Propozycje inwestycyjne na grudzień wg DM mBanku

W grudniowym raporcie biuro stawia przede wszystkim na spółki przemysłowe, informatyczne, deweloperskie oraz liderów branży budowlanej.

DM mBank w raporcie cyklicznym zwraca uwagę, że rynki finansowe bagatelizują problemy, skupiając się na oczekiwanym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w USA i strefie euro, co może trwać kilka dni lub równie dobrze kilka tygodni. Po włoskim „nie” w odwodzie pozostaje ECB, zaś sentyment inwestorów wskazuje na przegrzanie rynku w krótkim okresie.

W grudniu sektor finansowy nie należy do faworytów biura. W ostatnim miesiącu nasiliły się komentarze ze strony Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Finansów czy BFG o wprowadzenia dalszych kroków w celu zmuszenia banków do przewalutowania ekspozycji na CHF. Zdaniem analityków, wraz z trwającymi pracami nad ustawą spreadową oraz ogłoszeniem nowych stawek BFG na 2017 rok, negatywny sentyment do sektora bankowego może się utrzymać w grudniu. Z drugiej sugerują by ostatnią słabość banków zagranicznych – Erste czy KB – wykorzystać do zakupów.

W sektorze paliwowym za sprawą porozumienia OPEC doszło do strukturalnej zmiany otoczenia makro, która zwiastuje deficyt na rynku surowca w 2017 roku. Wymusi to również odpowiednie zmiany w portfelach akcyjnych.

– Oczekujemy redukowania pozycji w spółkach, które były głównymi beneficjentami taniej ropy i gazu, a więc podmiotach petrochemicznych i rafineryjnych kosztem spółek z ekspozycją na segment wydobywczy. Najciekawiej w tym kontekście prezentuje się PGNiG. Podtrzymujemy negatywne nastawienie do PKN Orlen. – napisali w cyklicznym opracowaniu analitycy DM mBanku.

Osłabieniu uległ sentyment do sektora energetycznego w Europie. To rezultat mocnej korekty cen węgla i powrót notowań uprawnień emisyjnych w okolice tegorocznych minimów. Jednak zdaniem biura, rynek surowcowy powinien w kolejnych miesiącach nadal sprzyjać wytwórcom zintegrowanym pionowo (oczekują kontynuacji zwyżek cen ropy i gazu). W tym kontekście podtrzymali pozytywne nastawienie do CEZ. Wśród polskich koncernów energetycznych broker faworyzuje Energę i Tauron, choć po ostatnich wzrostach obniżył rekomendacje z kupuj do akumuluj.

W sektorze IT podtrzymano pozytywne podejście do Ailleron, Atende, Comarchu oraz Asseco Business Solutions. Wymienione spółki IT prezentują relatywnie dobre tempo wzrostu wyników, mocny bilans, ciekawe rozwiązania własne i rosnący udział eksportu w sprzedaży. Biuro liczy na wzrost notowań Agory restrukturyzującej segment prasowy oraz Wirtualnej Polski, którą cechuje unikatowy model biznesowy, wzrost wyników dzięki ekspozycji na rynek online i e-commerce oraz potencjał dywidendowy.

Analitycy mają też swoich faworytów w sektorze przemysłowym.

– W 3Q’16 65 proc. spółek przemysłowych poprawiło ubiegłoroczne rezultaty i proporcja była zbliżona do 1Q’16 oraz 2Q’16. Wyniki gorzej wypadły na tle oczekiwań, gdyż jedynie 41 proc. spółek przedstawiło rezultaty lepsze od naszych oczekiwań (najgorzej od 3Q’15). Według nas najlepsze perspektywy wzrostu kursu akcji dają Ergis, Feerum, Pfleiderer Group, Kernel, oraz Uniwheels. Słabiej od rynku zachowywać się mogą Alumetal oraz Kruszwica. – czytamy w raporcie DM mBanku. 

Z racji utrzymującej się słabej koniunktury w budownictwie biuro preferuje duże spółki, będące liderami w swoich sektorach: Budimex, Trakcja, Unibep, Elektrobudowa. Mocną pozycję tych spółek potwierdziły wyniki za III kwartał. W branży deweloperskiej zwrócono uwagę, że podaż nowych inwestycji mieszkaniowych przestała rosnąć, a z kolei zaczęły ceny mieszkań (+4,2 proc. r/r). Analitycy radzą przeważać akcje LC Corp, Atalu, Lokum, Robygu, Dom Development i Vantage Development. Dodano, że deweloperzy komercyjni mają mniejszy potencjał, ale są dalecy od przewartościowania.

Według analityków DM mBanku, postępująca inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych powinna wspierać wyniki Eurocash i Jeronimo Martins.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, Ailleron, ASSECOBS, Atal, atende, budimex, CEZ, comarch, domdev, elbudowa, energa, ergis, eurocash, Feerum, kernel, lccorp, lokum, PFLEIDER, PGNiG, robyg, TAURONPE, trakcja, unibep, Uniwheels, vantage, Wirtulana, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR