WIG20 w odwrocie. Gorąco na JSW, GTC i PKP Cargo

Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

Nowy tydzień na giełdach rozpoczyna się pod dyktando strony podażowej. Największe straty notują główne indeksy w Budapeszcie i w Warszawie. WIG20 spada o blisko 1 proc. i oddala się od okrągłego poziomu 2.300 pkt.

Przez europejskie parkiety przetacza się dziś fala korekty. Najmocniej tracą główne indeksy giełd w Budapeszcie (BUX -1,2 proc.) oraz w Warszawie (WIG20 -0,9 proc.). Poniedziałkowe cofnięcie zwiększa dystans do okrągłego poziomu 2.300 pkt. Niecały kwadrans przed 13:00 wartość indeksu wyniosła 2.275 pkt. Warto dodać, że dzisiejsza sesja jest pierwszą w nowym składzie. W ramach rewizji rocznej po sesji 17 marca akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zastąpiły walory Enei.

Z presją podaży zmagają się także segmenty małych i średnich spółek, ale póki co skala spadków pozostaje symboliczna. Obroty na całym rynku wynoszą blisko 310 mln zł. W porównaniu do piątkowej sesji – podczas której rozliczano kontrakty terminowe – ich wartość jest niższa o 1/5.

Na globalnych rynkach warto odnotować spadki metali przemysłowych. Z presją przeceny zmaga się przede wszystkim miedź, która traci ponad 0,85 proc. Nieco mniej tanieje: cynk, aluminium, ołów oraz pallad. Inwestorzy wciąż czekają na sygnały potwierdzające wzrost popytu na metale w Chinach. W wypadku miedzi tematem numer jeden pozostaje strajk w Escondida – największej kopalni czerwonego metalu na świecie. Według najnowszych informacji, porozumienie może pojawić się lada dzień. Zarząd kopalni przygotował lukratywną ofertę dla pracowników, która zakłada m.in. zachowanie przywilejów pracowniczych i płacowych oraz nowy 42-miesięczny kontrakt. >> Zobacz także: Potencjalna korekta na miedzi

Przecena miedzi to jeden z czynników podażowych dla KGHM. Dodatkowo prezes spółki w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej zapowiedział, iż KGHM zamierza w br. zoptymalizować procesy produkcyjne w projekcie Sierra Gorda. Tym samym prezes Radosław Domagalski-Łabędzki zdementował pogłoski dotyczące wycofania się KGHM-u z chilijskiej inwestycji, która przynosi grupie miliardowe straty.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

O ponad 4 proc. tanieją akcje LPP. Słabo wyglądają spółki paliwowe: Lotos (-1,9 proc.) i PKN Orlen (-1,5 proc.), a debiutujące w indeksie WIG20 akcje JSW w południe tanieją o 1,3 proc.

Z kolei po zielonej stronie rynku znajdują się akcje CCC oraz Orange Polska, które rosną o ok. 1,7 proc.

Wśród giełdowych średniaków świetnie radzą sobie akcje GTC (+4 proc.). Zarząd spółki zamierza wypłacić z zysku za 2016 rok 0,27 zł dywidendy na akcję. Jest to spore zaskoczenie, gdyż w sierpniu zeszłego roku zarząd GTC twierdził, iż jest w stanie wypłacić dywidendę dopiero w 2019 roku. Dodatkowo spółka zaprezentowała solidne wyniki za IV kwartał minionego roku. Zysk netto wyniósł 51,90 mln euro, EBIT osiągał wartość 62,20 mln euro, a przychody to 29,80 mln euro. Wyniki przewyższyły rynkowy konsensus średnio o 70 proc.

Tytuł lidera wzrostów należy do PKP Cargo, którego kurs akcji dokłada do piątkowego rajdu blisko 5 proc.

W indeksie maluchów o ponad 1,5 proc. rosną walory XTB. Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję zarządu dotyczącą wypłaty dywidendy w wysokości 0,32 zł na akcję. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 5 maja, a wypłaty 23 maja br. Dodatkowo dom maklerski zaprezentował wyniki za IV kwartał 2016 roku. Przychody wyniosły 93,50 mln zł (+63 proc. r/r). Z kolei zysk netto i EBIT odnotowały ponad 200-proc. roczną dynamikę i osiągnęły wartość odpowiednio: 50 mln zł oraz 56 mln zł. Analitycy podkreślają, iż w tym okresie miał miejsce wysoki napływ nowych depozytów na poziomie ok. 113 mln zł. Dodatkowo otworzono ok. 9,6 tys. nowych rachunków maklerskich. Spółka zapowiedziała, iż w najbliższym czasie zamierza zintensyfikować rozwój biznesu w Chile.

O blisko 4 proc. rosną akcje AB. Analitycy DM Trigon zalecili kupno walorów z ceną docelową 53,70 zł za walor. Potencjał wzrostu względem piątkowego zamknięcia wynosi ponad 40 proc.

Mocne wzrosty notuje dziś kurs akcji Almy (+17,4 proc.). Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informację, że Jerzy Mazgaj zmniejszył zaangażowanie w spółce z 21,46 proc. do 0,74 proc. Z kolei Iwona Kunicka-Szostak zwiększyła swój udział w kapitale zakładowym do 20,7 proc.

O 4 proc. drożeją dziś walory Sfinksa. Spółka odwróci odpis w wysokości 8,73 mln zł, z tytułu utraty wartości znaku towarowego Chłopskie Jadło. Tym samym określona kwota zwiększy przychody właściciela restauracji.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:45. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, alma, ccc, gtc, kghm, Lotos, orangepl, PKNOrlen, PKPCARGO, sfinks, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR