Ostrołęka znów budzi emocje, w grze Energa i Enea

Omawiane walory: , , ,

WIG20 próbuje przerwać serię sześciu spadkowych sesji i odbija od 2-miesięcznych minimów. W górę ciągnie go KGHM i PZU, ale losy sesji wciąż pozostają niepewne. Dziś gorąco jest też na akcjach Energi i Enei.

PZU, KGHM, Energa, Enea, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Po serii gorszych sesji zazieleniło się w środę na warszawskiej giełdzie. Pomaga poprawa nastrojów na rynkach globalnych, w tym mocne odbicie niemieckiego DAX-a (+0,9 proc.) i nadzieje na powrót wzrostów na Wall Street po trzech dniach realizacji zysków (kontrakt na S&P500 +0,4 proc.). Te lepsze nastroje to reakcja na doniesienia agencji Bloomberg, która poinformowała, że Chiny i USA są coraz bliżej uzgodnienia taryf celnych, które zostaną wycofane po podpisaniu porozumienia pierwszej fazy. To sprawia, że po ostatnich słowach prezydenta Trumpa, który głośno rozważał odłożenie porozumienia na okres po przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA, nadzieje na takowe porozumienie handlowe ponownie rozbudzają emocje wśród inwestorów.

O godzinie 12:27 indeks WIG20 miał wartość 2.099 pkt., rosnąc o 0,44 proc. w stosunku do zamknięcia z wtorku, gdy po 6. kolejnych dniach przeceny, spadł do poziomów nieoglądanych od pierwszych dni października, tracąc w miesiąc 8,2 proc. Zielono też było na pozostałych indeksach. WIG rósł o 0,42 proc. do 56.424 pkt., mWIG40 o 0,52 proc. do 3.806 pkt., a sWIG80 o 0,04 proc. do 11.795 pkt.

W drugiej połowie notowań tematy związane z wojnami handlowymi zejdą na drugi plan, a pierwszoplanową rolę zaczną odgrywać dane makroekonomiczne  z USA. O godzinie 14:15 zostanie opublikowany raport ADP nt. zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (prognoza: +140 tys.), a o godzinie 16:00 listopadowy odczyt indeksu ISM dla usług (prognoza: 54,5 pkt.). Bez echa pozostanie nt. decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która ponad wszelką wątpliwość nie zmieni stóp procentowych w Polsce.

Słabo radzący sobie od początku listopada indeks dużych spółek dziś w górę ciągną odbijające akcje PZU (36,78 zł; +1,9 proc.) i KGHM (88,84 zł; +2 proc.). Tej pierwszej pomaga wypowiedź przewodniczącego rady nadzorczej Macieja Łopińskiego, że „Nie należy spodziewać się zmian w składzie zarządu PZU”. Druga rośnie w ślad za dzisiejszym wzrostem cen miedzi, co ma swe źródła w poprawie nastrojów na rynkach finansowych i w lepszych od prognoz danych z chińskiego sektora usługowego.

W pierwszej połowie notowań jednak to nie odbijające PZU i KGHM skupiały na sobie uwagę, a energetyczne koncerny Energa i Enea. Ich akcje rozpoczęły dzień od wyraźnych wzrostów, po tym jak portal Biznesalert.pl, powołując się na nieoficjalne doniesienia, poinformował o podjęciu politycznej decyzji o porzuceniu budowy bloku energetycznego Ostrołęka C. Jednak późniejsze dementi tej informacji przez Energę, która w komunikacie prasowym napisała, że „realizacja inwestycji (…) przebiega zgodnie z harmonogramem”, zmieniła układ sił. W południe akcje Energi taniały o 2,8 proc. do 6,96 zł, po tym jak rano podrożały do 7,455 zł. Kurs Enei po porannym skoku do 9,18 zł, spadał natomiast o 2,2 proc. do 8,70 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, kghm, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • sWIG80 na 1,5-rocznym szczycie, tąpnięcie na KGHM

  Indeks sWIG80 opiera się spadkom dominującym dziś na GPW i na większości europejskich indeksów, wyznaczając nowe 1,5-roczne szczyty. Równie udanego dnia nie mają natomiast akcjonariusze KGHM-u, którego notowania tąpnęły w ślad za spadkiem cen miedzi.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Mocny początek roku na GPW, chiński wzrost JSW

  GPW z animuszem wkroczyła w rok 2020. Szczególnie duże spółki. Kursy akcji w górę ciągnie nie tylko noworoczny optymizm, ale też luzowanie polityki pieniężnej w Chinach i oczekiwanie na podpisanie umowy handlowej między Chinami a USA.

 • To był słaby rok dla GPW, CD Projekt jedną z nielicznych gwiazd

  To był słaby rok dla GPW. Nie pierwszy i niestety nie ostatni. Szczególnie dla największych spółek. Podczas gdy indeksy na Wall Street, pomimo obaw związanych z wojami handlowymi i spadkiem zysków spółek, systematycznie poprawiały swoje rekordy, WIG20 prawdopodobnie zamknie rok spadkiem o 5 proc., a WIG nieco powyżej zera. Na szczęście były takie spółki jak CD Projekt, które dały inwestorom sporo zarobić.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR