Komentarz walutowy – świąteczny spokój na rynku

Omawiane walory: , , ,

Ze względu na święto, światowy rynek finansowy działa dziś na mocno zwolnionych obrotach. Niemal wszystkie najważniejsze giełdy na są dziś zamknięte, a obrót na rynku walutowym jest zdecydowanie mniejszy. Mimo to, za nami bardzo ciekawy tydzień na rynkach. Upłynął on pod znakiem silnego dolara, który odrobił sporą część strat po zeszłotygodniowym, gołębim posiedzeniu FED.

Jedną z osób, które najbardziej przyczyniły się do zyskiwania siły przez dolara był prezes FED w St. Louis, James Bullard. W minionym tygodniu wypowiadał się on wyjątkowo często i choć największy wpływ na rynek wywarł on podczas środowego wywiadu dla Bloomberga, wczoraj rynek również zwrócił szczególną uwagę na jego przemowę. Bullard utrzymywał swoją retorykę, podkreślając, iż decyzje FEDu zależą od napływających danych i jednocześnie zachowując optymizm wobec przyszłości amerykańskiej gospodarki. Ciekawym jest również rozpoczęcie dyskusji na temat usunięcia tzw. dotsów (rozkład oczekiwań co do stóp procentowych od członków FEDu), które wywierają zbyt duży wpływ na rynek i są nieefektywną formą komunikacji.

Optymizm Bullarda został jednak wczoraj zachwiany przez nieco słabsze odczyty z gospodarki. Opublikowany indeks PMI dla usług wskazał co prawda na ekspansję gospodarczą, jednak tempo okazało się niższe od oczekiwań (51 przy konsensusie 51.4). Wynik jest dużo lepszy niż w lutym (49.7) jednak wtedy winą obarczano czynniki pogodowe. Wczorajsze dane wskazały również na spadek zamówień na dobra trwałego użytku (o 2,8%). Zrewidowano również odczyt za styczeń. Dane te, mimo iż nie są tragiczne, z pewnością nie wspierają optymistycznego poglądu niektórych członków FEDu.

Oprócz siły dolara, istotne dla rynku walutowego były również spadki cen ropy naftowej. Negatywny raport EIA, który podkreślał niewielki wpływ planów o zamrożeniu wielkości produkcji na ceny i kolejny duży wzrost zapasów spowodowały kilkuprocentową przecenę surowca. Mimo to, ceny zaczęły zyskiwać gdy wczoraj wieczorem poznaliśmy dane o aktywnych platformach wiertniczych (wyjątkowo opublikowane w czwartek ze względu na święto), które zasygnalizowały największy spadek w tym miesiącu. Pozwoliło to na odrobienie ostatnich strat w dniu wczorajszym. Mimo to, waluty surowcowe są zdecydowanie słabsze w tym tygodniu, a spadkom przewodzi dolar kanadyjski.

Dzisiejszy dzień nie obfituje w wydarzenia makroekonomiczne. Jedynymi istotnymi figurami są finalne odczyty dotyczące PKB we Francji i USA. Na rynku walutowym również obserwujemy niewielką zmienność, a zmiany cen najważniejszych parę nie przekraczają +/- 0.25%.  

Raport przygotował: Michał Papuga, analityk XTBxtb-online-trading-logo-(1)

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mWIG40, sWIG80, WIG, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Analiza techniczna 4 dobrze rokujących spółek z indeksu mWIG40

  Indeks giełdowych średniaków w końcu doczekał się mocnego odreagowania, a na wykresach wielu popularnych wśród inwestorów misiów pojawiły się obiecujące formacje techniczne. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przyjrzał się bliżej szansom na kontynuację listopadowo-grudniowych wzrostów na kursach akcji Budimeksu, Comarchu, Dino Polska i Banku Millennium.

 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Maluchy przejmą pałeczkę?

  Końcówka roku przynosi nieoczekiwaną zmianę sytuacji na najważniejszych indeksach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Szczególną uwagę skupiają najmniejsze spółki zgrupowane w indeksie SWIG80.

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR