Ważą się losy GetBack, GPW czeka na nowe impulsy

Zawieszenie notowań akcji GetBack, nieco uspokoi negatywne emocje wokół tej spółki. To też pozwoli inwestorom giełdowym skoncentrować swą uwagę na innych czynnikach. Przede wszystkim na wynikach spółek z Wall Street.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Początek wtorkowego handlu na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem mieszanych nastrojów. Po trzech kwadransach handlu indeks WIG20, który krótko po otwarciu wzrósł do 2310,6 pkt., nieco się cofnął i testował poziom 2304,15 pkt., rosnąc zaledwie 0,17 proc. Tym samym kontynuując stabilizację blisko poziomu 2300 pkt. WIG rósł o 0,12 proc. do 60335,2 pkt., mWIG40 spadał o 0,11 proc. do 4641,4 pkt., a sWIG80 tracił 0,33 proc. i miał wartość 14233,3 pkt. Takie zachowanie giełdy wpisuje się w zachowanie większości europejskich parkietów, gdzie również dominują mieszane nastroje i dość ograniczone wahania indeksów. Nieco kontrastują natomiast z wczorajszymi wzrostami na Wall Street (DJIA +0,87 proc.; S&P500 +0,81 proc.; Nasdaq Composite +0,7 proc.), źródłem których były optymistyczne oczekiwania co do wyników amerykańskich spółek za I kwartał br.

Dziś inwestorzy nie pohandlują akcjami GetBack. Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie bezterminowo zawiesiła obrót akcjami i obligacjami GetBack. To może oznaczać zawieszenie minimum do 30 kwietnia, gdy windykacyjna spółka ma opublikować jednostkowy i skonsolidowany raport za 2017 rok. A być może nawet dłużej, bo aktualnie ważą się losy GetBack. Rada Nadzorcza odwołała dziś prezesa Konrada Kąkolewskiego, czasowo oddelegowując do pełnienia tej funkcji przewodniczącego Rady, Kennetha Williama Maynarda. Krok dość oczywisty. Można się tylko dziwić, że prezes Kąkolewski „poleciał” tak późno. Dziś jednak przede wszystkim zostanie wznowione Walne Zgromadzenie GetBack, które będzie kluczowe dla dalszych losów samej spółki. Gdyby oceniać nadzieje inwestorów odnośnie decyzji podjętych na tym walnym przez pryzmat dzisiejszego zachowania Quercus TFI, który to w GetBack jest mocno zaangażowany, to chyba dominuje nadzieja. Notowania tego funduszu bowiem rano odbijają o 7,3 proc. w górę do 3,80 zł, po tym jak wczoraj na koniec dnia potaniały o 9 proc. do 3,54 zł, tracąc w miesiąc 30 proc. Nadzieje zapewne są uzasadnione. Upadłość GetBack nikomu nie byłaby na rękę. Sebastian Buczek, prezes wspomnianego Quercusa, powiedział wręcz, że ewentualne straty z tym związane przekroczyły straty w wyniku afery Amber Gold.

W gronie 20. największych spółek z GPW, z których po trzech kwadransach handlu 11 z nich drożało, wyróżniał się Eurocash (+2,2 proc.), LPP (+1,5 proc.) i PKO BP (+1,1 proc.). Zwyżkę indeksu WIG20 zaś hamowały spadki cen akcji PKN Orlen (-2,6 proc.), JSW (-1,6 proc.) i Tauron Polska Energia (-1,2 proc.). W przypadku Orlenu inwestorów mogą niepokoić losy tej spółki w przypadku przygotowywanej fuzji z Lotosem.

Na notowaniach mWIG40 najmocniej ciąży spadek akcji Kruka o 1,6 proc. i ING Banku Śląskiego o 1 proc. W obu jednak przypadkach ten wpływ nie jest na tyle duży, żeby przesadził o dzisiejszych jego losach.
W indeksie sWIG80 najmocniej drożeją akcje wspomnianego już Quercusa. Po około 3 proc. drożeją ponadto walory 11bit studios i Krezusa. Przeciwwagę dla nich stanowią zaś akcje Mostostalu Zabrze (-2,9 proc.), Skarbca (-2,7 proc.) i spółki Toya (-2,7 proc.).

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Ten spokojny handel na GPW, a także w Europie, prawdopodobnie będzie dominował w pierwszej połowie dnia. Na rynku bowiem będzie brakować nowych impulsów, które mogłyby go ożywić. Te dopiero pojawią się w drugiej części notowań. Wówczas zostaną m.in. opublikowane dane o produkcji przemysłowej w USA i pojawią się wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej. Przede wszystkim jednak na rynek trafią raporty kwartalne kolejnych spółek z Wall Street.

Przed rozpoczęciem tam handlu wynikami za okres pierwszych trzech miesięcy 2018 roku pochwali się m.in. Goldman Sachs, Jonson & Jonson i UnitedHealth Group. Przypomnijmy, rynek oczekuje bardzo udanego sezonu wyników. Stąd też jest szansa, że raporty spółek poprawią humory inwestorów. Tak jak wczoraj uczyniły to raporty IBM i Netflixa. W efekcie w handlu posesyjnym akcje IBM podrożały o 0,5 proc. do 158,65 USD, a Netflixa aż o 5,2 proc. do 323,70 USD. Dodatkowo w przypadku tej drugiej spółki analitycy KeyBanc Capital Markets podnieśli cenę docelową dla jej akcji do 385 USD z wcześniejszych 300 USD.

Sezon wyników na Wall Street to obecnie najważniejszy temat na globalnych rynkach akcji. Tym samym na drugi plan spadają inne tematy. Jak chociażby wojny handlowe (na marginesie, dziś prezydent USA spotka się z premierem Japonii). Zważywszy, że to będzie bardzo dobry sezon wyników, więc jest duża szansa na wzrosty na giełdach.

Pozytywne impulsy z Wall Street są potrzebne GPW, jak przysłowiowy deszcz potrzebny jest do wzrostu kani. Polski rynek akcji, który od początku kwietnia odreagowuje swoje wcześniejsze bardzo słabe zachowanie, przybity dodatkowo aferą związaną z GetBack, potrzebuje teraz silnych bodźców by dalej rosnąć. Bez tego może tylko stać w miejscu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, eurocash, getback, ingbsk, jsw, krezus, Kruk, Lotos, lpp, mostalzab, PKNOrlen, pkobp, quercus, skarbiec, TAURONPE, Toya, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Asseco wdraża e-podpis w Grupie Kruk

  Grupa KRUK wdrożyła rozwiązanie firmy Asseco oparte o tzw. biometryczny podpis elektroniczny. Umożliwia on zawieranie umów z klientem bez konieczności podpisywania dokumentów w formie papierowej.

 • Szczepionka napędza wzrosty, w centrum uwagi CD Projekt, CCC i Getin Noble Bank Inwestorzy znów grają pod rychłe pojawienie się szczepionki na koronawirusa, która za kilka miesięcy zakończy pandemię. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy notują ponad 1-proc. wzrosty. Po decyzji o otwarciu galerii handlowych w centrum uwagi znalazły się spółki odzieżowe.
 • CCC i LPP w górę po decyzji o otwarciu galerii handlowych

  Inwestorzy i branża handlowa z dużą ulgą przyjęli decyzję rządu o otwarciu galerii od soboty 28 listopada w zaostrzonym rygorze sanitarnym. W poniedziałek mocne wzrosty notują przede wszystkim spółki odzieżowo-obuwnicze, z CCC i LPP na czele.

 • Zielono na GPW. JSW drożeje po wynikach, a Allegro kontynuuje odbicie

  Zdecydowanie tematy lokalne zdominowały przedpołudniową część piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie. Oprócz kontynuującego odbicie Allegro, w centrum uwagi są spółki wynikowe z JSW na czele. We wzrostach pomaga "zielona" Europa.

 • LPP sprzeda w ABB 17 tys. akcji po 6.600 zł za sztukę

  LPP w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu otrzymała od inwestorów instytucjonalnych deklaracje popytu na oferowane wszystkie akcje, tj. 17 099 sztuk, stanowiących łącznie 0,97 proc. kapitału zakładowego oraz uprawniających do 0,55 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, po cenie 6 600 zł za jeden walor.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR