WIG20 łapie zadyszkę, gorąco na spółkach ukraińskich i PBG

W czwartek rano warszawskie blue chipy poddają się niewielkiej korekcie. Oddech po trzydniowym rajdzie łapie dzisiaj m.in. KGHM. Akcje miedziowej spółki tylko w tym tygodniu podrożały o blisko 15 proc. Sił do śrubowania tegorocznej stopy zwrotu nie brakuje za to giełdowym maluchom.

Środowa sesja na GPW była trzecią z rzędu zakończoną wzrostami. Główne indeksy zyskały 0,3-0,8 proc. Dotychczasowy rajd to efekt braku publikacji istotnych danych ekonomicznych, które mogłyby przygasić apetyt na ryzyko oraz solidnego odbicia na rynku surowcowym (głównie miedzi). Wczoraj kolejny raz w roli parkietowej lokomotywy wystąpił KGHM. Akcje miedziowej spółki zyskały wczoraj 4 proc. i podbiły stopę zwrotu liczoną od początku tygodnia do prawie 15 proc. Warto też podkreślić, że w środę na GPW miały miejsce wyjątkowo wysokie obroty, których wartość wyniosła 3 mld zł. Dla porównania, w poprzednich dniach obrót wynosił około 800 mln zł.

Początek czwartkowej sesji nie jest już tak okazały. W Warszawie z niedużą korektą zmaga się WIG20 (-0,45 proc.). Indeks mWIG40 kręci się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a sWIG80 kontynuuje wspinaczkę o 0,4 proc. Na pozostałych rynkach nastroje wśród inwestorów są mieszane, a główne indeksy oddalają się od poziomów odniesień co najwyżej o 0,5 proc. Apetyt na akcje przygasiły dzisiejsze dane z Japonii na temat zamówień na maszyny przemysłowe. Odczyt za sierpień nieoczekiwanie spadł o 5,3 proc. m/m przy prognozie +2,3 proc.

W czwartek w Stanach rusza sezon wyników za III kwartał. Na pierwszy ogień idzie sprawozdanie spółki Alcoa. Ważnym wydarzeniem będzie także publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia FED-u. Tak zwane „minutki” pojawią się o godz. 20:00 czasu polskiego.

W gronie blue chipów najmocniej tanieją akcje Energi (-2,1 proc.), KGHM (-1,7 proc.) i PGE (-1,5 proc.). Po zielonej stronie trzymają się banki: BZ WBK (+1,2 proc.) i PKO BP (+1 proc.) oraz Tauron (+0,6 proc.). W środę wznowiono negocjacje pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Tauronem dotyczące sprzedaży części zakładu górniczego w Brzeszczach. Obecny etap negocjacji powinien potrwać do 15 października.

W mWIG40 w gronie rosnących spółek jest Hawe. Według doniesień Pulsu Biznesu, przedstawiciele obligatariuszy, którzy niedawno wystąpili do sądu o egzekucję z dochodów Hawe Telekom, wstrzymali wniosek. W czwartek akcje telekomu zyskują ok. 1 proc.

1,5-proc. wzrost notuje Budimex. FBSerwis, podmiot zależny od giełdowej grupy budowlanej podpisała kontrakt o wartości 72 mln zł brutto na kompleksowe utrzymanie 154 km dróg w rejonie gdańskim w okresie 5,5 roku.

Rano w segmencie małych spółek najsłabszym ogniwem są walory Ursusa (-2,7 proc.). Akcjonariusze producenta ciągników zgodzili się na emisję bez prawa poboru do 4,1 mln akcji serii P i do 8,9 mln sztuk serii Q. Zarząd może też skorzystać z podwyższenia kapitału w granicach kapitału docelowego, w drodze emisji do 5 mln walorów.>> Zobacz także: Ursus ma zielone światło na dodruk maksymalnie 18 mln akcji

Spółki z indeksu WIG-Ukraina

Spółki z indeksu WIG-Ukraina

Na szerokim rynku skalą przeceny wyróżnia się PBG. Akcje spółki budowlanej tracą dzisiaj ponad 7,7 proc. KGHM wezwało PBG do ugody w sprawie kontraktu na dostawę czterech kotłów z 2010 roku. Miedziowy koncern żąda zapłaty ok. 1,1 mld zł, wynikających – zdaniem firmy – z kar umownych. Zarząd budowlanej spółki nie zgadza się ze stanowiskiem KGHM.

Warto też zauważyć, że w tym tygodniu kapitał spekulacyjny uaktywnił się na spółkach ukraińskich. W czwartek wszystkie spółki zaliczane do WIG-Ukraina notują wzrosty. Najwolniej umacniają się dziś notowania Kernela. Jednak na usprawiedliwienie tej spółki należy dodać, że w środę jej akcje podrożały przy wysokich obrotach o 7,5 proc.

Mapa rynku - stan na godzinę 10:20

Mapa rynku – stan na godzinę 10:20

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, astarta, budimex, hawe, imcompany, kernel, kghm, ksgagro, milkiland, PBG, TAURONPE, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ministerstwo Klimatu i spółki energetyczne mają list ws. gospodarki wodorowej

  Ministerstwo Klimatu podpisało z 17 spółkami i organizacjami z branży energetycznej i transportowej, m.in. Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, PKN Orlen, Grupą Azoty, Grupą Lotos, Tauronem, JSW, Gaz-Systemem i PKP Energetyką "List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego".

 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Polski sektor energetyczny latami zrażał do siebie kolejnych inwestorów. Odbudowa wartości będzie długim procesem [WYWIAD]

  Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz BM mBanku w rozmowie z redakcją StockWatch.pl tłumaczy, dlaczego inwestorzy nagle pokochali akcje PGE, Taurona i Enei. Z ekspertem porozmawialiśmy też szerzej o sytuacji sytuacji w branży energetycznej i zawieszonych rekomendacjach oraz o tym, dlaczego czeski CEZ jest dużo lepiej wyceniany niż polskie spółki.

 • Akcje KSG Agro na GPW wracają na notowania ciągłe

  Zarząd giełdy dokonał okresowej weryfikacji płynności akcji spółek notowanych na giełdzie. W wyniku przeprowadzonej weryfikacji akcje 5 emitentów, w tym ukraińskiego agroholdingu KSG Agro, przestały być kwalifikowane do Strefy Niższej Płynności. To oznacza, że akcje KSG Agro wracają z tak zwanych “dwóch fixingów” do systemu notowań ciągłych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR