X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Deweloperzy z Catalyst tracą impet. Sprzedaż mieszkań w 2018 r. spadła o 14 proc. r/r

Opublikowano: 2019-01-18 12:18:06

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 13,9 proc. r/r do 23.268 lokali w 2018 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy przewidują, że wolumeny sprzedaży w tym roku wrócą do poziomu z 2016 r.

Czwarty kwartał 2018 r. pod względem sprzedaży okazał się dla polskiej branży deweloperskiej chudym okresem. 16 objętych analizą deweloperów zakontraktowało w końcówce ubiegłego roku łącznie 5.450 lokali, co oznacza spadek o prawie 31 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.

– Wynik niepokoi, choć istotnie negatywny wpływ na sprzedaż w IV kw. 2018 r. miały odbywające się w tym okresie wybory samorządowe. Niektóre samorządy działały w tym okresie mniej sprawnie, co opóźniało wprowadzenie do sprzedaży inwestycji deweloperskich w IV kw. w konsekwencji czego ich rozpoczęcie przeniesiono na I kw. 2019. W całym 2018 r. deweloperzy osiągnęli wolumen kontraktacji na poziomie 23.268 lokali w porównaniu z 27.025 w 2017 r., co oznacza spadek o 13,9 proc. r/r. Tym samym większość deweloperów nie zrealizowała celu sprzedażowego na 2018 r. – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dynamika sprzedaży widocznie spadła, jednakże warto podkreślić, że okresem odniesienia jest rekordowy pod względem zakontraktowanych mieszkań 2017 r. Zestawiając wielkość sprzedaży lokali w 2018 r. z wolumenem kontraktacji osiągniętym w 2016 r. okazuje się, że ubiegły rok pod względem sprzedaży był lepszy.

– Ostatni kwartał roku utwierdza nas w przekonaniu, że koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych niewątpliwie wyhamowała, jednak jest wciąż zbyt wcześnie, aby wieszczyć kryzys branży deweloperskiej. […] W kolejnych okresach spodziewamy się wolumenów kontraktacji na poziomach zbliżonych do wartości z 2016 r. – podkreślają analitycy Navigatora.

Afery GetBack i KNF odbijają się czkawką

Szesnastu deweloperów obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 1,26 mld zł w 2018 r., co oznacza spadek o 5,9 proc. r/r. Wynik jest również słabszy niż w całym 2017 r. Szczególnie druga połowa ubiegłego roku cechowała się niską aktywnością w zakresie emisji długu. W końcówce roku jedynie 4 z 16 analizowanych w raporcie spółek zdecydowało się na emisję obligacji, których łączna wartość wyniosła 245 mln zł.

Ostatnie miesiące 2018 r. były bardzo trudne dla całego rynku obligacji korporacyjnych, który wciąż odczuwa skutki afery GetBack oraz otrzymał dodatkowy cios w postaci afery KNF. Sytuacji nie pomogły słabe wyniki funduszy obligacji korporacyjnych. W efekcie, w ostatnim kwartale roku miały miejsce masowe umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach. Odpływ kapitału skutkował spadkiem wartości instrumentów notowanych oraz koniecznością podwyższenia oprocentowania nowego długu – czytamy w komunikacie.

W 2018 r. analizowani deweloperzy wykupili papiery dłużne o łącznej wartości ok. 1,04 mld zł, z czego 46,9 proc. stanowiły wykupy przedterminowe.

– Analizowane spółki posiadają łączne zobowiązania z tytułu wyemitowanego długu w wysokości ok. 3,47 mld zł, z czego największa wartość wykupów przypada na 2020 r. – dodano.

Zdaniem analityków, rynek obligacji korporacyjnych w dużym stopniu stracił zaufanie inwestorów, czego potwierdzeniem są emisje solidnych emitentów, posiadających zdrową sytuację finansową, którzy w II i III kw. 2018 r. nie byli w stanie w całości uplasować swojego długu.

– W konsekwencji ostatnich negatywnych wydarzeń, część z emitentów postanowiła ponownie sięgnąć po finansowanie bankowe. W poprzedniej edycji raportu spodziewaliśmy się poprawy sentymentu na rynku obligacji w następnych kwartałach. Po ‚aferze KNF’, która wybuchła w IV kwartale i dodatkowo podważyła zaufanie do rynku nasze nastawienie stało się bardziej sceptyczne. Uważamy, że odzyskanie zaufania inwestorów do obligacji może nastąpić dopiero w średnim terminie – podsumowano.

Analizą objętych zostało 16 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

Wszyscy notowani na GPW deweloperzy mieszkaniowi zaliczyli w ubiegłym roku spadek kursu akcji.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o archicom, Atal, domdev, I2DEV, inpro, jhmdev, jwconstr, lccorp, lokum, MARVIPOL, polnord, ronson, vantage)

 • Czerwony początek ciekawego tygodnia, mocne wzrosty J.W. Construction i Swissmedu

  Warszawska giełda rozpoczęła nowy tydzień od spadków. Brak sesji w USA, danych makro i potencjalnych impulsów sprawia, że w drugiej części dnia układ sił już nie powinien się zmienić. Dużo ciekawiej będzie natomiast w kolejnych dniach.

 • 11 faworytów Vestor DM na 2019 r.

  Na liście top picks na ten rok analitycy Vestor DM umieścili 11 spółek. W gronie faworytów biuro widzi banki, producentów gier, deweloperów mieszkaniowych oraz przedstawicieli z szeroko rozumianego sektora przemysłowego.

 • Ronson wyda 2 mln zł na skup akcji własnych

  Nadzwyczajne walne zgromadzenie RONSON Development SE wyraziło zgodę na buy back oraz upoważniło zarząd do nabywania w pełni pokrytych akcji zwykłych na okaziciela spółki w liczbie do 2,5 mln sztuk, tj. 1,53 proc. kapitału. Maksymalna kwota przeznaczona na nabycie wszystkich akcji nie może przekroczyć 2 mln zł.

 • 8 ciekawych spółek kupowanych w styczniu przez insiderów

  Na progu nowego roku i tuż przed startem sezonu raportowego menedżerowie uzupełniają portfele przecenionymi akcjami. StockWatch.pl sprawdził, gdzie w ostatnich tygodniach doszło do najciekawszych znaczących transakcji.

 • Siedmiu akcjonariuszy Polnordu zawarło porozumienie ws. zbywania akcji

  PKO Bank Polski, Neptun FIZAN, Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU FIO Parasolowy, PZU FIO Globalnych Inwestycji, PZU Specjalistyczny FIO Universum oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie zawarli porozumienie ws. przeglądu opcji strategicznych dla posiadanych akcji POLNORDu oraz zasad ich zbycia.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku