roku i przystawieniu do nich zachowania kursów z tego okresu, od razu oczywista staje się słaba kondycja naszego rynku. Okazuje się, że na fundamentalnie coraz słabszym rynku, ujemną stopę zwrotu za ostatnie 12 miesięcy ma tylko kilka sektorów. Najmocniej oberwało się – co zrozumiałe – sektorom koniunkturalnym. Wśród nich jest budowlanka i deweloperka, gdzie przecena wyniosła odpowiednio ponad 29 proc. i 26 proc. Na dwucyfrowym rocznym minusie są także branże: kapitałowa, metalowa, farmaceutyczna oraz medialna. Zdecydowanie więcej sektorów jest na plusie. W trójce najmocniejszych jest handel detaliczny (+59 proc.), przemysł drzewny (+39 proc.) oraz chemia (+35 proc.). Oprócz tego jeszcze 7 sektorów legitymuje się dwucyfrową stopą zwrotu (elektromaszynowy, handel hurtowy, hotele i restauracje, usługi inne, lekki, finanse inne oraz motoryzacyjny). >> Stopę zwrotu z sektorów liczymy na podstawie średniej wszystkich uczestników ważonej kapitalizacją. >> Wszystkie gałęzie rynku znajdziesz tutaj.

Niestety obraz fundamentalny spółek po wynikach za II kwartał mocno odstaje od tego, co pokazuje podsumowanie sektorowe przygotowane przez StockWatch.pl. Analitycy portalu zestawili wyniki finansowe spółek z głównego parkietu notowanych co najmniej rok (wymagana jest historia finansowa). W naszym podsumowaniu pominęliśmy CEDC, PBO Anioła oraz Drewex – cała trójka na moment opracowywania raportu nie opublikowała sprawozdań finansowych. Ostatecznie pod uwagę wzięliśmy zsumowane wyniki 394 spółek i zestawiliśmy je z danymi historycznymi.

>> Wszystkie spółki z warszawskiej GPW >> wraz z ich wskaźnikami znajdziesz w jednym miejscu w portalu StockWatch.pl

Niestety wnioski ze szczegółowej analizy są mało optymistyczne. Drugi kwartał jest kolejnym okresem, gdzie przychody zanotowały progres, a mimo to zabrakło paliwa do dalszego śrubowania zysków. Przy wzrośnie sprzedaży o 9,2 proc. w ujęciu r/r, zysk netto skurczył się aż o 56 proc. Dla analizowanej grupy spółek marża zysku netto spadła z 9,6 proc. do 3,9 proc., a marża EBITDA z 20 proc. do 15 proc. Największą odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą spółki budowlane, które odpowiadają za 3,2 mld zł straty. Następnie w kolejności generowania strat są paliwa i handel detaliczny. Ponadto okazuje się, że rok temu tylko dwa sektory były nierentowne, a teraz jest ich aż 8. Branże na minusie wygenerowały łącznie 5,3 mld zł strat. Dla porównania pozostałe, które zanotowały zyski, są do przodu o 13,3 mld zł. Z tej drugiej kwoty 80 proc. budują trzy najlepsze: banki, energetyka i surowce. Jednak sektory o największym wzroście zysku to: materiały budowlane (niska baza, małe kwoty), hotele i restauracje (efekt EURO 2012, kwoty też nieduże), elektromaszynowy i energetyka (znaczny wzrost zysku i znaczne kwoty – sektorowy lider sezonu). Wartość przychodów rośnie niemal u wszystkich – wyjątki to deweloperzy, materiały budowlane i sektor drzewny (przychody stoją w miejscu), natomiast w sektorze kapitałowym i budownictwie kurczą się.

>> Analitycy StockWatch.pl regularnie monitorują rynek. Tym razem znaleźliśmy największych wygranych ostatniego sezonu raportowego. >> 13 rodzynków w zakalcu wyników kwartalnych spółek.

Bardzo ciekawych wniosków dostarcza wnikliwa lektura najnowszych raportów finansowych spółek. Okazuje się, że spowolnienie gospodarcze nie wszystkich tłamsi. Wyłoniliśmy spółki o najlepszych wynikach z istotnych sektorów gospodarki reprezentowanej na giełdzie. Przykładem znacznej poprawy jest przemysł elektromaszynowy, gdzie oprócz Rafako, Zelmera i Centrum Klimy, wszystkie spółki są na plusie. Największe kwotowo zyski mają Famur i Kopex. Pozytywnie wyróżnia się także sektor farmaceutyczny – tu jedynie Euroimplant jest na minusie, a pozostałe są na plusach. Liderami na tym polu są Sopharma i Pegas.

W naszym zestawieniu numerem jeden okazał się sektor materiałów budowlanych, który w II kwartale pokazał największą dynamikę zysków netto (+85 proc.). W branży prawdziwym koniem pociągowym jest duet Rovese i Śnieżki. Tutaj ważna uwaga – to jeszcze nie ożywienie gospodarcze. Po prostu lepsi zarabiają, a słabsi tracą – na minusie jest Polcolorit, Barlinek i Armatura. Wbrew wcześniejszym obawom nieźle wypadła branża metalowa oraz motoryzacyjna. W pierwszym z wymienionych sektorów oprócz Ferrum i Complex, wszyscy wyszli na plus. Prowadzi Boryszew, Kęty, a za nimi Stalprodukt i Impexmetal. Natomiast w motoryzacji na minusie znalazła się tylko Dębica. W sektorze spożywczym niepodzielnie rządzi Ukraina. W pierwszej piątce najwyższych kwotowo zysków są aż cztery spółki zza wschodniej granicy: Kernel, Astarta, IMC i Milkiland.

>> Szukasz szczegółowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki po wynikach za II kwartał? Odpowiedź znajdziesz tutaj.>> Zobacz aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl

Kilka słów wyjaśnienia należy się wynikom sektora paliwowego i chemicznego. Ten pierwszy jest na stratach księgowych, zaś cały czas generuje znaczną EBITDA, choć spadła z 22,2 do 15 mld zł. Także chemia jest nominalnie na minusie netto, ale całą stratę buduje wynik Ciechu. Tymczasem EBITDA sektora wzrosła z 2,3 do 2,5 mld zł. Jeśli jesteśmy już przy EBITDA to tylko sektor kapitałowy i budowlany są pod tym względem na minusie. Jednak szczególnie niepokoją straty w budowlance. 13 spółek z tego sektora jest po II kwartale pod kreską, a liderami w tym zestawieniu są PBG, Hydrobudowa, Polimex-Mostostal i Energopol-Południe (łącznie 3,15 mld zł na minusie). Z kolei 14 spółek jest na plusie przekraczającym milion złotych. Na czele Trakcja (jednak uwaga, bo jest to niepotwierdzona gotówką operacja księgowa), za nią wiele mniejszych lecz zdrowych podmiotów jak Ulma, Erbud, Mirbud, Mostostal Zabrze, Elektrobudowa czy Instal Kraków. Na minusie jest także powiązana z budownictwem branża deweloperska. Tu także mamy sporą polaryzację wyników – na stratach m.in. GTC, Orco, Atlas i Gant, a na przyzwoitym plusie Echo, Dom Development i Robyg. Razi duża strata w handlu, za którą odpowiada gigantyczna strata Bomi (wynikła z odpisu na aktywa niematerialne). Faworytami w branży są natomiast operatorzy segmentu niskocenowego: LPP, Eurocash i CCC.

>> Jak odróżnić spółki słabe od silnych? Śledź rating nadawany przez StockWatch.pl, który jak dotąd sprawdził się w zdecydowanej większości wypadków, przewidując problemy finansowe nawet z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem.>> Wykorzystaj też Skaner fundamentalny dostępny w serwisie StockWatch.pl i przeszukaj rynek w oparciu o wybrane przez Ciebie kryteria.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, boryszew, ccc, eurocash, Famur, imcompany, kernel, Kopex, lpp, milkiland, mostalzab, Polimexms, rovese, SNIEZKA, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Zielono na GPW: Medicalghoritmics, Bioton, Wikana i banki Czarneckiego mocno w górę, CCC nadal spada

  Ostatnie rekordy amerykańskich indeksów, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami oraz start sezonu na Wall Street, wspiera nastroje na GPW. Pomagają informacje ze spółek. Mocno drożeją akcje m.in. Medicalalghoritmisc, Biotonu, Wikany i banków z portfela Leszka Czarneckiego. Nadal w odwrocie jest natomiast CCC.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • CCC według wstępnych szacunków wypracowało 298 mln zł EBITDA w IV kw. 2019 r.

  CCC odnotowało 298 mln zł skonsolidowanego zysku EBITDA w IV kw. 2019 r. wobec 308 mln zł rok wcześniej, podała spółka, prezentujące wstępne dane. Przychody w tym okresie wzrosły o 7 proc. r/r do 1.716 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR