StockWatch.pl

Deweloperzy z Catalyst tracą impet. Sprzedaż mieszkań w 2018 r. spadła o 14 proc. r/r

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 13,9 proc. r/r do 23.268 lokali w 2018 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy przewidują, że wolumeny sprzedaży w tym roku wrócą do poziomu z 2016 r.

Czwarty kwartał 2018 r. pod względem sprzedaży okazał się dla polskiej branży deweloperskiej chudym okresem. 16 objętych analizą deweloperów zakontraktowało w końcówce ubiegłego roku łącznie 5.450 lokali, co oznacza spadek o prawie 31 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.

– Wynik niepokoi, choć istotnie negatywny wpływ na sprzedaż w IV kw. 2018 r. miały odbywające się w tym okresie wybory samorządowe. Niektóre samorządy działały w tym okresie mniej sprawnie, co opóźniało wprowadzenie do sprzedaży inwestycji deweloperskich w IV kw. w konsekwencji czego ich rozpoczęcie przeniesiono na I kw. 2019. W całym 2018 r. deweloperzy osiągnęli wolumen kontraktacji na poziomie 23.268 lokali w porównaniu z 27.025 w 2017 r., co oznacza spadek o 13,9 proc. r/r. Tym samym większość deweloperów nie zrealizowała celu sprzedażowego na 2018 r. – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dynamika sprzedaży widocznie spadła, jednakże warto podkreślić, że okresem odniesienia jest rekordowy pod względem zakontraktowanych mieszkań 2017 r. Zestawiając wielkość sprzedaży lokali w 2018 r. z wolumenem kontraktacji osiągniętym w 2016 r. okazuje się, że ubiegły rok pod względem sprzedaży był lepszy.

– Ostatni kwartał roku utwierdza nas w przekonaniu, że koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych niewątpliwie wyhamowała, jednak jest wciąż zbyt wcześnie, aby wieszczyć kryzys branży deweloperskiej. […] W kolejnych okresach spodziewamy się wolumenów kontraktacji na poziomach zbliżonych do wartości z 2016 r. – podkreślają analitycy Navigatora.

Afery GetBack i KNF odbijają się czkawką

Szesnastu deweloperów obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 1,26 mld zł w 2018 r., co oznacza spadek o 5,9 proc. r/r. Wynik jest również słabszy niż w całym 2017 r. Szczególnie druga połowa ubiegłego roku cechowała się niską aktywnością w zakresie emisji długu. W końcówce roku jedynie 4 z 16 analizowanych w raporcie spółek zdecydowało się na emisję obligacji, których łączna wartość wyniosła 245 mln zł.

Ostatnie miesiące 2018 r. były bardzo trudne dla całego rynku obligacji korporacyjnych, który wciąż odczuwa skutki afery GetBack oraz otrzymał dodatkowy cios w postaci afery KNF. Sytuacji nie pomogły słabe wyniki funduszy obligacji korporacyjnych. W efekcie, w ostatnim kwartale roku miały miejsce masowe umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach. Odpływ kapitału skutkował spadkiem wartości instrumentów notowanych oraz koniecznością podwyższenia oprocentowania nowego długu – czytamy w komunikacie.

W 2018 r. analizowani deweloperzy wykupili papiery dłużne o łącznej wartości ok. 1,04 mld zł, z czego 46,9 proc. stanowiły wykupy przedterminowe.

– Analizowane spółki posiadają łączne zobowiązania z tytułu wyemitowanego długu w wysokości ok. 3,47 mld zł, z czego największa wartość wykupów przypada na 2020 r. – dodano.

Zdaniem analityków, rynek obligacji korporacyjnych w dużym stopniu stracił zaufanie inwestorów, czego potwierdzeniem są emisje solidnych emitentów, posiadających zdrową sytuację finansową, którzy w II i III kw. 2018 r. nie byli w stanie w całości uplasować swojego długu.

– W konsekwencji ostatnich negatywnych wydarzeń, część z emitentów postanowiła ponownie sięgnąć po finansowanie bankowe. W poprzedniej edycji raportu spodziewaliśmy się poprawy sentymentu na rynku obligacji w następnych kwartałach. Po ‚aferze KNF’, która wybuchła w IV kwartale i dodatkowo podważyła zaufanie do rynku nasze nastawienie stało się bardziej sceptyczne. Uważamy, że odzyskanie zaufania inwestorów do obligacji może nastąpić dopiero w średnim terminie – podsumowano.

Analizą objętych zostało 16 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

Wszyscy notowani na GPW deweloperzy mieszkaniowi zaliczyli w ubiegłym roku spadek kursu akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, domdev, I2DEV, inpro, jhmdev, jwconstr, lccorp, lokum, MARVIPOL, polnord, ronson, vantage, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Archicom Polska i ZCh Organika utworzyły spółkę do realizacji inwestycji w Łodzi

  ARCHICOM Polska, spółka zależna ARCHICOMu, oraz Zakłady Chemiczne "Organika" (ZCh Organika) podpisały umowę joint venture oraz utworzyły wspólne przedsięwzięcie, tj. Karpacka sp. z o.o. Spółki połączyły siły by zrealizować inwestycję mieszkaniową w Łodzi, która obejmuje budowę ok. 1.100 lokali mieszkalnych. Kurs akcji ARCHICOMu spada dziś o blisko 5 proc.

 • 12 znanych spółek, które warto śledzić w sezonie wyników za II kwartał

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał spółki, które w tym sezonie mogą sprawić niespodziankę. Wśród czarnych koni dominują reprezentanci takich branż jak przemysł, finanse, handel czy telekomunikacja.

 • 8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium

  Sierpień to ostatni moment na dywidendowe żniwa. W drugiej połowie wakacji średnio raz dziennie w jednej ze spółek z dużego lub małego parkietu będzie przypadał dzień ustalenia prawa do zysku. Do wyboru są 24 dywidendy, z czego w ośmiu wypadkach stopa przekracza próg 5 proc.

 • Deweloperzy z Catalyst symbolicznie zwiększyli sprzedaż mieszkań w II kwartale

  Deweloperzy obecni na rynku CATALyst zwiększyli sprzedaż o 1,8 proc. r/r do 4.695 lokali w II kw. 2019 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy zastrzegają, że znaczący spadek dynamiki sprzedaży w I połowie 2019 r. w ujęciu r/r jest wynikiem bardzo słabego I kwartału bieżącego roku.

 • Prezes Dom Development: Wzrost cen mieszkań wyhamował

  Dotychczas o rynku mieszkaniowym mówiło się przede wszystkim w kontekście szybujących cen. Tymczasem zdaniem jednego z największych deweloperów kraju, w II kwartale można było zaobserwować wyhamowanie wzrostu cen lokali.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com