Giełdowe spółki handlowe stracą na nowym podatku ok. 600 mln zł

Resort finansów przedstawił szczegóły projektu ustawy, która pozwoli sięgnąć do kieszeni sporej grupy spółek handlowych notowanych na GPW. Wyliczenia StockWatch.pl wskazują, że nowa danina zabierze niektórym spółkom nawet ponad połowę rocznych zysków. We wtorek za realizację obietnic polityków słono płacą akcjonariusze Almy, Oponeo.pl, Baltony, Gino Rossi oraz Empiku.

Ministerstwo Finansów przedstawiło zarys projektu podatku od sprzedaży detalicznej. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, nowa danina będzie miała charakter progresywny. Najniższa stawka to 0,7 proc. przy miesięcznych obrotach nieprzekraczających 300 mln zł. Kolejna stawka wynosi 1,3 proc. przy przychodach wyższych niż 300 mln zł. Projekt przewiduje też stawkę 1,9 proc. od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie.

Nowym podatkiem obłożone będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Nie będą natomiast opodatkowane przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych. Według resortu, definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna. Spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku.

– Informacja negatywna. Kwota wolna od podatku wynosić będzie 1,5 mln zł miesięcznie (18 mln zł rocznie), co tak naprawdę obejmie wąską grupę handlowców. Drugi próg obejmie znacznie większą grupę, gdyż roczne przychody zawierać się będą w przedziale 18 mln – 3,6 mld zł, co wraz ze stawką 0,7 proc. oznacza płatności w przedziale 0,1-25,2 mln zł podatku rocznie. Trzeci próg >3,6 mld zł obrotu ze stawką 1,3 proc. oznacza płatność podatku >46,8 mln zł rocznie. Nowością jest najwyższy podatek płacony od handlu w weekendy i inne dni ustawowe wolne od pracy. Uważamy, iż jest to zbyt rygorystyczne podejście, gdyż gro obrotów (ok. 30-40 proc.) realizowane jest właśnie w weekendy. Jednak zapisanie tego w obecnym kształcie może oznaczać, iż partia rządząca nie planuje wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Według MF nie spowoduje to wzrostu cen w sklepach, gdyż działają one w bardzo konkurencyjnym środowisku, jednakże biorąc pod uwagę przedstawione propozycje uważamy, iż podatek ten może zostać przerzucony na producentów i dostawców, co pozwoli placówkom handlowym na utrzymanie bieżących marż. Dlatego dystrybutorzy i hurtownie odczują go najdotkliwiej. Uważamy, iż najmniej stracą średniej wielkości sieci handlowe, w tym mali franczyzobiorcy, a najwięcej duże podmioty, których dodatkowo dotknie obciążenie za handel w weekendy i święta. – ocenia Marcin Stebakow z DM BPS.

>> Wszystkie spółki z sektora handlu detalicznego znajdziesz w jednym miejscu >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych spółek handlowych w StockWatch.pl

Na nowym podatku Skarb Państwa ma zyskać ponad 2 mld zł. (Fot. DP/stockwatch.pl)

Na nowym podatku Skarb Państwa ma zyskać ponad 2 mld zł. (Fot. DP/stockwatch.pl)

Na rynku pojawiły się pierwsze szacunki przełożenia nowego podatku na konkretne spółki. Według wyliczeń Haitong Banku, CCC zapłaci około 20 mln zł podatku rocznie, a LPP około 40 mln zł. Dla porównania warto przypomnieć, że w pierwotnym wariancie opodatkowania kwoty były znacznie wyższe – odpowiednio 30 mln zł i 70 mln zł. Broker szacuje, że negatywny wpływ podatku na CCC to ok. 7,90 zł/akcję, a w wypadku LPP 278 zł/akcję. Jednocześnie jest zdania, że nowa propozycja podatku jest już w cenach akcji tych spółek. Haitong wylicza także, że przy założeniu, iż 35 proc. przychodów jest generowanych w weekendy i święta, które miałyby być opodatkowane stawką 1,9 proc., a 65 proc. od poniedziałku do piątku ze stawką 0,7 proc., detaliści musieliby podnieść ceny średnio o 1,1 proc., by w pełni przenieść podatek na finalnych klientów.

Swoje wyliczenia przedstawił też Trigon DM. Biuro szacuje sprzedaż detaliczną paliw PKN Orlen na około 20 mld zł, co przełożyłoby się na około 250 mln zł podatku. W wypadku Lotosu wstępny szacunek sprzedaży detalicznej paliw wynosi 3,5 mld zł, co oznacza około 25 mln zł podatku. Biuro oszacowało podatek dla Emperii na 14 mln zł, Baltony 2 mln zł, a wśród dystrybutorów IT największą ekspozycję wydaje się mieć Komputronik, a niewielką Action. Także analitycy DM PKO BP zwracają uwagę na spółki, które dotknie nowy podatek.

– Oceniamy wiadomość pozytywnie dla Jeronimo Martins (stawka podatku niższa zakładane przez nas 2 proc.) i AmRestu (wyłączenie podatku), neutralnie dla Eurocashu i negatywnie dla Emperii (stawka 1,3 proc., zamiast zakładanych przez nas 0,5 proc.). Informacja jest negatywna dla LPP, CCC, aczkolwiek efekt może być nieco zamortyzowany (przewidywana stawka 0,7 proc.) dywersyfikacją geograficzną – LPP ma 60 proc. przychodów z Polski, a CCC 70 proc. Ucierpią też biznesy e-commerce (eobuwie.pl przejęte ostatnio przez CCC), które będą również opodatkowane. – dodają analityk DM PKO BP.

Obecnie nie wiadomo, czy stawka 1,9 proc. obciąży weekendowych sprzedawców za całą sprzedaż, czy tylko za dni wolne od pracy. Szacowanie kwot przyszłego podatku nie ułatwiają też same spółki, które niechętnie ujawniają udział polskiego detalu w obrotach. Przy założeniu stawki 1,9 proc. za 30 proc. obrotów i reszty według odpowiedniej kategorii podatkowej dostaniemy kwoty jak w poniższej tabeli:

tabela_podatek_od_handlu

Ze względu na wysokie obroty najgłębiej do kieszeni sięgną spółki paliwowe: PKN Orlen i Lotos. Na obecnym etapie trudno jednoznacznie powiedzieć, jak duże będą to kwoty, ponieważ sprzedaż detaliczna to także popularne ciepłe przekąski, których udział w obrotach nie jest do końca znany, a które prawdopodobnie nie będą objęte nowym podatkiem. W wypadku Orlenu podatek zabierze nie więcej niż 10 proc. rocznych zysków. Znacznie większe obciążenia mogą dotknąć Baltonę, Emperię oraz Gino Rossi, które oddadzą do Skarbu Państwa ponad 40 proc. raportowanego wyniku netto. Działające w branży e-commerce Oponeo.pl może stracić ok. 37 proc. zysku netto. W kilku wypadkach nowy podatek pogłębi straty. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w wypadku Almy, Intersportu, Prima Mody, Solara oraz Empiku. Należy podkreślić, że w odniesieniu do ostatniej spółki wyliczenia oparte są o stary biznes. Empik niedawno ogłosił, że sprzedaje Grupę Smyk za nieco ponad 1 mld zł.

Nie do końca wiadomo, jaki wpływ może mieć nowy podatek na branżowego giganta – Grupę Eurocash. Definicja handlu detalicznego w nowej ustawie nie jest znana, ale logika nakazywałaby uznać za takową sprzedaż na paragon. To znikoma część działalności spółki i raczej wysokiego podatku nie należy się spodziewać, choć teoretycznie może on wynieść nawet 100 mln zł.

Choć nowy podatek jeszcze nie wszedł w życie i niewykluczone, że jego ostateczny kształt ulegnie zmianie, akcjonariusze spółek handlowych już teraz odczuwają jego negatywny wpływ. We wtorek wśród wyżej wymienionych spółek najmocniej traci kurs akcji Almy (-10 proc.). Kilkuprocentową przecenę zaliczają też Oponeo.pl, Baltona, Gino Rossi oraz Empik. Niskie prawdopodobieństwo objęcia nową daniną wsparło notowania Eurocashu, którego akcje drożeją dzisiaj nawet o ponad 6 proc.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, alma, baltona, ccc, emperia, esotiq, eurocash, EUROTEL, ginorossi, INTERSPORT, komputron, Lotos, lpp, MONNARI, nfiemf, oponeo.pl, PKNOrlen, PRIMAMODA, solar, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR