15 deweloperów mieszkaniowych z Catalyst zwiększyło w tym roku sprzedaż o 26 proc.

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zwiększyli sprzedaż o 25,8 proc. r/r do 16.439 lokali w okresie I-III kw. br., wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator. Oznacza to realizację ich rocznych celów sprzedażowych średnio już w 80 proc. 

– Analizowani deweloperzy skorzystali ze sprzyjającej koniunktury i kontynuowali bicie rekordów sprzedażowych – w okresie I-III kw. 2017 r. czternaście podmiotów sprzedało o 25,8 proc. więcej lokali niż w analogicznym okresie 2016 r. Tak wysoki poziom sprzedaży pozwala optymistycznie patrzeć na możliwość realizacji przyjętych przez zarządy spółek bardzo ambitnych celów sprzedażowych na 2017 r., zrealizowanych już średnio w 80 proc. – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Źródło: Dom Maklerski Navigator

>> Handluj na WIG20 z depozytem od 10 PLN*. Sprawdź nasze warunki >>

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. odnotowano o 3,2 proc. mniej przekazań (7.150 szt.) niż w analogicznym okresie 2016 r., lecz bardzo dobre wyniki sprzedaży w 2016 r. i I-III kw. 2017 r. pozwalają spodziewać się wzrostu przychodów analizowanych spółek w całym 2017 i 2018 r. Ze względu na cykl budowlany można się spodziewać znacząco wyższej liczby przekazań w IV kwartale, podał także Navigator.

– Analizowani deweloperzy po raz kolejny pokazali bardzo dobre dane sprzedażowe, co oznacza, że popyt na mieszkania znajduje się na niezmiennie wysokim poziomie. Najniższe bezrobocie w historii, prognozowany wysoki wzrost PKB zachęcają konsumentów do zaciągania kredytów i inwestycji w nowe lokale mieszkalne, a popyt dodatkowo jest cały czas stymulowany niskim poziomem stóp procentowych, który zachęca konsumentów do inwestycji w mieszkania na wynajem. W mojej ocenie, uchwalenie ustawy o REIT-ach w zapowiadanym obecnie kształcie (obejmować ma wyłącznie rynek mieszkaniowy) stanowić będzie dodatkowy bodziec stymulujący popyt na mieszkania, który może okazać się niezwykle istotny w przypadku podniesienia poziomu stóp procentowych. Nic nie wskazuje również na to, żeby czwarty kwartał przyniósł ochłodzenie rynku deweloperskim, a zatem oczekiwać można, że deweloperzy będą pokazywali bardzo dobre wyniki finansowe co najmniej do końca 2019 roku – skomentował menadżer w Navigatorze Mateusz Mucha, cytowany w komunikacie.

Odwiedź serwis rynku obligacji Catalyst w StockWatch.pl

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych, posiadających pokaźną liczbę obligacji wprowadzonych na Catalyst, tj.: Archicom, Atal, Developres, Dom Development, i2 Development, J.W. Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Europe, Vantage Development oraz Victoria Dom.

Źródło: Dom Maklerski Navigator

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, domdev, I2DEV, jwconstr, lccorp, lokum, MARVIPOL, polnord, robyg, ronson, vantage, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • WIG20 najwyżej od trzech miesięcy, w grze Alior i Dom Development

  Pozytywne wieści z Chin podtrzymują nadzieje inwestorów na to, że indeksowi WIG20 uda się w listopadzie całości odrobić lipcowo-sierpniowe straty. We wtorek w centrum uwagi znalazł się Alior Bank i Dom Development, a także odreagowująca spadki Jastrzębska Spółka Węglowa.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Polnord wyemituje 75 mln nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru

  Akcjonariusze POLNORDu zdecydowali o emisji do 75 mln nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru, wynika z uchwał nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. W czwartek kurs akcji dewelopera mieszkaniowego spada o ponad 4 proc.

 • Ronson Development wprowadza do sprzedaży ostatnią pulę mieszkań w projekcie Grunwald2 w Poznaniu

  O 38 mieszkań dwu-, trzy- i czteropokojowych powiększyła się oferta RONSON Development w poznańskim projekcie Grunwald2, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Inwestycja, licząca łącznie 268 lokali, będzie gotowa latem przyszłego roku. Nabywców znalazło już ponad 60 proc. mieszkań w tym projekcie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR