Propozycje inwestycyjne na 2015 rok

Znamy już pierwsze typy biur maklerskich na championów przyszłego roku. Swoje strategie i propozycje spółek z ponadprzeciętnym potencjałem przedstawili analitycy DM BOŚ oraz ING Securities.

Ruszył sezon publikacji strategii inwestycyjnych na 2015 rok. Jednym z pierwszych biur, które podzieliło się prognozami jest DM BOŚ. Jego analitycy wychodzą z założenia, że dla rynku korzystnym czynnikiem byłaby jeszcze około 20-proc. przecena. Ich zdaniem taka korekta sprowadziłaby wyceny giełdowe do atrakcyjnych poziomów i dałaby podstawy do dalszych wzrostów.

Alternatywą dla scenariusza spadkowego jest opcja dalszej konsolidacji. Według analityków DM BOŚ rynki mogłyby ustabilizować się na kilka kwartałów przy obecnych poziomach. W tym czasie rosnące wyniki spółek nadrobiłby dystans i obniżyłyby wskaźniki wycen. Eksperci dodają, że o sygnale do sprzedaży akcji można by mówić przy wskaźnikach wycen wyższych o 20-30 proc. w stosunku do obecnych poziomów.

DM BOŚ ocenia fundamentalną wartość WIG-u na koniec 2015 roku na poziomie 57 tys. pkt. Tymczasem na kilka sesji przed końcem roku indeks szerokiego rynku walczy w okolicach nieco powyżej 51.300 pkt.

– Jak widać było podczas październikowej korekty (niedużej i krótkiej), w obecnym otoczeniu giełdy wykazują niską skłonność do korekty w dół. Czy to powinno rodzić powody do obaw? Niekoniecznie. Z drugiej jednak strony, silne wzrosty kursów akcji z obecnych poziomów (o ok. 30 proc., w ciągu około roku) doprowadziłyby, naszym zdaniem, do bańki cenowej. Przy obecnych poziomach rynkowych akumulowalibyśmy akcje przy słabości rynku i dystrybuowali je przy silnym rynku. – oceniają analitycy DM BOŚ (cyt. PAP).

Swoją wizję na 2015 rok przedstawiał też ING Securities. Jak podała agencja Bloomberg, biuro spodziewa się, że WIG30 wzrośnie w ciągu roku o 7 proc. i na koniec 2015 roku wyniesie 2.723 pkt, uwzględniając stopę dywidendy na poziomie 3,8 proc. Analitycy ING spodziewają się, że duże spółki będą się lepiej zachowywały niż spółki średnie. Małe są przez nich najmniej preferowane. Wśród największych spółek w gronie top picks brokera znalazły się: Bogdanka, Budimex, PKO BP, PKP Cargo, mBank, PKN Orlen i TVN, a top sells są Grupa Azoty i BZ WBK. Dla inwestorów z cierpliwością, odwagą i wysokim apetytem na ryzyko rekomenduje kupno średnich spółek: Ciechu, GPW, Kopeksu i Stomilu Sanok.

– Nawet przy mniejszych krajowych napływach do akcji, Polska korzystnie wypada w porównaniu do większości krajów w regionie EMEA, biorąc pod uwagę spodziewane zwroty skorygowane o ryzyko. – czytamy w raporcie ING.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji spółek wskazanych przez ING Securities na przestrzeni ostatniego roku.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji spółek wskazanych przez ING Securities na przestrzeni ostatniego roku.

Swoich faworytów na 2015 rok ma także DM BOŚ. W ocenie analityków wśród spółek, które mają pozytywnie zaskoczyć wymieniono: PKN Orlen, Ciech, AB, Eurotel, Stomil Sanok, Mercator Medical, Neuca, Vistula, Medicalgorithmics, Decora, Lena Lighting, Robyg, Herkules, Budimex, Unibep, Bank BPH i Asseco South Eastern. Gorzej od rynku zachowywać się mogą w przyszłym roku: Synthos, Bogdanka, ING BSK, Tauron, a zwłaszcza przez pierwszą połowę roku: Asbis, Alma i LPP.

Wskazania DM BOŚ na 2015 rok skupiły się na w segmencie małych i średnich spółek. W gronie nominowanych znalazł się tylko jeden blue chip – PKN Orlen – któremu sprzyjają wysokie marże rafineryjne. Tak było w III kwartale, gdzie najwyższa od sześciu kwartałów marża sprawiła, że zysk operacyjny płockiego koncernu przekroczył 1 mld zł i w cuglach pokonał rynkowy konsensus. W listopadzie Orlen także odnotował wyjątkowo wysoką marżę rafineryjną, która wyniosła 6,3 USD na każdej przerobionej baryłce ropy wobec 0,6 USD uzyskane rok wcześniej. Warto też dodać, że ostatnio miesięczna marża tak wysoka jak obecnie była w październiku 2012 r.

Maklerzy wytypowali aż dwadzieścia dwie spółki, które w przyszłym roku mogą przynieść ponadprzeciętną stopę zwrotu. (Fot. Daniel Paćkowski)

Maklerzy wytypowali aż dwadzieścia dwie spółki, które w przyszłym roku mogą przynieść ponadprzeciętną stopę zwrotu. (Fot. Daniel Paćkowski)

Wśród typów biura silną reprezentację ma sektor budowlano-deweloperski. Eksperci z wielu biur maklerskich zwracają uwagę, że sentyment branży budowlanej jest najlepszy od trzech lat. Natomiast dane sprzedażowe deweloperów za III kwartał 2014 roku pokazały piąty kwartał z rzędu wysoką liczbę transakcji, nienotowaną na naszym rynku mieszkaniowym od boomu z początku 2007 roku. Stricte budowlane spółki preferowane przez biuro to Budimex oraz Unibep. Pierwsza ze spółek jest niekwestionowanym liderem w tej branży. Niedawno prezes Budimeksu przyznał, że zakłada w 2015 r. utrzymanie przychodów lub kilku proc. wzrost i poprawę rentowności w części budowlanej. W 2016 r. jest szansa na dwucyfrowy wzrost sprzedaży i dalszą poprawę marż. Niemniej w przyszłości skuteczność Budimeksu w wygrywaniu kontraktów drogowych z GDDKiA może się zmniejszyć.

Wśród preferowanych spółek znalazł się także jeden z liderów sektora deweloperskiego. Mowa o Robygu, który zbiera pochwały także u innych maklerów. Analitycy zwracają uwagę, że spółka na początku roku przedstawiła strategię, której podstawowym założeniem jest skokowe zwiększenie wolumenu przekazywanych i sprzedawanych lokali. Wpływ tych działań będzie odczuwalny szczególnie w wynikach finansowych w latach 2016-17.

DM BOŚ zwraca uwagę także na spółki handlowe. Jedną z wytypowanych jest AB. Co ciekawe dystrybutor elektroniki użytkowej wrócił ostatnio do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Dobrze oceniana jest też Neuca. Niedawno spółka otrzymała rekomendacje kupuj od BM BGŻ oraz Trigon DM. DM BOŚ wydał natomiast świeżą rekomendację dla Eurotela. Spółka zajmująca się dystrybucją produktów i usług T-Mobile dostała zalecenie kupuj, a cenę docelową podniesiono z 11,30 zł do 16,50 zł.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek

W typach analityków DM BOŚ oraz ING Securities jest też kilka zbieżnych propozycji. To oprócz wspomnianych Orlenu i Budimex są jeszcze Sanok i Ciech. Pierwsza ze spółek poinformowała ostatnio o możliwym przejęciu aktywów po upadłym zakładzie Colmant Cuvelier. Analitycy wskazują, że trudna sytuacja finansowa podmiotu może wskazywać na możliwość okazyjnego nabycia maszyn przez Stomil Sanok. Przejęcie stanowić będzie synergię dla działalności Stomilu w zakresie pasów klinowych. Ciech imponuje wzrostem notowań. Rynek spodziewa się poprawy wyników w chemicznej spółce, czego źródłem mają być działania restrukturyzacyjne i ograniczające koszty oraz sprzedaży aktywów. Efektywność powinno poprawiać także całkowite przejście jej w ręce prywatne.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji spółek wskazanych przez DM BOŚ na przestrzeni ostatniego roku.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji spółek wskazanych przez DM BOŚ na przestrzeni ostatniego roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, ASSECOSEE, bankbph, bogdanka, budimex, Ciech, Decora, EUROTEL, Herkules, Lena, mBank, medicalg, mercator, NEUCA, PKNOrlen, pkobp, PKPCARGO, robyg, sanok, TVN, unibep, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKO BP zawiesza do odwołania lokaty terminowe dla firm i przedsiębiorstw

  PKO Bank Polski zawiesi od 6 lipca 2020 r. do odwołania oferowanie lokat terminowych dla firm i przedsiębiorstw.

 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Polski sektor energetyczny latami zrażał do siebie kolejnych inwestorów. Odbudowa wartości będzie długim procesem [WYWIAD]

  Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz BM MBANKu w rozmowie z redakcją StockWatch.pl tłumaczy, dlaczego inwestorzy nagle pokochali akcje PGE, Taurona i Enei. Z ekspertem porozmawialiśmy też szerzej o sytuacji sytuacji w branży energetycznej i zawieszonych rekomendacjach oraz o tym, dlaczego czeski CEZ jest dużo lepiej wyceniany niż polskie spółki.

 • PKN Orlen otrzyma zgodę KE na przejęcie Lotosu dzięki nowym propozycjom

  PKN Orlen uzyska zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos po złożeniu nowych propozycji, w tym "osładzających sytuację ustępstw" wobec konkurentów, podał Reuters, powołując się na "osoby zaznajomione ze sprawą".


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR