WIG20 błyszczy w Europie, mocne wzrosty na PGE, PKO BP i LPP

Omawiane walory: , , , , , , ,

Druga kolejna mocna sesja w Warszawie. Ponownie w grze jest energetyka i banki, wspierane przez LPP i PKN Orlen. WIG20 jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Cichym bohaterem jest jednak sWIG80, testujący poziomy nieoglądane od 2007 roku.

mbank, alior, sanpl, PGE, lpp, pknorlen, asbis, rainbow, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Indeks WIG20 najsilniejszy w Europie, sWIG80 najwyżej od 2007 roku, WIG na 2-letnich maksimach i ponad połowa drożejących akcji – tak w dużym skrócie prezentuje się giełda w Warszawie w czwartkowe południe. Przy równocześnie dobrych nastrojach na giełdach europejskich w drugiej połowie dnia wzrosty na GPW mogą jeszcze zostać powiększone.

Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych nie tylko nie wywołał paniki wśród giełdowych banków, ale nawet wsparł ich notowania, które już wcześniej, za sprawą wyników kwartalnych i obserwowanej od wczoraj wyraźnej poprawy sentymentu do tego sektora, rosły. Banki są dziś jednym z motorów napędzających zwyżki na GPW. Spory w tym wkład ma mBank, który pochwalił się lepszymi od oczekiwań zyskami. W I kwartale 2021 roku bank zarobił netto 317,1 mln zł wobec 90,9 mln zł rok wcześniej. To aż o 34 proc. więcej niż prognozował rynek. Notowania mBanku rosną o 5 proc. do 231 zł.

Dobrze radzą sobie również wczorajsi bohaterowie, czyli Alior Bank i Santander Bank Polska. Kurs tego pierwszego rośnie dziś o 2,3 proc. do 27,83 zł, a drugiego o 3 proc. do 221,50 zł. Spory udział we wzrostach indeksów mają tez banki PKO BP (34,45 zł; +2,8 proc.) i Pekao (81,50 zł; +2,23 proc.).

Drugim motorem napędzającym zwyżkę jest sektor energetyczny, który kontynuuje rajd z dnia wczorajszego. Tu niezmiennie działa wizja wydzielenia aktywów węglowych. Akcje PGE drożeją o 6,2 proc. do 10,12 zł, Enei o 3,77 proc. do 8,39 zł, a Tauronu o 3,76 proc. do 3,45 zł.

Mocnym punktem jest LPP. Kurs spółki rośnie o 4,85 proc. do 9.835 zł. Pomogły wyniki, razem z zapowiedzią wypłaty dywidendy i oczekiwaniem na pozytywne dla spółki i całej branży odmrożenie gospodarki. LPP w czwartym kwartale roku obrotowego 2020/2021 wprawdzie miało 44,4 mln zł straty netto, ale zysk operacyjny wyniósł 80,1 mln zł i był wyższy niż wcześniej podawane przez spółkę szacunki (35 mln zł). Firma po rocznej przerwie chce też wrócić do wypłaty dywidendy. Jak poinformował wiceprezes LPP, dywidenda ta mogłaby zostać wypłacona z zysków zatrzymanych.

Wyniki opublikował PKN Orlen. W pierwszym kwartale br. oczyszczony zysk EBITDA LIFO wyniósł 1,8 mld zł, przekraczając rynkowy konsensus na poziomie 1,667 mld zł. Akcje płockiego koncernu drożeją dziś o 1,58 proc. do 68,22 zł.

Banki, energetyka, LPP i PKN mocno windują notowania WIG20, natomiast cichym bohaterem dzisiejszej sesji jest rosnący zaledwie o pół procent sWIG80. Indeks jest bowiem najwyżej od 2007 roku. Wśród tworzących go spółek na szczególną uwagę zasługuje, przygotowujący się do ataku na nowe rekordy Asbis (+7,12 proc.), czy rosnący na fali optymizmu związanego z odmrożeniem gospodarki Rainbow Tours (+6,58 proc.).

Na koniec tego komentarza warto jeszcze raz podkreślić, że po wielu tygodniach niemoc niemoc polskiego rynku akcji została przezwyciężona. Widać to zarówno w zachowaniu samych indeksów, jak i konkretnych branż. Zestawiając to wszystko z oczekiwanym silnym popandemicznym odbiciem w gospodarce, można mieć uzasadnione nadzieje na silne wiosenno-letnie wzrosty na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, asbis, lpp, mBank, PGE, PKNOrlen, RAINBOW, sanpl)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR