Dwa wzorcowe portfele maklerskie na nowy rok

Ipopema Securities to kolejne biuro, które nastawia się na wzrosty cen akcji na warszawskim parkiecie. W 2013 roku największy potencjał daje wybranym przedstawicielom WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Swoje bieżące typy w strategii miesięcznej przedstawił też Dom Inwestycyjny BRE Banku.

Przez pierwsze dwa tygodnie nowego roku na warszawskim parkiecie inwestorów straszyła zapowiedź głębszej przeceny. Póki co strach ma wielkie oczy, a dołuje jedynie WIG20. Indeksy giełdowych maluchów i średniaków nadal podążają na północ. Niepokoje tonują w ostatnich dniach rynkowi eksperci, którzy zaznaczają, że to tylko korekta w trendzie wzrostowym.

Potwierdzeniem tej tezy są strategie inwestycyjne biur maklerskich na 2013 rok – zdecydowana większość zakłada kontynuację dobrej passy z drugiej połowy zeszłego roku. Niedawno swój scenariusz przedstawił UniCredit, który widzi 10-proc. potencjał dla warszawskiego parkietu. Świeżo po odtajnieniu prognoz jest także Ipopema Securities. Jak podaje PAP, biuro oczekuje, że w 2013 roku rynek akcji wzrośnie o 10-15 proc., a indeks WIG20 na podstawie oszacowanych cen docelowych akcji zanotuje 11-proc. wybicie i osiągnie poziom 2.857 pkt.

Broker oszacował, że w tym roku skumulowane zyski śledzonych przez niego spółek spadną o 16 proc., co da wycenę akcji na poziomie P/E 13,3. Prognozowany wskaźnik P/E dla blue chipów na koniec 2013 roku sięgnie 12,4. W kolejnym roku skumulowane zyski spółek analizowanych przez biuro wzrosną o 8 proc. Lepszy klimat przełoży się na poprawę w rynku IPO oraz ofert wtórnych. Ipopema zakłada, że w tym roku łączna wartość ofert publicznych akcji, zarówno pierwotnych jak i wtórnych, wyniesie 14,2 mld zł, wobec 18 mld zł w 2011 roku i 10,3 mld zł w 2012 roku. Ich zdaniem, popyt na akcje powinien dopisać.

Ipopema przedstawiła także listę swoich faworytów na ten rok. W tym gronie są: Bogdanka, BZ WBK, PKO BP, Pekao, PZU, Kernel, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe w Tarnowie, LPP, CCC, Mennica, Echo, Elektrobudowa i IMC. Broker posiada również listę spółek, które radzi omijać. Do grona czarnych owiec należą Ciech, Bank Handlowy, TVN, Agora, Asseco Poland, Tauron, Lotos i PKN Orlen.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Na świętowanie udanego roku jeszcze przyjdzie czas, tymczasem warto zastanowić się nad strategią na najbliższe tygodnie. Już teraz nie brakuje głosów, że korekta jeszcze da się nam we znaki. Według styczniowego raportu DI BRE Banku, kolejne tygodnie upłyną na warszawskiej giełdzie pod znakiem konsolidacji lub korekty indeksów. Słabe dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki wskazują na pogłębiające się spowolnienie gospodarcze. Niemniej w średnim terminie biuro zachowuje optymistyczne nastawienie.

Analitycy wskazują, że pozytywny wpływ na indeksy będzie miał napływ oszczędności do funduszy akcyjnych zarówno w skali globalnej, jak również w Polsce. W najbliższych tygodniach banki będą systematycznie obniżać oprocentowanie lokat, a to z pewnością przyspieszy ten proces.

>> Zdaniem ekspertów, korekta jest wręcz wskazana, a okazji do inwestycji i tak nie zabraknie. >> 23 modne spółki, które zadadzą szyku w 2013 roku.

DI BRE podtrzymuje pozytywne nastawienie do banków wycenianych z dyskontem (PKO BP, BZ WBK, Millennium i Getin Noble Bank), nawet pomimo ich relatywnie wysokiej wrażliwości na spowolnienie gospodarcze. Dodaje, że ich rentowność dynamicznie się odbuduje wraz z ożywieniem, jakie ma rozpocząć się w drugim półroczu. Inne nastawienie mają do sektora paliwowego.

– Pogorszenie marż rafineryjnych ma charakter sezonowy, ale może skłaniać do realizacji zysków. Dodatkowym argumentem w przypadku Lotosu może być osłabienie złotego. Relatywnie lepiej wygląda więc Orlen. – czytamy w raporcie DI BRE Banku.

>> DM AmerBrokers również poczynił w swoim portfelu poważne przetasowania i postawił na przedstawicieli sektorów szczególnie lubianych przez inwestorów indywidualnych. >> Nowa szóstka na nowy rok w portfelu DM AmerBrokers.

Biuro zauważa, że powoli poprawia się sentyment do sektora energetycznego. Ich zdaniem uzasadnione jest przeważanie spółek dystrybucyjnych (Tauron, Enea) kosztem wytwórców z dużym udziałem kosztów stałych, z uwagi na możliwe pogorszenie w wynikach. Ze spółek przemysłowych polecane są: Amica, AC Auto Gaz, Fasing, Impexmetal, Mercor, Seco/Warwick, Relpol czy Zetkama. Natomiast wśród ukraińskich spółek najlepiej postrzegani są przecenieni producenci zbóż, w tym Agroton, Astarta i KSG Agro.

DI BRE Bank zwraca także uwagę na spółki budowlane i deweloperów. Jednocześnie zaznacza, że w pierwszym z sektorów atrakcyjniej wyglądają mniejsze spółki.

– Największy potencjał widzimy w spółkach segmentu komercyjnego z bezpieczną sytuacją bilansową i perspektywą wzrostu zysków w 2013 roku (Echo Investment, PA Nova). Spółki mieszkaniowe powinny pokazać dobre statystyki sprzedaży za IV kwartał 2012 roku, które będą trudne do powtórzenia w kolejnych kwartałach 2013 roku. – uważają analitycy biura.

W raporcie miesięcznym DI BRE Banku obniżył rekomendację dla spółek: Kernel (redukuj), KGHM (akumuluj), Lotos (redukuj), PKN Orlen (trzymaj), PZU (trzymaj), ZUE (trzymaj). Natomiast w strategii na 2013 rok, zaprezentowanej pod koniec grudnia, podtrzymali pozytywne nastawienie do rynku akcji. Ich zdaniem, mimo silnego spowolnienia w polskiej gospodarce, WIG20 powinien osiągnąć poziom 2.750-2.800 pkt.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, Agroton, amica, astarta, azotytarnow, bogdanka, bzwbk, ccc, echo, elbudowa, Enea, FASING, imcompany, impexmet, kernel, ksgagro, lpp, mennica, mercor, panova, Pekao, pkobp, Pulawy, PZU, relpol, secogroup, TAURONPE, zetkama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR