W kwietniu WIG ma apetyt na wzrost rzędu 5 proc.

Główny indeks naszego rynku ma apetyt by po chudszym miesiącu znów przybrać na wadze. Z sondy przeprowadzonej przez StockWatch.pl wynika, że spodziewane kwietniowe wzrosty ma napędzać poprawa wyników oraz przymiarki do wypłat znaczących dywidend.

Indeks szerokiego rynku nie zdołał odrobić strat z pierwszej połowy miesiąca i kończy marzec na niespełna 3-proc. minusie. Statystykę pogrzebała groźba wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą. Nieco lepiej prezentuje się wynik za cały pierwszy kwartał tego roku, w tym okresie WIG zyskał niewiele ponad 1 proc. Natomiast indeksy charakteryzujące poszczególne segmenty zachowywały się różnie. Najmocniej wzrósł mWIG40 (+3,3 proc.). Z kolei indeks grupujący 250 małych spółek spadł w minionych trzech miesiącach o 4,3 proc. W indeksie najwyżej sklasyfikowany pod względem trzymiesięcznej stopy zwrotu jest Mostostal Export (+100 proc.). Dwa kolejne miejsca zajmują Sadovaya (+76 proc.) i Coal Energy (+64 proc.). Na przeciwległym biegunie znaleźli się KDM Shipping (-62 proc.), KSG Argo (-45 proc.) i PPG (-36 proc.).

Udana druga połowa marca dała nadzieję na kontynuację odbicia w kwietniu. Wyniki z ostatnich lat pokazują, że jest to raczej kapryśny miesiąc. Na dziesięć ostatnich lat aż sześć razy mieliśmy do czynienia ze wzrostem indeksu szerokiego rynku. Nuty optymizmu słychać również w wypowiedziach rynkowych ekspertów.

– Jestem optymistą i sądzę, że nerwowy okres jest za nami. W mojej ocenie realizuje się scenariusz, w którym problemy ukraińskie schodzą na dalszy plan. Jeszcze raz mogą one powrócić w maju, przy wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Potencjalnie większego ryzyka upatrywałbym ze strony amerykańskiego rynku, który wciąż ma potencjał do silniejszego skorygowania się. Niemniej w kwietniu spodziewam się wzrostów na GPW, a decydować o tym powinny dwa czynniki. Pierwszy ma związek z obserwowaną poprawą nastrojów na rynkach wschodzących. Słabe dotychczas parkiety w Turcji i Brazylii ostatnio silnie zwyżkują, a to może spowodować, że uwaga zagranicznych inwestorów skupi się także na Polsce. Na obecność kapitału portfelowego w regionie wskazują dane o napływach do funduszy emerging markets – od połowy grudnia 2013 Turcja ponownie notuje pozytywny bilans napływów. Drugą kwestią jest wracający czynnik OFE. Od jutra inwestorzy będą mogli decydować, czy zostają w funduszach emerytalnych, czy przechodzą do ZUS. W tej sytuacji OFE powinno zależeć na poprawie koniunktury i większej aktywności. – ilustruje sytuację Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

Notowania indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Wcześniej wyceny aktywów notowanych na rynkach wschodzących spadły, po tym jak kapitał zaczął odpływać na wieść o normalizacji polityki monetarnej w USA. Piętno na emerging markets odcisnęły także problemy gospodarcze Chin czy niepokoje geopolityczne związane z konfliktem na Ukrainie. Jednak zdaniem ekspertów, pomimo tych negatywnych zjawisk, cześć gospodarek rynków wschodzących powinna dalej notować solidny wzrost.

>> Od razu po zamknięciu sezonu, na rynek zaczęły trafiać nowe rekomendacje. Na pierwszy ogień poszły spółki, które dobrze zamknęły rok. >> Osiem spółek docenionych przez maklerów za świetne wyniki.

Także w ocenie Macieja Kabata z Invista Dom Maklerski, rynek ma duży apetyt na wzrosty i kwiecień powinien być dobrym miesiącem. Jego zdaniem realny jest 5-7 proc. wzrost. Jednak przypomina, że czynnikiem ryzyka pozostaje nierozwiązany konflikt na Ukrainie. W poniedziałek pojawiła się ważna informacja, że Rosja wycofuje stopniowo wojska zgromadzone na granicy z Ukrainą.

– Wzrostom powinny sprzyjać poprawiające się wyniki spółek oraz słabsze zachowanie naszej giełdy na tle zagranicznych rynków. Ostatni sezon wyników pokazał, że większość emitentów poprawiło wyniki. Wśród całej grupy spółek na wyróżnienie zasługują: Trakcja, Vistula, Robyg oraz Makarony Polskie. – wskazuje Maciej Kabat, główny analityk Invista Dom Maklerski.

Na około 5-proc. wzrost indeksu WIG liczy także Marek Czachor z Erste Securities. Biuro obstawia, że w nowym miesiącu lepiej powinny zachowywać się duże spółki. Faworytami brokera są spółki energetyczne oraz banki. Z tego pierwszego sektora wymienia PGE, Tauron i Eneę. Natomiast z banków preferuje PKO BP, Pekao SA oraz Alior Bank.

– Z mniejszych spółek ciekawie wyglądają spółki dywidendowe: Betacom, Macrologic i Talex. Po mocnej przecenie jest Trans Polonia, która pokazuje wysokie dynamiki wyników. Nadal podoba się nam Action, choć tu niewiadomą jest ewentualna emisja akcji. Ze spożywczych spółek zwróciłbym uwagę na Graala, który osiąga dobre wyniki. Wśród mniejszych spółek wyróżniają się także reprezentanci sektora modowego: Gino Rossi i Wojas. – podsumowuje Marek Czachor, analityk Erste Securities.

>> Analitycy StockWatch.pl bazując na świeżo opublikowanych raportach rocznych wybrali pięciu parkietowych sportowców, którzy pracują na długofalową serię rekordów. >> Giełda po wynikach: 5 spółek z kryształową kulą zysków.

Swoją listę faworytów na kwiecień przedstawił DM IDM. Broker wytypował 19 spółek, które potencjalnie mają zachowywać się lepiej niż reszta rynku. Na listę biura trafili: AB, Action, BZ WBK, Comp, Cyfrowy Polsat, Global City Holdings, Lotos, Magellan, Medicalgorithmics, Netia, Pekao, PGE, PKN Orlen, Robyg, Stopklatka, Tesgas, Vindexus, Vistula i Vivid Games. Warto zauważyć, że część z tych spółek była wymieniana także przez przedstawicieli z innych biur maklerskich. DM IDM podał też grupę spółek, które w nowym miesiącu mogą zachowywać się gorzej niż rynek. Znaleźli się na niej: Alma Market, Arctic Paper, BPH, CNG, Eurocash, GTC, JW Construction, Mercor i Rovese.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, Alior, Betacom, bzwbk, comp, CYFRPLSAT, Enea, ginorossi, GLOBCITYHD, graal, Lotos, MAGELLAN, makaronpl, mclogic, medicalg, netia, Pekao, PGE, PKNOrlen, pkobp, robyg, stopkla, Talex, TAURONPE, tesgas, trakcja, transpol, vindexus, vistula, vivid, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Tauron wyemituje obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy

  Tauron wyemituje na polskim rynku obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy. Jest to pierwsza w Polsce emisja obligacji zrównoważonego rozwoju. Środki pozyskane z tej operacji zostaną przeznaczone na przyspieszenie realizacji Zielonego Zwrotu Taurona, w ramach którego firma zakłada, że do 2030 roku będzie produkować ponad 65 proc. energii w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE).

 • Haitong Bank zaleca kupno akcji Cyfrowego Polsatu

  Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku, w raporcie z 22 października podwyższył rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do kupuj (poprzednio neutralnie), jednocześnie obniżając cenę docelową do 28,70 zł z 29,40 zł.

 • Fitch: Strategia PGE dot. niskoemisyjności pozytywna dla profilu kredytowego

  Strategia Polskiej Grupy Energetycznej, w której grupa podtrzymała zamiar przekształcenia się w kierunku niskiego użycia węgla do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. jest pozytywna dla profilu biznesowego i kredytowego PGE, ocenia Fitch Ratings. Agencja podkreśla, że jednocześnie prawdopodobnie wzrośnie lewarowanie.

 • PKO BP: BFG określił nowy docelowy wymóg funduszy własnych od 2024 r.

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił docelowy wymóg wysokości minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji (MREL) dla PKO Bank Polskiego na poziomie skonsolidowanym odpowiadający 12,65 proc. sumy funduszy własnych i zobowiązań ogółem (TLOF), co stanowiło 20,12 proc. kwoty ekspozycji na ryzyko (TRE) wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Docelowy wymóg MREL na poziomie jednostkowym wynosi 12,07 proc. TLOF, co stanowiło 20,19 proc. TRE wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Powyższe poziomy będą obowiązywały PKO BP od 1 stycznia 2024 roku.

 • Grupa PGE rezygnuje z węgla. Do 2030 roku zainwestuje 75 mld zł w odnawialne źródła energii

  PGE to gigant polskiej energetyki, którego portfel w tej chwili w 80 proc. jest oparty na węglu kamiennym i brunatnym. Grupa właśnie ogłosiła, że zamierza sukcesywnie z niego rezygnować na rzecz odnawialnych źródeł energii.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR