CD Projekt dystansuje giełdową elitę. Producent gier jest już wart 35 mld zł [TOP10]

Rekordowo niskie stopy procentowe i brak możliwości płacenia w tym roku dywidendy sprawiają, że banki i PZU spadają w rankingu największych spółek GPW. W górę pną się nowe gwiazdy, czyli CD Projekt i Dino Polska.

cdprojekt,pkobp,pzu,orlen

Ranking największych spółek na GPW. W zestawieniu pominięto zagraniczne spółki Banco Santander, UniCredit, Talanx, CEZ notowane na GPW na zasadzie dual listingu. Źródło: Opracowanie własne

CD Projekt błyszczy na giełdzie, a jego kurs akcji bije nowe rekordy. W piątek notowania producenta gier o przygodach Wiedźmina urosły o 2,45 proc. do 363,40 zł. Przy tym kursie kapitalizacja spółki wynosi blisko 35 mld zł. Tylko w tym tygodniu akcje CD Projektu podrożały o 7 proc., dzięki czemu pod względem kapitalizacji spółka zwiększyła dystans do giełdowej elity do 9 mld zł.

Na kolejnych miejscach podium jest bardzo ciasno. Druga największa spółka na GPW to PKO BP, która jest wyceniana na 26,02 mld zł. To o włos więcej niż PKN Orlen. Tuż za podium uplasowało się PZU z wyceną 25,83 mld zł.

Warto dodać, że od strony technicznej sytuacja CD Projektu prezentuje się arcyciekawie. Zdaniem eksperta StockWatch.pl, kurs akcji może niebawem przekroczyć poziom 400 zł za akcję.

Pierwszą piątkę giełdowych gigantów zamyka PGNiG. Notowaniom gazowego giganta mocno pomogła marcowa wygrana z Gazpromem przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Zgodnie z wyrokiem, polska spółka ma odzyskać około 1,5 mld USD. Obecnie kapitalizacja PGNiG wynosi 21,09 mld zł.

W drugiej połowie pierwszej dziesiątki są jeszcze dwa banki. Na 6. miejscu znalazł się ING Bank Śląski, a 9. Santander Bank Polska. Między nimi uplasowały się dwie prywatne firmy – Dino Polska Tomasza Biernackiego i Cyfrowy Polsat, czyli perła w koronie imperium miliardera Zygmunta Solorza-Żaka. Dino Polska zajmuje obecnie 7. miejsce i gdyby nie słaba końcówka piątkowej sesji (kurs akcji spadł aż o 7,36 proc.), spółka obroniłaby 6. pozycję. Właściciel sieci supermarketów uchodzi za drugą po CD Projekcie gwiazdę wśród warszawskich blue chipów. Spółka jest wyceniana na 17,16 mld zł. Warto dodać, że jeszcze w czwartek kapitalizacja Dino Polska przekraczała 18 mld zł, a kurs wyznaczał historyczny szczyt 189,20 zł za akcję.

Cyfrowy Polsat zajmuje obecnie 8. pozycję w rankingu największych spółek. Notowania koncernu medialno-telekomunikacyjnego są w połowie drogi do odrobienia strat po marcowym krachu na GPW.

Pierwszą 10-tkę zamyka KGHM, czyli jeden z największych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecna kapitalizacja lubińskiego koncernu wynosi 14,56 mld zł.

Dlaczego CD Projekt jest tak drogi?

W kontekście kapitalizacji ciekawie wygląda zestawienie zysków za ubiegły rok. Tu mamy pewien paradoks, bo CD Projekt mimo iż jest największą spółką, to wśród gigantów wypracował najmniejszy zysk netto. W ubiegłym roku producent gier zarobił na czysto nieco ponad 175 mln zł. Drugi PKO BP miał w tym samym czasie ponad 4 mld zł. Dlaczego więc CD Projekt jest wyceniany tak wysoko? Powodów jest wiele. Spółka działa w modnej branży, generuje wysoką marżę, ma olbrzymi kapitał intelektualny, jest otwarta na komunikację z inwestorami, a do tego okazała się wielkim wygranym pandemii koronawirusa. Nie tylko zwiększyła sprzedaż gier, ale też płynnie przeszła na model pracy zdalnej. Inwestorzy płacąc ponad 360 zł za akcję kupują przyszłe wyniki, czyli wielki sukces Cyberpunka. Eksperci szacują, że najnowsza gra spółki tylko w tym roku sprzeda się w nakładzie ok. 20 mln egzemplarzy i przyniesie zyski liczne w miliardach złotych. Z kolei banki, mimo iż już teraz zarabiają krocie, są w odwrocie, bo perspektywy dla nich nie są tak różowe. Spadek wyceny PKO BP to efekt ciecia stóp procentowych i braku możliwości wypłacenia dywidendy. Analitycy liczyli, że w tym roku największy polski bank podzieli między akcjonariuszy nawet 3,6 mld zł. Plany te pokrzyżowała Komisja Nadzoru Finansowego, która z uwagi na pandemię i niepewność gospodarczą zaleciła bankom i ubezpieczycielom rezygnację z dywidend. Spośród spółek z TOP10 największy zysk wypracował PKN Orlen, dla którego ubiegły rok był rekordowy. Płocki koncern zarobił na czysto 4.298 mln zł, z czego na dywidendę chce przeznaczyć 1,28 mld zł.

zysk,2019,cdproejkt,pkobp,pzu,orlen

Zysk netto wypracowany przez poszczególne spółki w 2019 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych spółek.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Co ciekawe, poza pierwszą 10-tką pozostaje Bank Pekao. Największy branżowy konkurent PKO BP jeszcze w ubiegłym tygodniu wypadł z czołówki. W piątek kurs akcji „żubra” spadł poniżej 50 zł, a kapitalizacja poniżej 13 mld zł. Tym samym akcje wicelidera polskiej bankowości są najtańsze od 11 lat!

I na koniec jeszcze jedna grafika. Tym razem z 2 kwietnia, czyli momentu, gdy CD Projekt wyprzedzał PKO BP na liście giełdowych gigantów.

ranking,najwiekszych,spółek,gpw,cdprojekt,pkobp,pzu

Ranking największych spółek na GPW według stanu z 2 kwietnia 2020 r.. W zestawieniu pominięto zagraniczne spółki Banco Santander, UniCredit, Talanx, CEZ notowane na GPW na zasadzie dual listingu. Źródło: Opracowanie własne

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, CYFRPLSAT, dinopl, ingbsk, kghm, Pekao, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, PZU, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Twardy lockdown straszy na giełdach, mocna przecena CD Projektu i CCC

  Fala silnej wyprzedaży akcji przelewa się przez europejskie giełdy. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed powtórką z wiosny, gdy masowe lockdowny wepchnęły gospodarkę w głęboką recesję. W Warszawie swoje spore pięć groszy do przeceny dokłada CD Projekt.

 • PZU zainwestuje 2 mld zł w koronaobligacje BGK PZU zamierza zainwestować 2 mld zł w obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
 • CD Projekt znów przesunął premierę Cyberpunka

  Warszawskie studio po raz trzeci przesunęło premierę Cyberpunka. Tym razem o 3 tygodnie. Gra ukaże się 10 grudnia bieżącego roku.

 • Konsorcjum z udziałem PGE, PGNiG, PFR złożyło wstępną ofertę na aktywa Fortum

  Konsorcjum inwestycyjne z udziałem m.in. Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Funduszu Rozwoju złożyło wstępną, niewiążącą ofertę nabycia od Fortum Holding działalności ciepłowniczej i chłodniczej prowadzonej w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR