mWIG40 najwyżej od 3 lat, w grze Ryvu Therapeutics i CD Projekt

Omawiane walory: , , , , ,

Wzrosty 33 z 40 średnich spółek wywindowały mWIG40 powyżej 4.500 pkt. Ostatni raz był on tam widziany w 2018 roku. Z kolei mocna przecena akcji Ryvu Therapeutics ciąży indeksowi sWIG80

kernel, kety, ryvu, kghm, cdprojekt, allegro, akcje, komentarz, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Po sześciu kwadransach piątkowych notowań na giełdzie w Warszawie, indeks mWIG40 rósł o ponad jeden procent, co kontrastowało z niewielkimi spadkami indeksów WIG20 i sWIG80. Całość jednak idealnie wpisywała się w atmosferę wyczekiwania i towarzyszące jej mieszane nastroje na innych europejskich parkietach. I taki obraz sesji może utrzymać się do końca dnia, bo brakować będzie potencjalnych impulsów, które w kolejnych godzinach mogłyby w sposób zdecydowany przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron.

Indeks mWIG40 jednoprocentowe wzrosty i test najwyższych poziomów od 2018 roku zawdzięcza nie tyle świetnemu zachowaniu pojedynczych spółek, co dobremu zachowaniu szerokiej jej grupy. Po 1,5 godzinie notowań drożały akcje 33 z 40 wchodzących w jego skład spółek, a w 2 przypadkach kurs pozostał bez zmian. Najmocniej, bo o 3,2 proc., drożały akcje Kernela, co w znacznym stopniu przyczyniało się do dobrego zachowania indeksu. Największy wkład miały jednak Kęty. Kurs rósł o 2,46 proc. do 583 zł, wyznaczając dziś nowe historyczne rekordy. Skąd ten wzrost? Podobnie jak wczoraj, stała za tym zapowiedź wypłaty dywidendy. Zarząd Kęt chce na to przeznaczyć łącznie 430,15 mln zł, co daje 44,67 zł dywidendy na jedną akcję.

Znacznie mniej takich „koni pociągowych” miał sWIG80. Trafiła mu się natomiast jedna „czarna owca”, która ściągała go w dół. Była nią spółka Ryvu Therapeutics. Główny negatywny bohater piątkowego poranka na GPW.

Kurs Ryvu Therapeutics zanurkował o 13,38 proc. do 51,80 zł. Spółka poinformowała, że „decyzją amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków badanie kliniczne fazy Ib RVU120 (SEL120) u pacjentów z nawrotową/oporną ostrą białaczką szpikową (AML) i zespołem mielodysplastycznym wysokiego ryzyka (HR-MDS), które prowadzone jest w Stanach Zjednoczonych zostało częściowo zawieszone w następstwie zgłoszenia przez Ryvu Therapeutics pierwszego poważnego zdarzenia niepożądanego (ang. Serious Adverse Event), z którym związana była śmierć pacjenta, mogąca mieć związek z leczeniem RVU120”.

Trudno laikowi ocenić jak od strony medycznej rozwinie się ta sytuacja, ale od strony analizy technicznej spadki ma szansę zatrzymać wsparcie na 47,60 zł, czyli minimum z lutego.

W indeksie WIG20, który tracił niespełna 0,4 proc., spadając trzecią kolejną sesję, taniały akcje 13 z 20 blue chipów. Spory wkład w to zejście pod kreskę miał KGHM, na którym inwestorzy postanowili zrealizować zyski w ślad za niewielkim cofnięciem cen miedzi.

Kurs miedziowego koncernu cofnął się o 1,98 proc. do 195,25 zł. Dobrą informacją jest natomiast to, że przed dalszymi spadkami spółkę chroni niewielka luka hossy z wtorku. Stąd też nie tylko spadki nie będą się pogłębiać, ale jeszcze do końca dnia mogą zostać odrobione, bo sytuacja na wykresie dziennym KGHM-u w dalszym ciągu sugeruje wzrosty w okolicę 215 zł.

Zniżkę WIG20 ograniczały natomiast odreagowujące spadki akcje CD Projektu (185,50 zł; +1,37 proc.) i próbujące rosnąć Allegro (57,25 zł; +1,92 proc.).

Będąc przy dużych spółkach nie sposób nie wspomnieć o bankach. Pretekstem do tego jest zaplanowana na godzinie 15:00 konferencja Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i szefa Rady Polityki Pieniężnej. Giełdowe banki mogłyby znaleźć się w centrum uwagi, gdyby podczas konferencji padły jakieś mocniejsze odniesienia do polityki monetarnej lub do kwestii kredytów frankowych. Dlatego warto o tym pamiętać.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, CDPROJEKT, kernel, kety, kghm, RYVU)

 • Obiecujący początek maja na GPW, w grze KGHM i Biomed-Lublin

  Pierwsza majowa sesja na GPW rozpoczęła się od lekkiego cofnięcia rynku. "Sell in may and go away"? Raczej nie tym razem! Warszawski parkiet może ostatnio nie zachwyca, ale perspektywy wciąż wyglądają dobrze, przez co obstawianie spadkowego scenariusza jest wysoce ryzykowne.

 • Banki złapały zadyszkę, w grze CD Projekt, Alior i mBank

  Indeks dużych spółek od rana walczy, żeby pozostać na plusach i jednocześnie zanegować podażową wymowę wczorajszej sesji. Jeżeli to się uda to duża w tym zasługa będzie CD Projektu. Zaskakująco słabo w piątek radzą sobie banki. To powinien być ich dzień.

 • EuroRating negatywnie o perspektywie ratingu kredytowego CD Projektu

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego CD Projektu ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BBB.

 • Na giełdach cisza przed burzą, w grze KGHM i Mercator

  Najwyższe od 10 lat ceny miedzi to za mało, żeby mocno w górę pociągnąć kurs akcji KGHM-u, a wraz z nimi cały WIG20. Nie pomagają też wczorajsze rekordy na Wall Street i lepsze od prognoz wyniki Tesli. Warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Na szczęście ciekawie wyglądają niektóre spółki z drugiej linii.

 • WIG20 cały czas poniżej 2.000 pkt., w grze CD Projekt, Mercator i XTB

  Mocne wzrostowe odbicie na Mercatorze kontra nowe 2,5-letnie minima na CD Projekcie. A to wszystko u progu bardzo ciekawego tygodnia giełdowego. Tak w dużym skrócie można podsumować poniedziałkowe przedpołudnie na GPW.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR