Brexit zafundował giełdom armagedon, wszystkie blue chipy na minusie

Omawiane walory: ,

Na GPW tąpnęło. Wystraszeni Brexitem inwestorzy rzucili się do wyprzedaży dużych, średnich i małych spółek. Fatalnie panikę znoszą kursy akcji banków, spółek przemysłowych czy handlowych. Maklerzy już podają pierwsze typy bezpiecznych przystani wśród spółek.

Na otwarciu piątkowej sesji flagowy indeks warszawskiego parkietu WIG20 tracił 11 proc. Panika jest odzwierciedleniem sytuacji na innych europejskich giełdach, gdzie siła spadków jest niespotykana od lat. Londyński FTSE250 traci ponad 7 proc., francuski CAC40 przeszło 8 proc., a niemiecki DAX ponad 6 proc. Na giełdach w Europie spadają akcje spółek przemysłowych, banków, firmy turystycznych, ubezpieczycieli i spółek wydobywczych.

Pewnym pocieszeniem jest lekkie wyhamowanie spadków. Przed południem WIG20 traci nieco ponad 6 proc. Jednym z liderów spadków jest PKO BP, którego akcje tracą około 10 proc. Bankowy gigant wspólnie z KGHM przoduje także pod względem obrotów. Pozostałe duże banki też tracą po kilka procent. Sytuację sektora komplikuje silne umocnienie franka i w konsekwencji nabrzmiewająca niepewność dotycząca rozwiązania problemu frankowiczów.

Rynek nie oszczędza także modowych potentatów – LPP i CCC. Obie spółki tracą ponad 8 proc. Branża narażona jest na ryzyko kursowe, kupując asortyment rozlicza się w dolarach, a czynsze za wynajem płaci w euro. Dlatego dzisiejsze osłabienie złotego nie jest na rękę detalistom sektora odzieżowego i obuwniczego. Znamienne jest to, że w indeksach WIG20 oraz mWIG40 nie ma spółek na plusie. W segmencie średnich spółek w niechlubnej statystyce przewodzi Millennium z ponad 10-proc. spadkiem kursu. Tracą też spółki przemysłowe dla których Wielka Brytania jest rynkiem zbytu. Można tu wskazać chociażby Amicę czy Kęty.

Na rynek zaczęły już trafiać pierwsze zalecenia maklerskie uwzględniające Brexit. Jak podaje PAP, ING radzi sprzedawać mBank, Pekao, LPP, PGNiG, Budimex, Amikę, Arctic Paper, a także węgierski WizzAiR. W opinii analityków ING, relatywnie bezpiecznymi przystaniami mogą być KGHM, PKN, CD Projekt, Medicalgoritmics i Eurocash. ING oczekuje po decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej dużej wyprzedaży. Banki centralne powinny dostarczyć dużo płynności w celu uspokojenia rynków, ale mamy do czynienia z klasycznym czarnym łabędziem, który będzie miał negatywny wpływ na rynki akcji. Z kolei Ipopema zakłada, że bezpieczną przystanią będą w tej sytuacji spółki dywidendowe tj. PGE, Orange, PGNiG, Asseco Poland i Netia oraz eksportujący w dolarze Synthos, Ciech czy CD Projekt.

Na razie jednak tracą niemal wszystkie spółki. Duża zmienność może utrzymać się przez kolejne sesje. Strach i duża niepewność kieruje inwestorów w stronę tradycyjnych bezpiecznych przystani. Złoto zyskuje ponad 5 proc. przy kilkakrotnie wyższych obrotach niż zwykle.

wykres_mapa

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mWIG40, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Analiza techniczna 4 dobrze rokujących spółek z indeksu mWIG40

  Indeks giełdowych średniaków w końcu doczekał się mocnego odreagowania, a na wykresach wielu popularnych wśród inwestorów misiów pojawiły się obiecujące formacje techniczne. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przyjrzał się bliżej szansom na kontynuację listopadowo-grudniowych wzrostów na kursach akcji Budimeksu, Comarchu, Dino Polska i Banku Millennium.

 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR