Giełda po wynikach: Ranking spółek z największą gotówką

Stan kasy giełdowych spółek systematycznie spada. Po I kwartale było to 42,7 mld złotych, o 7 mld mniej niż rok wcześniej. Sprawdziliśmy co się z nią stało i kto ma aktualnie największą poduszkę gotówkową do spokojnego snu.

W podsumowaniu wyników za I kwartał sprawdziliśmy grubość portfeli giełdowych spółek i co robią z zasobami gotówkowymi, które w kryzysie są na wagę złota. W tym celu przeanalizowaliśmy sprawozdania finansowe 343 spółek z głównego rynku na poziomie skonsolidowanym,pomijając emitentów ze stażem krótszym niż rok oraz sektor finansowy i kapitałowy (banki, fundusze inwestycyjne i temu podobne).

Jak się okazuje się, na koniec marca łączna kwota zgromadzona na kontach grupy analizowanych spółek wyniosła 42,7 mld zł. Kwartał wcześniej było to 45,2 mld zł, a rok wcześniej 49,9 mld zł. Zestawienie ujawnia skalę odpływu gotówki z kont giełdowych emitentów.

Pieniądze szerokim strumieniem idą na dywidendy, choć spółki zarabiają coraz mniej. Przez ostatni rok w analizowanej grupie na dywidendę poszło 23,8 mld zł, przy łącznym zysku netto z 12 miesięcy wynoszącym 26,9 mld zł. Rok wcześniej było to 17,9 mld zł przy łącznym zysku netto 42,2 mld zł. Nieznacznie ruszyły też inwestycje w aktywa trwałe. Oprócz wydatków odtworzeniowych (amortyzacja), spółki zainwestowały dodatkowo 3 mld zł w aktywa trwałe. >> Zobacz poprzednie zestawienie najbogatszych spółek opracowane przez analityków StockWatch.pl.

Analizę podzieliliśmy na trzy rankingi: największe nominalnie zasoby gotówkowe, największa nadpłynność liczona jako gotówka netto, a więc przekraczająca zobowiązania odsetkowe, oraz trzeci ranking – największy udział gotówki w aktywach.


Dalszy ciąg artykułu zawiera rankingi spółek giełdowych z głównego rynku pod względem posiadanej gotówki w wartościach bezwzględnych i proporcjach w aktywach i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 08octava, assecopol, budimex, CEZ, emperia, Enea, FARMACOL, GREENECO, jsw, kghm, mol, Nokaut, olympic, pemug, permedia, PGE, PGNiG, PKNOrlen, Pulawy, PZU, quantum, TAURONPE, tesgas, Wadex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.
 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR