Mimo spadków maklerzy ostrożnie zachęcają do kupowania akcji

Zakończenie sezonu raportów rocznych uruchomiło lawinę rekomendacji. Eksperci zasypali rynek nowymi wycenami, ale jednocześnie bardzo selektywnie proponowali konkretne spółki. W ostatnim miesiącu na 106 rekomendacji, kupno zalecało tylko 33 z nich.

Brokerzy przyzwyczaili inwestorów do szybkich korekt rekomendacji w trakcie sezonu wynikowego. Marcowy wysyp sprawozdań zaowocował ponad setką świeżych raportów analitycznych. Niestety już pierwsze statystyki wskazują, że nastroje ekspertów nie są optymistyczne. Aż w 48 rekomendacjach mieliśmy do czynienia z obniżeniem zalecenia lub ceny docelowej, bądź jednocześnie z oboma zjawiskami. W kolejnych 50 wypadkach opinia uległa poprawie. Ostatnią grupę stanowi garstka rekomendacji wydanych po raz pierwszy.

W ostatnim miesiącu tylko co trzecia rekomendacja brzmiała kupuj. W gronie liderów nagrodzonych największą liczbą takich wskazań jest Kruk. Na wysokie noty giełdowy windykator zapracował wyjątkowo dobrymi wynikami za IV kwartał. Tylko w ostatnich dniach DI BRE Bank, Wood&Company oraz Espirito Santo Investment Bank wydali rekomendację kupuj. Według analityków ostatniego biura, Kruk wspólnie z Kredyt Inkaso (także zalecenie kupuj) pozostają jednymi z najbardziej atrakcyjnych spółek w sektorze finansowym. Ich zdaniem, obie spółki w 2013 r. roku skorzystają z wysokiej podaży portfeli złych długów ze strony polskich banków. Kolejnym plusem są niższe stawki WIBOR, które ograniczą koszty finansowania. Biorąc pod uwagę relatywnie wysoki poziom lewarowania obydwu spółek, szacowane oszczędności z tytułu niższego oprocentowania to blisko 10 proc. zysku netto za 2012 r. W połączeniu z dalszym wzrostem sumy bilansowej, może to zapewnić Krukowi solidny, dwucyfrowy wzrost zysku netto w tym roku.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

W ostatnim czasie pojawiło się także kilka zupełnie nowych rekomendacji ze wskazaniem kupuj. Jedno z nich pochodzi od analityków DM IDM SA i dotyczy Enel-Medu. Cenę docelową akcji wyznaczono na 6,90 zł, co daje 27-proc. potencjał do wzrostu wobec aktualnej ceny rynkowej. W ich opinii, na korzyść spółki przemawia silna pozycja w perspektywicznym sektorze prywatnej służby zdrowia, sytuacja makroekonomiczna i demograficzna w kraju oraz poprawa wyników finansowych widoczna w ujęciu kwartalnym. Eksperci podkreślają, że ważnym kontrahentem Enel-Medu jest NFZ, którego można uznać za stabilnego płatnika. Pomimo licznych znaków zapytania (poprawa marż w krótkim terminie, powiększenie kontraktu z NFZ, wzrost udziału w sektorze komercyjnych usług) analitycy spodziewają się, że spółka pokaże w kolejnych kwartałach wyniki lepsze od ubiegłorocznych.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Z kolei analitycy Espirito Santo rozpoczęli wydawanie rekomendacji od zalecenia kupuj dla Cinema City. Cenę docelową jednej akcji wyznaczyli na 32,80 zł, to o 17 proc. wyżej niż obecna cena rynkowa. Biuro oczekuje, że spółka utrzyma w kolejnych okresach ponadprzeciętną rentowność. W ich ocenie średnia marża EBITDA w latach 2012-2014 wyniesie 21-22 proc. wobec 19 proc. u międzynarodowych konkurentów. Stanie się tak dzięki pozytywnym skutkom cyfryzacji, wzrostowi przychodów z reklam i wysokomarżowych tzw. produktów koncesyjnych (popcorn, napoje, itp.). Jednocześnie zwracają uwagę, że największym problem spółki pozostaje niedawne przejęcie nieruchomości w Bułgarii, Izraelu i w Polsce za 144 mln euro oraz nabycie 32-proc. udziału w Ronson Development od Israeli Theatres. Ich zdaniem spółka przepłaciła w tym wypadku o około 40 proc. Według wyliczeń biura, łączna wartość przejętych nieruchomości to 102,4 mln euro, co oznacza ubytek wartości w wysokości 41,4 mln euro, to jest 0,8 euro (3,30 zł) na akcję. >> Zobacz także szczegółową analizę fundamentalną i wskaźnikową Cinema City w StockWatch.pl

Maklerzy mają również swoich ulubieńców w modnej w tym roku branży odzieżowo-obuwniczej. Rekomendacje kupuj po raz kolejny zgarnęli liderzy – LPP i CCC z wysokimi wycenami na odpowiednio 6.000 zł i 90 zł. Dobrą ocenę zebrała także Vistula – broker wycenił jej akcje na 1,57 zł za sztukę.

Tym razem zalecenie kupuj zebrały 33 spółki. Dla porównania na koniec stycznia zaledwie siedmiu spółkom udało się pozytywnie przejść przez sito rekomendacji. (fot. stockwatch.pl)

Jednocześnie pojawiło się też kilka skrajnie różnych ocen dla tych samych spółek. Przykładem tutaj jest Synthos. Na początku marca DM IDM podwyższył rekomendację dla chemicznej spółki do kupuj z trzymaj, podnosząc jednocześnie cenę docelową do 7,60 zł z 5,50 zł. Analitycy wskazali, że zaprezentowana przez spółkę polityka dywidendowa jest pozytywną niespodzianką dla rynku, ponieważ oznacza ona, że spółka optymistycznie postrzega perspektywy na 2013 rok. W tym roku na dywidendę pójdzie około 1 mld zł, czyli 0,76 zł na akcję. W przyszłości spółka zamierza wypłacać jak najwyższe dywidendy, jeśli wskaźnik dług netto/EBITDA będzie znajdował się poniżej przedziału 1-2,5. Z kolei w połowie marca analitycy Wood & Company obniżyli swoją rekomendację Synthosu do sprzedaj z trzymaj. Jednocześnie podwyższyli cenę docelową jednej akcji spółki do 6,05 zł z 5,60 zł wcześniej. Analitycy tego biura podali, że pierwsze oznaki ożywienia na rynku SBR (kauczuki butadienowo-styrenowe) na początku 2013 r. okazały się znacznie bardziej kruche niż przewidywano, sygnalizując ciągłą presję na marże grupy Synthos.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną Synthosu po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Rekomendacje rozjechały się także w odniesieniu do Lotosu. Espirito Santo podwyższyło zalecenie do kupuj ze sprzedaj, a cenę docelową z 19,30 do 56,30 zł. Natomiast DM PKO BP zalecił sprzedaż z wyceną 36,73 zł. Ubiegły rok ze względu na wyjątkowo wysokie marże rafineryjne okazał się udany dla Lotosu, mimo odpisów na złoże YME. Eksperci ze względu na ryzyko pogorszenia marż w tym roku oraz brak dodatkowych zysków w segmencie wydobywczym oczekują pogorszenia wyników koncernu w ujęciu r/r.

W sumie w minionym miesiącu pojawiło się 14 rekomendacji sprzedaj. W tym gronie przodowała TPSA, która rozczarowała rynek na całej linii, a kurs zanotował tąpnięcie. Z kolei w środę odtajniono rekomendację Espirito Santo dla PGNiG. Biuro obniżyło zalecenie do sprzedaj z neutralnie, a cenę docelową jednej akcji do 5,20 zł z 5,80 zł wcześniej. Analitycy zwracają uwagę, że mnożniki wyceny dla spółki wyglądają mało atrakcyjnie w porównaniu ze spółkami z regionu, ponadto PGNiG płaci skromną dywidendę.

W tym roku w opresji znalazł się kurs KGHM, jednej z głównych lokomotyw ubiegłorocznej hossy. Jednak ostatnie rekomendację dają nadzieję na przerwanie złej passy. JP Morgan podwyższył rekomendację KGHM do przeważaj z neutralnie. Jednocześnie obniżył cenę docelową jednej akcji spółki do 172 zł ze 189,60 zł wcześniej. Natomiast Raiffeisen podniósł zalecenie do trzymaj z redukuj i obniżył cenę docelową do 162 zł ze 178 zł. W środę kurs ugrzązł w rejonie 156 zł.

>> Weź sprawy w swoje ręce i znajdź przyszłą gwiazdę parkietu. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, CCIINT, enelmed, kghm, kredytin, Kruk, Lotos, lpp, PGNiG, synthos, tpsa, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • CCC oszacowało straty po zamknięciu sklepów w marcu

  Grupa CCC opublikowała wstępne wyniki za I kwartał. Według szacunków, przychody w pierwszych miesiącach 2020 r. skurczyły się r/r o 9 proc. do 944 mln zł. Spadek sprzedaży był efektem drastycznego spadku trafiku w pierwszej połowie marca oraz zamknięcia w drugiej połowie marca większości sklepów CCC w związku z zagrożeniem koronawirusem. W czwartek kurs akcji spółki spada o ponad 4 proc.

 • Kruk łapie okazje na własnych obligacjach KRUK chce skorzystać z niskich wycen na Catalyst i rusza ze skupem własnych obligacji. Windykator na zakup papierów wycenianych istotnie poniżej nominału przeznaczy 25 mln zł.
 • Czerwony początek kwietnia na giełdach, w grze CCC i JSW

  Od spadków rozpoczął się kwiecień na światowych giełdach. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed negatywnymi ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że trwające dwa tygodnie korekcyjne odbicie na giełdach właśnie dobiegło końca.

 • CCC ma porozumienie z bankami w sprawie dalszego finansowania

  Operator sieci sklepów ma porozumienie z bankami w sprawie finansowania działalności z możliwością negocjowania docelowych zmian warunków do czasu wpływu środków pieniężnych z planowanej emisji akcji. W środę rano kurs akcji CCC rośnie o kilka procent.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR