Wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków

Według raportu Domu Maklerskiego Navigator sytuacja na rynku obligacji wygląd dziś dobrze, choć cały czas odbiega od tej sprzed afery GetBack. W 2019 r. wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków, co jest sytuacją wyjątkową.

budownictwo, obligacje, catalyst, wyniki

Fot. Pexels

Według raportu Domu Maklerskiego Navigator pięciu deweloperów mieszkaniowych obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 240 mln zł w IV kw. 2019 roku. W całym 2019 r. analizowani w raporcie deweloperzy uplasowali 18 serii obligacji o łącznej wartości 970,7 mln zł, a więc ich wartość była niższa niż w poprzednich latach (2018 – 1 115,4 mln zł, 2017 – 1 134,3 mln zł). Deweloperzy zwiększyli jednak sprzedaż o 19,1 proc. r/r do 5.399 lokali w IV kw. 2019 r. W całym 2019 r. deweloperzy sprzedali niemal tyle samo lokali, co w 2018 r. – odpowiednio: 19.353 lokali wobec 19.311.

– W IV kw. 2019 r. emitenci wykupili obligacje o łącznej wartości 202,4 mln zł. Tym samym skumulowana wartość wykupów dokonanych w ubiegłym roku wyniosła 812,3 mln zł. Wyłączając emisje obejmowane przez podmioty powiązane, okazuje się, że w 2019 r. wartość wykupów obligacji przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków, co jest sytuacją wyjątkową – czytamy w komunikacie.

Według stanu na koniec grudnia 2019 r., łączny outstanding obligacji analizowanych w raporcie deweloperów osiągnął wartość 3,5 mld zł, z czego wykup 813,2 mln zł przypada na bieżący rok. Zdaniem analityków, zadłużenie obligacyjne branży znajduje się na bezpiecznym poziomie. Na koniec 2020 r. łączny poziom zobowiązań z tytułu wyemitowanych obligacji utrzyma się na podobnym poziomie lub nieco zwiększy.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

– Sytuacja na rynku obligacji wygląd dziś dobrze, choć cały czas odbiega od tej sprzed afery GetBack. Jeśli nie będziemy mieli w nadchodzącym roku do czynienia z negatywnymi niespodziankami, to warunki dla emitentów powinny się poprawiać. Od roku widzimy bowiem regularne napływy do funduszy inwestujących w obligacje korporacyjne i na dziś nie spodziewamy się, aby ten trend miał się zatrzymać. Plany emisji w pierwszym kwartale zapowiedziały już Dom Development, Archicom oraz Marvipol – podsumowano.

Zwiększeniu o 19 proc. uległa sprzedaż deweloperów w IV 2019 r. W całym 2019 r. deweloperzy sprzedali jednak niemal tyle samo lokali, co w 2018 r. – odpowiednio: 19.353 lokali wobec 19.311.

– Dobry wynik sprzedażowy w IV kw. 2019 r. w stosunku do IV kw. 2018 r. był w naszej ocenie spowodowany głównie kwestiami formalnymi, tj. liczbą wydawanych pozwoleń na budowę. Z reguły deweloperzy wprowadzają bowiem do sprzedaży inwestycje po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych, w związku z czym ilość nowych pozwoleń wpływa bezpośrednio na ofertę mieszkań do sprzedaży. W okresie porównawczym tj. IV kw. 2018 r. mieliśmy do czynienia z wyborami samorządowymi, w związku z czym urzędy działały mniej sprawnie, co przeciągnęło się również na I poł. 2019 r. Druga połowa 2019 r. przyniosła w tej kwestii poprawę, co pozytywnie przełożyło się na wynik sprzedażowy w IV kw. 2019 r. Gdyby podaż nie była ograniczona, na skutek skurczonej oferty, to wynik sprzedażowy analizowanych deweloperów mógłby być w 2019 r. wyraźnie lepszy. Wzrost liczby wydawanych pozwoleń powinien przełożyć się również na wzrost oferty w 2020 r., w związku z czym spodziewamy się dobrych wyników sprzedażowych w nadchodzącym roku – czytamy w komunikacie.

Na razie nie zmniejsza się zarówno tempo wzrostu cen mieszkań, jak i popyt na nie. Niepokojące są dane o rosnącej inflacji, co w dłuższym okresie może skutkować koniecznością podniesienia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) póki co jednak uspokaja i spodziewa się spadku inflacji w drugiej połowie roku, w związku z czym nie widzi dziś potrzeby podnoszenia stóp. Podwyższona inflacja może natomiast przełożyć się również pozytywnie na popyt inwestycyjny na mieszkania ze względu na relatywne zmniejszenie atrakcyjności lokowania kapitału w lokaty bankowe, które realnie przynoszą dziś stratę. Tym samym rośnie atrakcyjność lokowania kapitału w mieszkania na wynajem, które dodatkowo w ujęciu realnym powinny co najmniej utrzymać swoją wartość w długim okresie.

Wsparciem dla rynku mieszkaniowego w 2020 r. cały czas będzie bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Wzrost kosztów pracy w dłuższym okresie przełoży się z pewnością również na koszty wykonawstwa. Wzrost zarobków w branży budowlanej był jednak w ostatnim okresie tak duży, że dziś płace w budowlance rosną wolniej od płac ogółem i jest szansa, że taki stan utrzyma się na dłużej. Zagrożeniem dla kosztów wykonawstwa jest również spadek liczby pracowników budowlanych z Ukrainy po otwarciu niemieckich granic.

– Końcówka 2019 r. przyniosła wśród deweloperów ciekawe przetasowania właścicielskie. W trakcie przejmowania mającego problemy Polnordu jest węgierska Cordia, natomiast Vantage Develoment przejęty został przez niemiecki TAG Immobilien. W przypadku Polnordu w ostatnich dniach na rynek trafiła informacja o pozwie o stwierdzenie nieważności uchwały od obecnie największego akcjonariusza. Jeśli okazałoby się, że do transakcji jednak nie dojdzie, to dla rynku byłby to spory cios, gdyż spółka będzie miała prawdopodobnie problemy z regulowaniem swoich zobowiązań. Interesująca jest również druga z transakcji, gdyż TAG Immobilien jest podmiotem wyspecjalizowanym w długoterminowym wynajmie mieszkań. Zapowiedział już budowę lub zakup 8-10 tys. mieszkań na wynajem w Polsce. Jest to kolejna już inicjatywa w zakresie wynajmu instytucjonalnego na polskim rynku mieszkaniowym, co pokazuje, że rynek mogą czekać w najbliższych latach spore zmiany strukturalne. Co ciekawe, również rząd zapowiedział powrót do prac nad przepisami dotyczącymi REIT-ów, a więc pewnością warto przyglądać się tej części rynku w 2020 r. – czytamy dalej.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Develia, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, DEVELIA, domdev, inpro, jhmdev, JWConstruction, lokum, MARVIPOL, polnord, robyg, ronson, vantage, VictoriaDom, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR