22 faworytów z sierpniowej listy DM mBanku

W sierpniowym raporcie biuro podtrzymało pozytywne nastawienie do rynku akcji. Jako faworytów maklerzy wskazali 22 spółki z ośmiu branż.

W lipcu WIG20 zyskał 3,2 proc., co jest zbieżne z zachowaniem indeksów rynków wschodzących. Eksperci z DM mBanku jako pozytywny akcent ostatnich tygodni wskazują wyniki opublikowane przez polskie spółki – przede wszystkim banki. Ich zdaniem, rezultaty reprezentantów sektora bankowego są nieco lepsze od oczekiwań. Dodatkowo biuro spodziewa się utrzymania pozytywnego sentymentu ze względu na przerwę wakacyjną w obradach parlamentu (braku nowych informacji nt. kształtu ustawy spreadowej i frankowej).

– W naszej ocenie osłabienie się CHF w relacji do PLN (-9,4 proc. YTD) z jednej strony obniża potencjalny koszt związany z ustawą frankową, ale z drugiej strony ułatwia jej wprowadzenie (mniejszy, negatywny wpływ na sektor bankowy). (…) W Polsce pozostajemy pozytywni na Pekao, Alior Bank oraz PZU. Ponadto oczekujemy poprawy sentymentu do PCM oraz Skarbca, gdzie zyski osiągnięte w 2017 roku powinny gwarantować bardzo wysokie dywidendy. Niemniej jednak uważamy, że w sierpniu to rynek czeski może najbardziej zaskoczyć z podwyżkami stóp procentowych (Erste, Moneta, KB) – czytamy w raporcie.

>> Na czym można zarobić w II połowie 2017 roku? Dax czy FTSE? BP czy BASF? Glaxo, a może Bayer? Pozycja krótka czy długa? [darmowy webinar z maklerami]

Względem branży paliwowej biuro utrzymało negatywne nastawienie w średnim terminie. Jednocześnie maklerzy widzą przesłanki do rewizji tegorocznych prognoz EBITDA LIFO po mocnym 1H’17 (Lotos i PKN Orlen). Faworytem w branży jest PGNiG. Przychylniejszym okiem biuro spogląda na reprezentantów sektora chemicznego. Według DM mBanku, po korekcie notowań warto zainteresować się akcjami Grupy Ciech.

W energetyce DM mBanku ma trzech faworytów. Biuro zwraca uwagę, że pozytywny sentyment do polskiego sektora utrzymuje się mimo korekty na europejskim indeksie utilities.

– Jest to uzasadnione biorąc pod uwagę raportowane wyniki, realny wzrost lokalnych cen węgla i zapowiadane korzystne zmiany regulacyjnych (OZE, rynek mocy, kogeneracja). Najciekawsze propozycje inwestycyjne w sektorze to PGE, Energa i CEZ. – czytamy w raporcie.

10 znanych spółek, o które biją się maklerzy >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W branży telekomunikacyjnej faworytem biura jest Orange Polska. Zdaniem maklerów, dobre wyniki za 2Q’17 i gołębi przekaz zarządu na konferencji powinien dać paliwo do dalszych wzrostów notowań telekomu. Dodatkowo eksperci spodziewają się, że rynek z optymizmem podejdzie do nowej strategii spółki, która najprawdopodobniej pojawi się na początku września 2017 r.

Maklerzy podtrzymali także pozytywne nastawienie do wybranych mniejszych spółek IT: Asseco South Eastern Europe oraz Wasko. Na cenzurowanym jest z kolei Asseco Poland, ze względu na przestój w przetargach IT oraz nastawienie administracji publicznej i spółek Skarbu Państwa na oszczędności w zakresie koszów IT.

W branży przemysłowej biuro ma siedmiu faworytów. Tego lata sektor działa pod presją niekorzystnych tendencji na rynku walutowym oraz surowcowym.

– Polskim spółkom przemysłowym wyraźnie przeszkadza umocnienie PLN do walut obcych, wzrost cen surowców oraz kosztów pracy. W 2Q’17 oczekujemy, że jedynie 36 proc. obserwowanych spółek przemysłowych poprawi zeszłoroczne rezultaty (najgorzej od 3Q’15), natomiast 17 proc. spółek je pogorszy (wartość zbliżona do poprzednich trzech kwartałów). Pozytywnej dynamiki oczekujemy w: Apator, Boryszew, Grupa Kęty, Kernel, KGHM, Kruszwica i Pfleiderer Group. Negatywnej w: Alumetal, Stelmet i Vistal. – wyliczają maklerzy DM mBanku.

Na liście do obserwacji znalazły się spółki budowlane. Biuro zwraca uwagę, że reprezentanci branży zachowują się znacznie gorzej niż WIG, zapewne częściowo z powodu słabych wyników za II kwartał, a częściowo w powodu obaw o przyszłą rentowność sektora. DM mBanku uważa, że wyniki sektora znacznie poprawią się w II połowie roku, a obecny spadek kursów może być okazją do kupna. Obecnie ciekawszą opcją jest deweloperka.

– Branża mieszkaniowa zaprezentowała bardzo dobre dane sprzedażowe za II kwartał (+21 proc. r/r), przy stabilizacji oferty, co wspiera nasze całoroczne prognozy. Pomimo tegorocznych wzrostów, sektor wciąż jest niedowartościowany. – uważają maklerzy.

Przychylnym okiem maklerzy spoglądają także na reprezentantów sektora odzieżowego i obuwniczego. Wynikom spółek powinno sprzyjać osłabienie się USD/PLN r/r (niższe koszty zakupu towarów) oraz EUR/PLN r/r (niższe koszty najmu). Jednocześnie postępująca inflacja oraz utrzymująca się wysoka konsumpcja pozytywnie przełoży się na wyniki spółek z sektora spożywczego. Faworytami mBanku są AmRest, LPP oraz Eurocash.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie StockWatch.pl znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Amrest, apator, ASSECOSEE, boryszew, CEZ, Ciech, energa, eurocash, kernel, kety, kghm, Kruszwica, lpp, orangepl, pcm, Pekao, PFLEIDER, PGE, PZU, skarbiec, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Niewielkie wzrosty GPW ze znakiem zapytania, Polnord wybija się z konsolidacji

  Podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami wpisało się w lepsze nastroje na giełdach, pomagając dziś rosnąć warszawskiej giełdzie, ale zgodnie z oczekiwaniami nie wywołało euforii. Teraz rynki akcji będą potrzebowały nowych impulsów. Będą nimi wyniki spółek i dane makroekonomiczne.

 • W drugiej połowie dnia WIG20 może spróbować odrobić straty

  Od spadków indeksów rozpoczęła się środowa sesja na GPW, co wpisywało się w podobne zachowanie dużej grupy europejskich parkietów. Druga połowa dnia może jednak przynieść poprawę nastrojów, wspieraną m.in. oczekiwaniem na podpisanie przez USA i Chiny umowy handlowej.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Alior Bank: Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, 45 proc. używa aplikacji mobilnej

  Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, natomiast 45 proc. używa aplikacji mobilnej, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ALIOR Banku. Podstawowymi operacjami wykonywanymi przez ankietowanych w kanałach mobilnych jest sprawdzenie stanu rachunku (95 proc.) oraz realizacja przelewów (91 proc.). Czterech na dziesięciu użytkowników aplikacji bankowej kupuje za jej pomocą bilet komunikacji miejskiej, a co piąty opłaca miejsce parkingowe. Natomiast więcej niż co dziesiąty składa przez telefon wniosek o pożyczkę.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR