2012 świetnym rokiem dla zwolenników dywidend

Miało być zaciskanie pasa w obawie przed kryzysem, a zamiast tego szykują się żniwa. Wszystko wskazuje na to, że spółki szczodrze podzielą się ubiegłorocznymi zyskami. Płacić będą duzi, jak i mali. Sprawdziliśmy, kto w tym roku będzie hojny dla akcjonariuszy.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że w obliczu kryzysu spółki będą zaciskać pasa i niewiele zdecyduje się na wypłatę dywidendy. Komisja Nadzoru Finansowego już wcześniej apelowała do instytucji finansowych o ostrożną politykę w tym względzie. Komisja podobnie zachowywała się przy poprzednim kryzysie, kiedy rekomendowała bankom bardzo ostrożne podejście do dywidendy i przeznaczenie jak największej części zysków za 2008 r. na zasilenie funduszy własnych.

Ostatnio jednak KNF dał zielone światło kilku największym instytucjom do podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Należą do nich PZU, PKO BP oraz Pekao. Gotowość do wypłaty dywidendy wyraża inny gigant – Telekomunikacja Polska. Ale to nic nowego, gdyż duże spółki należą do częstych płatników. W tym roku zyskiem podzielą się natomiast także mniejsze spółki, bo wbrew wcześniejszym obawom druga połowa 2011 r. była lepsza niż mówiły scenariusze. Na dodatek kryzys odpuszcza i czarne wizje na razie bledną. Lepsza koniunktura gospodarcza może zwiększać skłonność do płacenia dywidend. Przedsiębiorstwa mają na kontach rekordowe ilości gotówki.

>> StockWatch.pl śledzi stan uchwalania wypłaty i ustalania praw do dywidend ze spółek giełdowych. >> Szczegółowe dane na dedykowanej stronie w serwisie

Przy okazji prezentacji wyników za 2011 rok, Telekomunikacja Polska zaproponowała wypłatę 1,5 zł dywidendy na akcję, przeznaczając na ten cel 1,987 mld zł. Stopa dywidendy będzie pokaźna, bo wyniesie blisko 9 proc.

– Osiągnęliśmy cele finansowe i utrzymaliśmy bardzo bezpieczny bilans – pomimo ostatecznej ugody na kwotę 550 mln EUR w sporze z DPTG. Zakończona sukcesem sprzedaż spółki TP Emitel nie tylko pozwoliła nam rozpocząć program skupu akcji własnych o wartości 800 mln zł, ale także przyczyniła się do osiągnięcia zysku netto w wysokości 1,9 mld zł, który prawie w całości pokryje wypłatę dywidendy za 2011 rok. Uważamy, że wraz z programem skupu akcji własnych, proponowana dywidenda w wysokości 1,5 zł na akcję potwierdza po raz kolejny naszą determinację, by zapewnić akcjonariuszom odpowiednie wynagrodzenie za stałe wsparcie z ich strony. – powiedział Jacques de Galzain, członek zarządu ds. finansów Telekomunikacji Polskiej, cytowany przez PAP.

StockWatch.pl odczytuje tę sytuację jako chęć spółek do przyciągnięcia inwestorów do swoich akcji. Spółki konkurują między sobą o kapitał, emitentów na rynku jest ponad dwa razy więcej niż trzy lata temu, do tego pojawił się Catalyst odciągający inwestorów o defensywnym nastawieniu. Z radością witamy trend dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

Sporą dywidendę może wypłacić także PZU, choć w poniedziałek KNF zarekomendował przyjęcie przez ubezpieczalnie zachowawczej polityki dywidendowej i wzmocnienie swojej pozycji kapitałowej. Zgodnie z zaleceniami nadzorcy wypłata dywidendy może obejmować maksymalnie do 75 proc. wypracowanego zysku za 2011 r. Na tyle można liczyć, bo jednym z beneficjentów będzie potrzebujący gotówki Skarb Państwa (ponad 30 proc. udziału w kapitale).

– Sądzę, że PZU mogłoby wypłacić dywidendę właśnie w tym maksymalnym wymiarze. – ocenia Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Biuro prognozuje, że narodowy ubezpieczyciel zarobił w zeszłym roku ponad 2,6 mld zł, co przy założeniu, że na dywidendę pójdzie 75 proc. tej sumy, dawałoby blisko 23 zł na akcję. Odpowiada to stopie prawie 7 proc.

Szykuje się też wypłata dla akcjonariuszy dużych banków. Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF stwierdził w wywiadzie dla Parkietu, że banki PKO BP i Pekao SA będą mogły wypłacić dywidendę z ubiegłorocznego zysku.

– W zeszłym roku spółki – przynajmniej te duże – miały dobre wyniki, więc mają z czego płacić. Oczekuję, że PKO BP oraz Pekao przeznaczą około 50 proc. ubiegłorocznego zysku na dywidendę. Oprócz tych banków także Handlowy oraz BZ WBK mogą chcieć podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. – uważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Także DI BRE Bank zakłada, że PKO BP i Pekao SA wypłacą dywidendę w wysokości 50 proc. oczekiwanego zysku z ubiegłego roku. Według szacunków biura, pierwszy wypłaci 1,50 zł na akcję (stopa 4,2 proc.), a drugi 5,48 zł (stopa 3,5 proc.).

Cały czas otwarta pozostaje dywidenda w KGHM. Spodziewana jest wypłata około 3 mld zł, ale wśród analityków pojawiły się także sugestie, że może to być nawet co najmniej 6 mld zł, czyli 30 zł na akcję. Byłoby to realne tylko pod warunkiem nie dojścia do skutku przejęcia kanadyjskiej Quadry.

Mocnymi kandydatami do wypłat są wszyscy giełdowi reprezentanci branży energetycznej. Szczodrością ma się wyróżniać PGE z szacowaną stopą dywidendy rzędu 8 proc.

– W mojej ocenie wszystkie spółki z tej branży powinny podzielić się ubiegłorocznymi zyskami z akcjonariuszami. Najwyższą dywidendę powinna płacić PGE, co ma związek z dodatkowymi zyskami ze sprzedaży udziałów w Polkomtela. Zakładam, że ta spółka powinna wypłacić 1,58 zł z ubiegłorocznego zysku na akcję, Tauron może przeznaczyć 22 gr, a Enea około 48 gr. – przewiduje Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Na dywidendy mogą też liczyć akcjonariusze średnich spółek. Szczególnie dobre wyniki miała branża chemiczna.

Synthos powinien wypłać 300 mln zł dywidendy, co dawałoby 23 gr na akcję. Natomiast Puławy przeznaczą na ten cel 70 mln zł, co oznaczałoby stopę dywidendy około 4 proc. – wymienia Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDM.

Pod koniec stycznia Trigon DM wyłonił mniejsze spółki, które z największym prawdopodobieństwem będą płacić dywidendę. W oparciu o stopę ubiegłorocznej dywidendy oraz stopę zmiany zysku netto za pierwsze trzy kwartały 2010 roku w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2011 roku powstał ranking kandydatów do wysokich wypłat. Najhojniejsza powinna być Pragma Faktoring, ze stopą dywidendy rzędu 14 proc. Kolejny jest Famur, który w zeszłym roku płacił dywidendę w akcjach. Na trzecim miejscu uplasowała się ATM Grupa. Ta spółka wyróżniała się w zeszłym roku stopą dywidendy prawie 17 proc. Następny w rankingu Pekaes płacił podobnie. Zdaniem analityków Trigon DM, spółka ma duże nadwyżki finansowe, więc można oczekiwać w tym roku dywidendy na podobnym poziomie (w zeszłym roku stopa wyniosła 16,67 proc.).

W 2011 roku krajowe firmy notowane na warszawskim parkiecie przeznaczyły na dywidendy blisko 19 mld zł. Wcześniej rekordowy pod względem dywidend był 2007 rok, kiedy do akcjonariuszy trafiło 13,4 mld zł. Od tego czasu przybyło dużych, dywidendowych spółek. Sam Skarb Państwa szacuje swoje łączne wpływy na 8,2 mld zł (także ze spółek nie notowanych na giełdzie).

Najważniejsze dla inwestorów indywidualnych jest to, że dywidendę zaczynają też płacić średnie, a nawet zupełnie małe spółki. Od paru lat dywidendy płaci na przykład Action. Niedawno zarząd spółki informował, że jeśli w najbliższych miesiącach nie dokona akwizycji to dywidenda za 2011 r. może wynieść ponad 30 proc. zysku, jeśli natomiast dokona jakiegoś przejęcia, to może ona stanowić około 20 proc. zysku. Kolejna polska spółka dystrybucyjna, choć z innej branży – Inter Cars – poinformowała że zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy, ale na razie nie podano w jakiej wielkości. Do grona spółek dywidendowych ponownie dołączy też Komputronik – dystrybutor IT chce przeznaczyć na dywidendę do 20 proc. zysku z 2011 r. Następną spółką dopieszczającą akcjonariuszy jest Rank Progress, który zamierza wypłacić akcjonariuszom zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy 2011 r. w wysokości 1,35 zł za akcję. Z kolei Sonel zapowiedział, iż zarząd spółki po wynikach za III kwartał rozważy możliwość przeznaczenia nawet całego zysku z 2011 roku na dywidendę.

>> Ustalenie prawa do dywidendy powoduje odjęcie jej wartości od kursu odniesienia na kolejnej sesji. >> Jeśli nie znasz zasad tej procedury, zapoznaj się zawczasu z opisem w Poradniku inwestora StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atmgroup, bzwbk, Enea, Famur, handlowy, kghm, PEKAES, Pekao, PGE, pkobp, pragmafa, Pulawy, PZU, synthos, TAURONPE, tpsa, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Haitong Bank ściął ceny docelowe akcji PKO BP i Pekao

  Marta Czajkowska-Bałdyga w raporcie z 13 sierpnia utrzymała zalecenia kupuj dla liderów sektora bankowego w Polsce, ale jednocześnie zrewidowała w dół wyceny. W wypadku PKO BP nowa cena docelowa jest o 12 proc. wyższa od rynkowej, a PEKAO o 16 proc.

 • Enea utworzyła odpisy obciążające wynik netto grupy na ok. 780 mln zł

  ENEA utworzyła odpis aktualizujący wartość udziałów w spółce ENEA Wytwarzanie oraz odpisy związane z pożyczką i zobowiązaniem Enei względem Energi do zwrotu połowy pożyczek wraz z odsetkami, udzielonych przez ten podmiot do Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Odpisy spowodują zmniejszenie zysku netto spółki o ok. 674 mln zł oraz zysku netto jej grupy kapitałowej o ok. 779 mln zł.

 • Tauron sygnalizuje sporą stratę netto za II kwartał

  Tauron Polska Energia wypracował 479 mln zł skonsolidowanej straty netto i 1 450 mln zł zysku EBITDA w II kw. 2020 r., podała spółka, prezentując szacunkowe dane. W środę rano notowania koncernu energetycznego spadają momentami o ponad 2 proc.

 • PragmaGo wchodzi na Allegro. Kurs akcji wystrzelił

  PragmaGo podpisała umowę z Allegro. Giełdowa spółka dostała wyłączność na wdrożenie i obsługę faktoringu online dla klientów platformy. Po południu kurs akcji PragmaGo rośnie o ponad 20 proc.

 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs PEKAO.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR