Deweloperzy z Catalyst tracą impet. Sprzedaż mieszkań w 2018 r. spadła o 14 proc. r/r

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 13,9 proc. r/r do 23.268 lokali w 2018 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy przewidują, że wolumeny sprzedaży w tym roku wrócą do poziomu z 2016 r.

Czwarty kwartał 2018 r. pod względem sprzedaży okazał się dla polskiej branży deweloperskiej chudym okresem. 16 objętych analizą deweloperów zakontraktowało w końcówce ubiegłego roku łącznie 5.450 lokali, co oznacza spadek o prawie 31 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.

– Wynik niepokoi, choć istotnie negatywny wpływ na sprzedaż w IV kw. 2018 r. miały odbywające się w tym okresie wybory samorządowe. Niektóre samorządy działały w tym okresie mniej sprawnie, co opóźniało wprowadzenie do sprzedaży inwestycji deweloperskich w IV kw. w konsekwencji czego ich rozpoczęcie przeniesiono na I kw. 2019. W całym 2018 r. deweloperzy osiągnęli wolumen kontraktacji na poziomie 23.268 lokali w porównaniu z 27.025 w 2017 r., co oznacza spadek o 13,9 proc. r/r. Tym samym większość deweloperów nie zrealizowała celu sprzedażowego na 2018 r. – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dynamika sprzedaży widocznie spadła, jednakże warto podkreślić, że okresem odniesienia jest rekordowy pod względem zakontraktowanych mieszkań 2017 r. Zestawiając wielkość sprzedaży lokali w 2018 r. z wolumenem kontraktacji osiągniętym w 2016 r. okazuje się, że ubiegły rok pod względem sprzedaży był lepszy.

– Ostatni kwartał roku utwierdza nas w przekonaniu, że koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych niewątpliwie wyhamowała, jednak jest wciąż zbyt wcześnie, aby wieszczyć kryzys branży deweloperskiej. […] W kolejnych okresach spodziewamy się wolumenów kontraktacji na poziomach zbliżonych do wartości z 2016 r. – podkreślają analitycy Navigatora.

Afery GetBack i KNF odbijają się czkawką

Szesnastu deweloperów obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 1,26 mld zł w 2018 r., co oznacza spadek o 5,9 proc. r/r. Wynik jest również słabszy niż w całym 2017 r. Szczególnie druga połowa ubiegłego roku cechowała się niską aktywnością w zakresie emisji długu. W końcówce roku jedynie 4 z 16 analizowanych w raporcie spółek zdecydowało się na emisję obligacji, których łączna wartość wyniosła 245 mln zł.

Ostatnie miesiące 2018 r. były bardzo trudne dla całego rynku obligacji korporacyjnych, który wciąż odczuwa skutki afery GetBack oraz otrzymał dodatkowy cios w postaci afery KNF. Sytuacji nie pomogły słabe wyniki funduszy obligacji korporacyjnych. W efekcie, w ostatnim kwartale roku miały miejsce masowe umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach. Odpływ kapitału skutkował spadkiem wartości instrumentów notowanych oraz koniecznością podwyższenia oprocentowania nowego długu – czytamy w komunikacie.

W 2018 r. analizowani deweloperzy wykupili papiery dłużne o łącznej wartości ok. 1,04 mld zł, z czego 46,9 proc. stanowiły wykupy przedterminowe.

– Analizowane spółki posiadają łączne zobowiązania z tytułu wyemitowanego długu w wysokości ok. 3,47 mld zł, z czego największa wartość wykupów przypada na 2020 r. – dodano.

Zdaniem analityków, rynek obligacji korporacyjnych w dużym stopniu stracił zaufanie inwestorów, czego potwierdzeniem są emisje solidnych emitentów, posiadających zdrową sytuację finansową, którzy w II i III kw. 2018 r. nie byli w stanie w całości uplasować swojego długu.

– W konsekwencji ostatnich negatywnych wydarzeń, część z emitentów postanowiła ponownie sięgnąć po finansowanie bankowe. W poprzedniej edycji raportu spodziewaliśmy się poprawy sentymentu na rynku obligacji w następnych kwartałach. Po ‚aferze KNF’, która wybuchła w IV kwartale i dodatkowo podważyła zaufanie do rynku nasze nastawienie stało się bardziej sceptyczne. Uważamy, że odzyskanie zaufania inwestorów do obligacji może nastąpić dopiero w średnim terminie – podsumowano.

Analizą objętych zostało 16 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

Wszyscy notowani na GPW deweloperzy mieszkaniowi zaliczyli w ubiegłym roku spadek kursu akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, domdev, I2DEV, inpro, jhmdev, jwconstr, lccorp, lokum, MARVIPOL, polnord, ronson, vantage, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Archicom warunkowo zdecydował o 2,53 zł na akcję dywidendy zaliczkowej za 2020

  ARCHICOM podjął uchwałę w przedmiocie warunkowej wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2020, w łącznej kwocie 64,95 mln zł, na którą składa się: 16,74 mln zł, stanowiące 49,4 proc. zysku osiągniętego w I półroczu 2020 r. oraz 48,21 mln zł zgromadzone na kapitale rezerwowym, przeznaczonym na wypłatę w przyszłości dywidend lub zaliczek. Kwota zaliczki na akcję wynosi 2,53 zł.

 • Atal spodziewa się 2,8 tys. sprzedanych lokali w 2020 r.

  ATAL zakłada, że w całym 2020 r. liczba podpisanych umów deweloperskich wyniesie ok. 2,8 tys. wobec 2 083 w okresie styczeń-wrzesień.

 • Ipopema oczekuje odbudowania się popytu na mieszkania i ustabilizowania cen

  Na rynku mieszkaniowym można oczekiwać stabilizacji cen i utrzymania stabilnych poziomów rentowności dzięki m.in. kosztom budowy, oceniają analitycy Ipopema Securities.

 • Atal wyemituje obligacje serii AW na kwotę 150 mln zł

  ATAL zamknął proces budowania książki popytu na dwuletnie, niezabezpieczone obligacje serii AW na kwotę 150 mln zł. Planowany termin wykupu obligacji nowej emisji przypada na wrzesień 2022 roku. Obligacje zostaną wprowadzone, w ramach rynku CATALyst, do alternatywnego systemu obrotu.

 • 20 najciekawszych dywidend do zgarnięcia jeszcze w tym sezonie

  Tak słabego sezonu dywidendowego nie pamiętają nawet najstarsi inwestorzy. Tegoroczne kalendarium wypłat jest krótkie, stawki skromne, a stopy dywidend tylko gdzieniegdzie przekraczają 5 proc. StockWatch.pl sprawdził, gdzie jeszcze w tym sezonie można załapać się na przyzwoite dywidendy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR