22 faworytów z sierpniowej listy DM mBanku

W sierpniowym raporcie biuro podtrzymało pozytywne nastawienie do rynku akcji. Jako faworytów maklerzy wskazali 22 spółki z ośmiu branż.

W lipcu WIG20 zyskał 3,2 proc., co jest zbieżne z zachowaniem indeksów rynków wschodzących. Eksperci z DM mBanku jako pozytywny akcent ostatnich tygodni wskazują wyniki opublikowane przez polskie spółki – przede wszystkim banki. Ich zdaniem, rezultaty reprezentantów sektora bankowego są nieco lepsze od oczekiwań. Dodatkowo biuro spodziewa się utrzymania pozytywnego sentymentu ze względu na przerwę wakacyjną w obradach parlamentu (braku nowych informacji nt. kształtu ustawy spreadowej i frankowej).

– W naszej ocenie osłabienie się CHF w relacji do PLN (-9,4 proc. YTD) z jednej strony obniża potencjalny koszt związany z ustawą frankową, ale z drugiej strony ułatwia jej wprowadzenie (mniejszy, negatywny wpływ na sektor bankowy). (…) W Polsce pozostajemy pozytywni na Pekao, Alior Bank oraz PZU. Ponadto oczekujemy poprawy sentymentu do PCM oraz Skarbca, gdzie zyski osiągnięte w 2017 roku powinny gwarantować bardzo wysokie dywidendy. Niemniej jednak uważamy, że w sierpniu to rynek czeski może najbardziej zaskoczyć z podwyżkami stóp procentowych (Erste, Moneta, KB) – czytamy w raporcie.

Względem branży paliwowej biuro utrzymało negatywne nastawienie w średnim terminie. Jednocześnie maklerzy widzą przesłanki do rewizji tegorocznych prognoz EBITDA LIFO po mocnym 1H’17 (Lotos i PKN Orlen). Faworytem w branży jest PGNiG. Przychylniejszym okiem biuro spogląda na reprezentantów sektora chemicznego. Według DM mBanku, po korekcie notowań warto zainteresować się akcjami Grupy Ciech.

W energetyce DM mBanku ma trzech faworytów. Biuro zwraca uwagę, że pozytywny sentyment do polskiego sektora utrzymuje się mimo korekty na europejskim indeksie utilities.

– Jest to uzasadnione biorąc pod uwagę raportowane wyniki, realny wzrost lokalnych cen węgla i zapowiadane korzystne zmiany regulacyjnych (OZE, rynek mocy, kogeneracja). Najciekawsze propozycje inwestycyjne w sektorze to PGE, Energa i CEZ. – czytamy w raporcie.

10 znanych spółek, o które biją się maklerzy >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W branży telekomunikacyjnej faworytem biura jest Orange Polska. Zdaniem maklerów, dobre wyniki za 2Q’17 i gołębi przekaz zarządu na konferencji powinien dać paliwo do dalszych wzrostów notowań telekomu. Dodatkowo eksperci spodziewają się, że rynek z optymizmem podejdzie do nowej strategii spółki, która najprawdopodobniej pojawi się na początku września 2017 r.

Maklerzy podtrzymali także pozytywne nastawienie do wybranych mniejszych spółek IT: Asseco South Eastern Europe oraz Wasko. Na cenzurowanym jest z kolei Asseco Poland, ze względu na przestój w przetargach IT oraz nastawienie administracji publicznej i spółek Skarbu Państwa na oszczędności w zakresie koszów IT.

W branży przemysłowej biuro ma siedmiu faworytów. Tego lata sektor działa pod presją niekorzystnych tendencji na rynku walutowym oraz surowcowym.

– Polskim spółkom przemysłowym wyraźnie przeszkadza umocnienie PLN do walut obcych, wzrost cen surowców oraz kosztów pracy. W 2Q’17 oczekujemy, że jedynie 36 proc. obserwowanych spółek przemysłowych poprawi zeszłoroczne rezultaty (najgorzej od 3Q’15), natomiast 17 proc. spółek je pogorszy (wartość zbliżona do poprzednich trzech kwartałów). Pozytywnej dynamiki oczekujemy w: Apator, Boryszew, Grupa Kęty, Kernel, KGHM, Kruszwica i Pfleiderer Group. Negatywnej w: Alumetal, Stelmet i Vistal. – wyliczają maklerzy DM mBanku.

Na liście do obserwacji znalazły się spółki budowlane. Biuro zwraca uwagę, że reprezentanci branży zachowują się znacznie gorzej niż WIG, zapewne częściowo z powodu słabych wyników za II kwartał, a częściowo w powodu obaw o przyszłą rentowność sektora. DM mBanku uważa, że wyniki sektora znacznie poprawią się w II połowie roku, a obecny spadek kursów może być okazją do kupna. Obecnie ciekawszą opcją jest deweloperka.

– Branża mieszkaniowa zaprezentowała bardzo dobre dane sprzedażowe za II kwartał (+21 proc. r/r), przy stabilizacji oferty, co wspiera nasze całoroczne prognozy. Pomimo tegorocznych wzrostów, sektor wciąż jest niedowartościowany. – uważają maklerzy.

Przychylnym okiem maklerzy spoglądają także na reprezentantów sektora odzieżowego i obuwniczego. Wynikom spółek powinno sprzyjać osłabienie się USD/PLN r/r (niższe koszty zakupu towarów) oraz EUR/PLN r/r (niższe koszty najmu). Jednocześnie postępująca inflacja oraz utrzymująca się wysoka konsumpcja pozytywnie przełoży się na wyniki spółek z sektora spożywczego. Faworytami mBanku są AmRest, LPP oraz Eurocash.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Amrest, apator, ASSECOSEE, boryszew, CEZ, Ciech, energa, eurocash, kernel, kety, kghm, Kruszwica, lpp, orangepl, pcm, Pekao, PFLEIDER, PGE, PZU, skarbiec, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR