Propozycje inwestycyjne na czerwiec wg DM mBanku

Analitycy DM mBanku w czerwcowym raporcie wyróżnili aż 27 spółek. Na liście dominują przedstawiciele sektora przemysłowego, deweloperskiego, budowlanego oraz handlowego.

Według DM mBanku, globalne makro powinno poprawiać się i wspierać śrubowanie nowych szczytów na S&P 500 czy DAX. Maklerzy radzą także wykorzystywać lokalne korekty do zakupu akcji. W wypadku GPW, w czerwcu czynnikiem studzącym popyt jest duża podaż nowych akcji oraz brak znaczącego wzrostu napływów świeżego kapitału do funduszy akcyjnych.

Przy selekcji spółek z polskiego sektora finansowego analitycy zwrócili uwagę na czynnik ryzyka w postaci tzw. ustawy spreadowej. Biuro spodziewa się, że ostateczna wersja projektu pojawi się w przeciągu najbliższych tygodni. Zgodnie z założeniami, banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Kancelaria Prezydenta składając projekt szacowała, że koszty tej operacji dla banków wyniosą 3,6-4 mld zł. Tymczasem według DM mBanku, nowe regulacje mogą kosztować sektor nawet 9 mld zł. Maklerzy uważają, że ta kwota nie jest uwzględniona przez konsensus oraz nie zamyka roszczeń kredytobiorców CHF.

– W czerwcu oczekujemy ogłoszenia finalnej wersji ustawy spreadowej, która może kosztować sektor aż 9 mld zł. (…) Preferujemy banki zagraniczne (Erste Bank oraz Komercni Banka) wspierane przez otoczenie makroekonomiczne (rosnące PKB i CPI) oraz banki bez ekspozycji na CHF, takie jak Alior Bank. Ze spółek finansowych pozytywnie zostaliśmy zaskoczeni przez wyniki PCM, który uważamy ma nadal znaczący potencjał wzrostu. – czytamy w raporcie.

W sektorze paliwowym DM mBanku największy potencjał widzi w akcjach PGNiG. Maklerzy pozytywnie ocenili wyniki spółki za I kwartał. Ich zdaniem, to dobry prognostyk na dalszą część roku, a dodatkowym katalizatorem powinna być liberalizacja rynku. Z kolei w sektorze chemicznym, po majowej korekcie cen akcji, biuro zwraca uwagę na Grupę Azoty i Ciech. Równolegle maklerzy podtrzymali negatywną rekomendację dla Synthosu, z uwagi na spadające ceny butadienu i niższe marże na produktach styrenowych. W sektorze telekomunikacja/media/IT wyróżnienie otrzymały trzy spółki.

– W polskim TMT największy potencjał do wzrostów mają naszym zdaniem: Orange Polska, Asseco South Eastern Europe, Atende. Z kolei spadku notować oczekujemy w przypadku Asseco Poland ze względu na przestój w kontraktacji publicznej z dofinansowanie UE oraz nastawienie rządu na oszczędności w ramach prowadzonych projektów (jak kontakt z ZUS). – czytamy w raporcie.

W czerwcowym rozdaniu dominują reprezentanci branży przemysłowej. Eksperci zwracają uwagę, że w ostatnim czasie krajowe spółki zmagają się umocnieniem PLN do walut obcych, wzrostem cen surowców oraz kosztów pracy.

– Naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnie obecnie wyceniane są Alumetal, Apator, Elemental, Ergis, Pfleiderer Group i Stelmet. Unikalibyśmy akcji Boryszew. Zaprzestajemy publikowania raportów analitycznych dla Uniwheels w związku zakupem ponad 90 proc. akcji w wezwaniu przez Superior Industries. – czytamy w raporcie.

Analizy raportów i sprawozdań finansowych spółek znajdziesz w StockWatch.pl >>> SPRAWDŹ

DM mBanku przychylnym okiem spogląda także na branżę budowlaną i deweloperską. W ocenie maklerów, słabe wyniki sektora budowlanego za I kwartał 2017 r. niekoniecznie zapowiadają problemy w całym roku. Do najciekawszych pomysłów inwestycyjnych zaliczają Elektrobudowę, Unibep, Trakcję oraz Herkulesa. Z kolei wyniki deweloperów za I kwartał nie przyniosły negatywnych zaskoczeń, choć nominalny zysk sektora był bardzo niski, co jest efektem małej liczby przekazań mieszkań i ujemnych różnic kursowych. W raporcie stawiają na Atal (akumuluj), Robyg (kupuj), Echo Investment (kupuj), LC Corp (przeważaj) i Lokum Deweloper (przeważaj).

– Podczas trwającej w maju korekty na szerokim rynku, kursy deweloperów zachowywały się relatywnie dobrze. Ewentualne zaskoczenia na wynikach 1Q miały zwykle dodatni znak, a konferencje powynikowe pozytywny wydźwięk. Podtrzymujemy przeważenie sektora. – czytamy w raporcie DM mBanku.

W branży handlowej dobre perspektywy do wzrostów maklerzy widzą w akcjach AmRestu, CCC oraz LPP. Ich daniem, Eurocash powinien nadal ponosić koszty związane z restrukturyzacją biznesu oraz nowymi projektami. Z kolei po rozwiązaniu większości problemów związanych z systemu SAP, TXM powinien stopniowo poprawiać dynamikę sprzedaży r/r w kolejnych miesiącach.

Tym razem na listę nie załapał się żaden z reprezentantów sektora energetycznego. Cieniem na branży położyła się rewizja polityki dywidendowej w PGE. W kolejnych miesiącach DM mBanku spodziewa się raczej pozytywnych katalizatorów, m.in. harmonogramu ustawy o rynku mocy, szczegółów przedłużenia wsparcia dla kogeneracji i dyskontowania podwyżek cen śląskiego węgla.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Alumetal, Amrest, apator, ASSECOSEE, Atal, atende, ccc, Ciech, echo, elbudowa, Elemental, ergis, Grupaazoty, Herkules, lccorp, lokum, lpp, orangepl, pcm, PFLEIDER, PGNiG, robyg, stelmet, trakcja, txm, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Stelmet wnioskuje o anulowanie wypłaty ostatniej transzy świadczeń z FGŚP

  STELMET złożył wniosek do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o anulowanie wypłaty ostatniej z transzy świadczeń. STELMET wnioskował o przyznanie świadczeń ze środków FGŚP w łącznej kwocie 7,95 mln zł tytułem dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie wystąpienia COVID-19.

 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR