Giełda po wynikach: Ranking spółek z największą gotówką

Stan kasy giełdowych spółek systematycznie spada. Po I kwartale było to 42,7 mld złotych, o 7 mld mniej niż rok wcześniej. Sprawdziliśmy co się z nią stało i kto ma aktualnie największą poduszkę gotówkową do spokojnego snu.

W podsumowaniu wyników za I kwartał sprawdziliśmy grubość portfeli giełdowych spółek i co robią z zasobami gotówkowymi, które w kryzysie są na wagę złota. W tym celu przeanalizowaliśmy sprawozdania finansowe 343 spółek z głównego rynku na poziomie skonsolidowanym,pomijając emitentów ze stażem krótszym niż rok oraz sektor finansowy i kapitałowy (banki, fundusze inwestycyjne i temu podobne).

Jak się okazuje się, na koniec marca łączna kwota zgromadzona na kontach grupy analizowanych spółek wyniosła 42,7 mld zł. Kwartał wcześniej było to 45,2 mld zł, a rok wcześniej 49,9 mld zł. Zestawienie ujawnia skalę odpływu gotówki z kont giełdowych emitentów.

Pieniądze szerokim strumieniem idą na dywidendy, choć spółki zarabiają coraz mniej. Przez ostatni rok w analizowanej grupie na dywidendę poszło 23,8 mld zł, przy łącznym zysku netto z 12 miesięcy wynoszącym 26,9 mld zł. Rok wcześniej było to 17,9 mld zł przy łącznym zysku netto 42,2 mld zł. Nieznacznie ruszyły też inwestycje w aktywa trwałe. Oprócz wydatków odtworzeniowych (amortyzacja), spółki zainwestowały dodatkowo 3 mld zł w aktywa trwałe. >> Zobacz poprzednie zestawienie najbogatszych spółek opracowane przez analityków StockWatch.pl.

Analizę podzieliliśmy na trzy rankingi: największe nominalnie zasoby gotówkowe, największa nadpłynność liczona jako gotówka netto, a więc przekraczająca zobowiązania odsetkowe, oraz trzeci ranking – największy udział gotówki w aktywach.


Dalszy ciąg artykułu zawiera rankingi spółek giełdowych z głównego rynku pod względem posiadanej gotówki w wartościach bezwzględnych i proporcjach w aktywach i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 08octava, assecopol, budimex, CEZ, emperia, Enea, FARMACOL, GREENECO, jsw, kghm, mol, Nokaut, olympic, pemug, permedia, PGE, PGNiG, PKNOrlen, Pulawy, PZU, quantum, TAURONPE, tesgas, Wadex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Premier zobowiązał 6 spółek giełdowych do budowy szpitali tymczasowych

  Premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzje administracyjne zobowiązujące sześć spółek Skarbu Państwa - m.in. PKN Orlen, Grupę Lotos, KGHM Polska Miedź i PKO Bank Polski do budowy szpitali tymczasowych na łącznie co najmniej 3 tys. łóżek, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. PKN Orlen zapowiedział budowę takich szpitali w Płocku i Ostrołęce.

 • PKN Orlen planuje złożyć w KE wniosek ws. przejęcia PGNiG do końca 2020 roku

  PKN Orlen planuje złożyć wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa do końca 2020 roku, poinformował członek zarządu spółki ds. finansowych Janusz Szewczak.

 • PKN Orlen miał blisko 660 mln zł zysku netto w III kwartale. Kurs akcji odbija

  Trzeci kwartał br. był trudnym okresem dla całej branży petrochemicznej. Rynek spodziewał się, że wyniki Orlenu nie będą tu wyjątkiem i okażą się słabsze r/r. Ostatecznie rezultaty są niższe niż przed rokiem, ale za to dużo lepsze od oczekiwań rynkowych ekspertów.

 • WIG20 z biletem do 1.400 pkt., w grze CD Projekt i Orlen

  Po wczorajszym tąpnięciu nastroje na GPW są minorowe. Dziś jednak spółki publikujące wyniki kwartalne mają szanse uratować sesję, dając dobry pretekst do wzrostowego odbicia. Szczególnie, jeżeli wesprze je Europejski Bank Centralny.

 • PKN Orlen poszukuje możliwości biznesowych w Rumunii

  Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotkał się z premierem Rumunii Ludovicem Orbanem oraz ministrem gospodarki, energii i otoczenia biznesowego tego kraju Virgilem-Danielem Popescu. Wizyta w Rumunii ma na celu zacieśnienie relacji oraz rozpoznanie potencjalnych możliwości biznesowych dla PKN Orlen na tym rynku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR