15 deweloperów mieszkaniowych z Catalyst zwiększyło w tym roku sprzedaż o 26 proc.

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zwiększyli sprzedaż o 25,8 proc. r/r do 16.439 lokali w okresie I-III kw. br., wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator. Oznacza to realizację ich rocznych celów sprzedażowych średnio już w 80 proc. 

– Analizowani deweloperzy skorzystali ze sprzyjającej koniunktury i kontynuowali bicie rekordów sprzedażowych – w okresie I-III kw. 2017 r. czternaście podmiotów sprzedało o 25,8 proc. więcej lokali niż w analogicznym okresie 2016 r. Tak wysoki poziom sprzedaży pozwala optymistycznie patrzeć na możliwość realizacji przyjętych przez zarządy spółek bardzo ambitnych celów sprzedażowych na 2017 r., zrealizowanych już średnio w 80 proc. – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Źródło: Dom Maklerski Navigator

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. odnotowano o 3,2 proc. mniej przekazań (7.150 szt.) niż w analogicznym okresie 2016 r., lecz bardzo dobre wyniki sprzedaży w 2016 r. i I-III kw. 2017 r. pozwalają spodziewać się wzrostu przychodów analizowanych spółek w całym 2017 i 2018 r. Ze względu na cykl budowlany można się spodziewać znacząco wyższej liczby przekazań w IV kwartale, podał także Navigator.

– Analizowani deweloperzy po raz kolejny pokazali bardzo dobre dane sprzedażowe, co oznacza, że popyt na mieszkania znajduje się na niezmiennie wysokim poziomie. Najniższe bezrobocie w historii, prognozowany wysoki wzrost PKB zachęcają konsumentów do zaciągania kredytów i inwestycji w nowe lokale mieszkalne, a popyt dodatkowo jest cały czas stymulowany niskim poziomem stóp procentowych, który zachęca konsumentów do inwestycji w mieszkania na wynajem. W mojej ocenie, uchwalenie ustawy o REIT-ach w zapowiadanym obecnie kształcie (obejmować ma wyłącznie rynek mieszkaniowy) stanowić będzie dodatkowy bodziec stymulujący popyt na mieszkania, który może okazać się niezwykle istotny w przypadku podniesienia poziomu stóp procentowych. Nic nie wskazuje również na to, żeby czwarty kwartał przyniósł ochłodzenie rynku deweloperskim, a zatem oczekiwać można, że deweloperzy będą pokazywali bardzo dobre wyniki finansowe co najmniej do końca 2019 roku – skomentował menadżer w Navigatorze Mateusz Mucha, cytowany w komunikacie.

Odwiedź serwis rynku obligacji Catalyst w StockWatch.pl

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych, posiadających pokaźną liczbę obligacji wprowadzonych na Catalyst, tj.: Archicom, Atal, Developres, Dom Development, i2 Development, J.W. Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Europe, Vantage Development oraz Victoria Dom.

Źródło: Dom Maklerski Navigator

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, domdev, I2DEV, jwconstr, lccorp, lokum, MARVIPOL, polnord, robyg, ronson, vantage, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR