GPW walczy o powrót do wzrostów, w grze banki i Próchnik

Omawiane walory: , , , , , , ,

Giełda w Warszawie po tygodniowej przecenie próbuje wrócić do wzrostów. Pozytywny scenariusz wspierają dobre nastroje na europejskich parkietach oraz mocna postawa sektora bankowego. Warunkiem sukcesu jest zakończenie korekty na Wall Street.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Pierwsze godziny środowego handlu na GPW upływają pod znakiem lekkich wzrostów indeksów. Grupujący największe spółki WIG20, rośnie o 0,2 proc. do 2.572 pkt., WIG o 0,27 proc. do 66.331,4 pkt., mWIG40 o 0,57 proc. do 5.016,4 pkt., a sWIG80 o 0,15 proc. do 14.981,9 pkt. Tym samym warszawski parkiet znalazł się w połowie stawki w większości rosnących giełd europejskich, a skala wzrostów jest porównywalna do odbicia notowań kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy, które w poniedziałek i wtorek zaliczyły największą korektę od wielu miesięcy.

W środę w centrum uwagi jest przede wszystkim sektor bankowy, który odbija m.in. za sprawą wyników ING Banku Śląskiego i BZ WBK. Tym samym sektorowy indeks WIG-Banki przerywa 4-dniową korektę.

W IV kwartale 2017 roku zysk netto ING Banku Śląskiego wzrósł o 43,9 proc. rok do roku do 366,8 mln zł, wynika z opublikowanego dziś rano raportu z wybranymi niezaudytowanymi danymi finansowymi za ten okres. To wynik zgodny z rynkowymi oczekiwaniami (367 mln zł). W całym 2017 roku zaś bank zanotował poprawę zysków o 12 proc., zarabiając 1,4 mld zł. Zarząd banku zamierza zarekomendować wypłatę około 30 proc. tego zysku w formie dywidendy, po tym jak ta nie była wypłacana z zysku za 2016 rok. Akcje ING drożeją o 2,35 proc. do 217,50 zł.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Wybranymi danymi finansowymi za 2017 rok pochwalił się dziś również Bank Zachodni WBK. W ostatnim kwartale zysk netto banku wzrósł o 19,1 proc. w skali roku do 549 mln zł, co okazało się wynikiem nieznacznie lepszym od prognoz (546,8 mln zł). W całym 2017 roku zyski wzrosły zaś o 2,1 proc. do 2,21 mld zł. Zgodnie z deklaracją prezesa, BZ WBK chce wypłacić dywidendę za 2017 rok. Kurs akcji BZ WBK dziś rośnie o 1,25 proc. do 422,20 zł i obok wspomnianego wcześniej ING i Getin Noble Banku (+1,2 proc.), jest najlepiej spisującym się bankiem na parkiecie.

BZ WBK opublikuje jednostkowy i skonsolidowany raport za 2017 rok w dniu 13 lutego br. ING Bank Śląski zrobi to 30 marca. W najbliższy piątek zaś wstępny skonsolidowany raport finansowy za 2017 roku opublikuje Millennium, natomiast ostateczna jego forma ujrzy światło dzienne 26 lutego. 7 lutego inwestorzy poznają wyniki UniCredit, 8 lutego mBanku, 14 lutego Banku Handlowego, a 27 lutego Pekao SA. Raporty Alior Banku, PKO BP, BGŻ i BOŚ zostaną opublikowane w marcu.

Sektor bankowy znalazł się dziś w centrum uwagi nie tylko z uwagi na wyniki banków, ale również ze względu na rekomendacje i nowe wyceny banków dokonanych przez analityków JP Morgan. Podwyższyli oni rekomendację dla PKO BP do neutralnie z niedoważaj w portfelu, a cenę docelową do 49,90 zł z 37,60 zł. Dziś za jeden walor banku trzeba zapłacić 46,26 zł, co oznacza wzrost o 0,4 proc.

JP Morgan podniósł ponadto cenę docelową dla Alior Banku o 8 zł do 108 zł (obecny kurs: 85,70 zł), Banku Millennium do 9,40 zł z 7,60 zł (obecnie: 9,67 zł), Pekao do 168 zł z 143 zł (obecnie: 135,95 zł) i mBanku do 462 zł z 428 zł (obecnie: 519 zł).

Kurs Próchnika wystrzelił po zmianie lidera w akcjonariacie >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Drożejące akcje ING Banku Śląskiego w największym stopniu wspierają dziś wzrost notowań indeksu mWIG40. Swoje pięć groszy dokłada ponadto drożejący o 1,1 proc. do 115,30 zł CD Projekt, zyskujący 2,85 proc. do 416 zł AmRest i rosnący o 1,3 proc. do 83,05 zł kurs walorów Dino Polska.

Na szerokim rynku skalą wzrostów wyróżnia się Próchnik (+11 proc.). W akcjonariacie ujawnił się nowy podmiot – Soho Development. Deweloper odkupił pakiet 32,99 proc. akcji łódzkiej spółki od Altus TFI. Obecnie Soho, łącznie z wcześniej posiadanymi akcjami, dysponuje pakietem 34,6 proc. Deweloper zastrzegł, że w najbliższym czasie zamierza zredukować swoje zaangażowanie w akcjonariat Próchnika.

notowania

Warunkiem udanego powrotu warszawskich indeksów do trendu wzrostowego, co w perspektywie kolejnych 2-3 tygodni mogłoby zaowocować nowymi rekordami, jest zakończenie korekty na Wall Street. O tym zaś prawdopodobnie nie rozstrzygnie dzisiejsze posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która nie zmieni głównych parametrów prowadzonej przez siebie polityki monetarnej, ale ani też publikowany o 14:15 raport ADP nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA, ale raport finansowy Apple, który zostanie opublikowany po sesji czwartkowej. To bowiem Apple było jednym z pretekstów do obecnej korekty na Wall Street.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bzwbk, ingbsk, mBank, Millennium, Pekao, pkobp, prochnik, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • Marek Lusztyn zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa Banku Pekao

  Marek Lusztyn złożył rezygnację ze skutkiem na datę przyszłą, tj. na dzień 30 czerwca 2020 r., z funkcji wiceprezesa Banku PEKAO nadzorującego działalność pionu zarządzania ryzykami, jak również ze składu zarządu.

 • Pekao: Obniżki stóp przez RPP obniżą wynik finansowy grupy o ok. 650-700 mln zł

  Trzy obniżki stóp procentowych, przeprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej od marca do maja br., zmniejszą wynik finansowy netto Grupy Banku PEKAO w 2020 roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 pb.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • RPP obniżyła stopy procentowe. Główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc.

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe - do 0,1 proc. z 0,5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Po posiedzeniu nie odbędzie się konferencja prasowa.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR