Mocne typy na wrzesień z czterech domów maklerskich

Na parkiecie szykuje się złota polska jesień. Biura maklerskie typują długą listę spółek z pokaźnym potencjałem wzrostowym. Zestawiliśmy wskazania czterech znanych biur, które wzięły na celownik łącznie 34 ciekawe spółki.

Warszawski parkiet zaliczył fantastyczny początek września. Sześć z rzędu wzrostowych sesji sprawiło, że indeks szerokiego rynku zyskał już tym miesiącu ponad 5 proc. i wyciągnął tegoroczny bilans na plus. Wtorkowa sesja stała się z kolei okazją do realizacji zysków. Indeks WIG zamknął się wynikiem -0,19 proc.

Wśród ekspertów przeważają optymiści, którzy stawiają na utrzymanie dobrej passy do końca miesiąca. Maciej Kabat z Invista Dom Maklerski odczytuje wzrosty z początku września jako odrabianie strat w stosunku do zagranicznych parkietów. Dodaje, że nasza giełda zrzuciła z siebie balast związany z niepewnością wokół OFE, bo ostatecznie dużo więcej osób zdecydowało się pozostać w funduszach emerytalnych niż pierwotnie prognozowano. Według końcowych danych to prawie 2,6 mln osób, czyli 18,3 proc. dotychczasowych członków funduszy. Ważnych czynników, które będą decydowały o koniunkturze na giełdzie w najbliższych tygodniach jest więcej.

– Teraz jednym z katalizatorów do utrzymania wzrostów może okazać się spodziewana obniżka stóp procentowych. Natomiast w ostatnim czasie stałym czynnikiem ryzyka jest konflikt zbrojny na Ukrainie. Jeśli nie dojdzie tam do gwałtownych ruchów, to nasza giełda powinna kontynuować odbicie. W mojej ocenie, drugie półrocze na GPW powinno przebiegać pod dyktando wzrostów. – ocenia Maciej Kabat, główny analityk Invista Dom Maklerski.

Pesymiści jednak przestrzegają, że mogą pojawić się argumenty za powrotem do przeceny. Marek Czachor z Erste Securities wskazuje na ryzyko korekty na rynku amerykańskim. Do tego dodaje spowolnienie rozwoju gospodarczego.

(Fot. Daniel Paćkowski)

(Fot. Daniel Paćkowski)

W ostatnich dniach miał miejsce wysyp rekomendacji maklerskich ze wskazaniem kupuj. Brokerzy prezentują też bogate portfele na wrzesień. We wtorek swoje nominacje odtajnił DM BOŚ. Wśród faworytów biura znalazło się aż 21 spółek. W tym gronie są: AB, ABS, Action, Arctic Paper, Asseco Poland, BZ WBK, CCC, Ciech, CD Projekt, Duon, Ergis, Medicalgorithmics, Millennium, Netia, Neuca, PKN Orlen, Radpol, Stopklatka, Sygnity, Torpol i Vistula.

Swój wzorcowy portfel upublicznił także Trigon DM. Broker na potencjalne gwiazdy wytypował 15 spółek. Wśród nich znalazło się siedmiu nowicjuszy: Benefit, Duon, Ergis, Kruk, Marvipol, Radpol oraz Stalexport. Resztę tworzą spółki, które brały udział w poprzedniej strategii. Ten zestaw tworzą: AB, Bytom, Ciech, Krynicki Recykling, Lentex, Paged, Rainbow Tours oraz Zetkama.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek

Kandydatów do jesiennej hossy ma także przedstawiciel Domu Maklerskiego Invista. Ekspert radzi zwrócić uwagę m.in. na spółki z branży spożywczej.

– Ciągnąć rynek powinny banki, którym sprzyja obniżka stóp procentowych. Dobrze radzą sobie deweloperzy i spółki budowlane, co także powinno mieć pozytywny wpływ na ich notowania. Ciekawie wyglądają spółki usługowe. Można tu wskazać chociażby Integer.pl, który działa w obszarze o dużym potencjale rozwoju. Zwróciłbym uwagę także na spółki spożywcze. W tej branży wyróżniłbym Makarony Polskie. – ocenia Maciej Kabat.

Marek Czachor swoich faworytów upatruje wśród mniejszych spółek. Zwraca uwagę na uwagę na Protektora czy AB. Zdaniem analityka Erste Securities, spółki te wyglądają interesująco i są niedrogie. Jeśli chodzi o pierwszą to niebawem będzie można załapać się na całkiem sowitą przyzwoitą. Producent obuwia ochronnego chce na ten cel przeznaczyć 0,27 zł na akcję, dające ponad 8-proc. stopę. Tu dniem dywidendy jest 26 września. W spółce od pewnego czasu trwa poszukiwanie inwestora strategicznego. Z doniesień medialnych wynika, że spółką zainteresowane są dwa podmioty. Jednak brak jest konkretów w tej kwestii. Zarząd Protektora pracuje nad nową lokalizacją dla fabryki w Lublinie oraz założeniami do nowej strategii.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Natomiast AB ma za sobą udaną emisję obligacji. Spółka pozyskała w z niej 100 mln zł, które przeznaczy na rozwój. 55 mln zł ma zasilić kapitał obrotowy i powiększyć portfolio produktowe giełdowego dystrybutora IT. Pozostałe 45 mln zł zostanie przeznaczone na sfinansowanie inwestycji w nowoczesne centrum dystrybucyjne w Magnicach pod Wrocławiem, które znajduje się w trakcie budowy. Centrum to będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie. Budżet całej inwestycji wraz z zakupem gruntu wynosi 103 mln zł, z czego dotacje przekroczą 24 mln zł.

Analityk Erste chwali także CCC w kontekście ostatnich wyników. Obuwnicza grupa miała mocny sierpień. Jej przychody ze sprzedaży wzrosły w ujęciu r/r o 57,5 proc. do 155,8 mln zł. Należy pamiętać, że sezonowo sierpień jest jednym ze słabszych miesięcy w roku i dlatego zanotowany duży wzrost jest dobrym prognostykiem przed kluczowymi miesiącami wrześniem i październikiem. Wysoka sprzedaż w sierpniu ma związek z dalszym wzrostem powierzchni handlowej, ale także udanej kolekcji jesiennej.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, arctic, ASSECOBS, assecopol, benefit, BYTOM, bzwbk, ccc, CDPROJEKT, Ciech, Duon, ergis, integerpl, krec, Kruk, lentex, makaronpl, MARVIPOL, medicalg, Millennium, netia, NEUCA, PAGED, PKNOrlen, protektor, radpol, RAINBOW, STALEXP, stopkla, SYGNITY, Torpol, vistula, zetkama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • Kurs akcji Ergisu równa do nowej ceny w wezwaniu

  Cena w wezwaniu FinERGIS Investments Limited i Marka Górskiego do zapisywania się na sprzedaż akcji ERGISu została podniesiona do 3,88 zł z 3 zł wcześniej, podali wzywający i podmiot pośredniczący. W środę kurs akcji spółki rośnie o 18 proc. do 3,85 zł. 

 • WIG20 wymiękł na finiszu, największe spadki na JSW i Orlenie

  Mimo niespodziewanie dobrego odczytu indeksu ZEW dla Niemiec oraz rekordów na Wall Street, WIG20 zakończył sesję na minusie. O ujemnym wyniku rzutem na taśmę przesądziła ponad 3-proc. przecena na akcjach JSW i Orlenu.

 • Benefit Systems popracował nad formą finansową

  Najnowsze wyniki finansowe dostawcy rozwiązań w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych z zakresu sportu i rekreacji okazały się znacznie lepsze od oczekiwań rynku. We wtorek rano kurs akcji BENEFIT Systems rośnie o 8 proc. i jest w ciekawym momencie technicznym.

 • CD Projekt, KGHM i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  Dobre nastroje na światowych giełdach, rekordowe notowania CD Projektu i rosnący kurs akcji KGHM-u w ślad za drożejącą miedzią, zapewniają wzrosty indeksowi WIG20. Wszystko wskazuje na to, że do końca dnia układ sił nie ulegnie zmianie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR