Ciekawe spółki upatrzone przez maklerów na grudzień

Eksperci z DM BOŚ, DM BZ WBK, Erste Securities oraz BESI przygotowani są na scenariusz wzrostów w końcówce roku. Sprawdziliśmy, które spółki zdaniem maklerów zabłysną stopami zwrotu na ostatniej prostej 2014 r.

Na cztery sesje przed końcem listopada, w najlepsze trwa dyskusja na temat szans na tegoroczny rajd św. Mikołaja. Rynkowi eksperci prześcigają się w wyliczaniu argumentów przemawiających za wzrostami. Wśród najczęściej wymienianych jest obniżka stóp procentowych w Chinach oraz zapowiedzi o gotowości do dalszego luzowania polityki monetarnej przez prezesa EBC. Dodatkowo rynki wschodzące wchodzą w sezonowo dobry okres. Na koniec roku można też spodziewać się wzmożonej aktywności funduszy inwestycyjnych i efektu tzw. strojenia okien.

Optymistycznie na końcówkę roku na warszawskim parkiecie zapatruje się DM BOŚ, który w poniedziałek przedstawił swój modelowy portfel. Analitycy biura na liście top picks umieścili aż 23 spółki: AB, Action, Arctic Paper, ASEE, Asseco Poland, BPH, CD Projekt, Ciech, Comarch, Decora, Duon, Echo, Enel-Med, Ergis, Eurotel, Herkules, Lena Lighting, Medicalgorithmics, Mercator, Neuca, PKN Orlen, Stomil Sanok i Vistula. Nowicjuszami w tym gronie jest pięć spółek: Ciech, Comarch, Eurotel, Lena Lighting oraz Echo Investment. Dla kieleckiego dewelopera DM BOŚ odtajnił rekomendację kupuj. Biuro zmieniło swoje zalecenie z trzymaj. Jednocześnie podwyższono cenę docelową z 6,20 zł do 7,70 zł za akcję. Broker zwraca uwagę, że zagraniczne fundusze szukające stabilnych spółek deweloperskich mogą być zainteresowane przejęciem pakietu akcji od Michała Sołowowa. W połowie roku okazało się, że Michał Sołowow wystawił na sprzedaż cały swój, 45-proc. pakiet akcji Echo Investment.

Swoich faworytów na końcówkę roku wymienia także ekspert z DM BZ WBK. Okazuje się, że część typów się pokrywa.

– Patrząc na dobre zachowanie zagranicznych giełd, oczekiwałbym napływu kapitału na rodzimy rynek dużych spółek. Pozytywny sentyment może przełożyć się także na mniejsze spółki. Natomiast czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza jest fakt, że większość obserwatorów tak uważa, co z reguły niesie zagrożenie dla ziszczenia się takiego wariantu. W końcówce roku wśród dużych spółek wyróżniać się może Asseco Poland. W minionym kwartale informatyczna grupa wreszcie zdołała zahamować trend spadkowy marż. To ważny sygnał dla inwestorów. Zwróciłbym uwagę także na Alior Bank, choć generalnie uważałbym na banki. Zgodnie z zapowiedzią prezesa Aliora, IV kwartał ma być dobry w wykonaniu tej spółki. W minionym kwartale pozytywnie zyskiem zaskoczył Synthos, co może faworyzować przecenioną spółkę. Wśród spółek z mWIG40 solidnie wygląda Neuca, która powinna zrealizować całoroczną prognozę zarządu. Spekulacyjne podstawy do odbicia dają mocno przecenione akcje GTC. Natomiast spośród spółek z sWIG80 warto przyglądać się Amice i Impexmetalowi. Obie spółki powinny pokazać dobre wyniki w IV kwartale. Podobają się nam także dystrybutorzy AB i Action. – mówi Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za III kwartał>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Jedynie symboliczny rajd św. Mikołaja przewiduje Marek Czachor z Erste Securities. Jego zdaniem, z uwagi na wysokie wyceny akcji na zagranicznych giełdach, w grudniu nie ma co liczyć na szarżę indeksów. Najbliższy tydzień lub dwa będą stały pod znakiem korekty, a w kolejnych może przyjść lekkie odbicie. Na koniec roku indeksy powinny być notowane na zbliżonym poziomie do obecnego.

– Na rynku nie brakuje atrakcyjnych pod względem wyceny spółek, których wskaźnik EV/EBITDA mieści się w przedziale 5-6. W tym gronie wymieniłbym AB i Action. Obaj dystrybutorzy są w stanie dalej poprawiać wyniki oraz realizować nowe projekty inwestycyjne. Na uwagę zasługuje także zapomniany Protektor. Spółka nie posiada zadłużenia, notuje dobre wyniki, płaci solidną dywidendę i ma nieruchomość na sprzedaż. Ciekawie wygląda także Wojas. Niska baza z tego roku związana z ciepłą pogodą (mniejszy popyt na kolekcje jesienno-zimowe) daje szansę na poprawę wyników w 2015 roku. Zwróciłbym uwagę także na Emperię. Spółka dysponuje środkami, które mogłaby przeznaczyć na akwizycje. – ocenia Marek Czachor, analityk Erste Securities.

>> Zakończony niedawno sezon raportów kwartalnych wykreował nowych bohaterów i przypomniał o kilku ciekawych spółkach >> 6 wzrostowych spółek, które wynikami podbiły serca inwestorów

Analitycy BESI widzą natomiast potencjał w akcjach Asseco Poland i Sygnity. Biuro wydało rekomendacje kupuj dla tych spółek z wycenami na poziomie odpowiednio 60 zł i 23,80 zł. Analitycy są zdania, że Asseco Poland wchodzi w okres stabilizacji marży operacyjnej. Wpływ na to ma optymalizacja kosztów u największych klientów spółki, podpisanie nowych kontraktów oraz szybki rozwój wysokomarżowych spółek zależnych Magic Software i Sapiens. Eksperci spodziewają się też wzrostu dywidendy w kolejnych okresach. Natomiast Sygnity według BESI nadal wygląd atrakcyjnie w perspektywie średnio i długoterminowej. Ma to związek z nowym rozdaniem budżetowym w UE, a do tego dochodzą zwiększenie inwestycji w spółkach użyteczności publicznej oraz wojsku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, Alior, arctic, assecopol, ASSECOSEE, bankbph, CDPROJEKT, Ciech, comarch, Decora, Duon, echo, emperia, enelmed, ergis, EUROTEL, gtc, Herkules, Lena, medicalg, mercator, NEUCA, PKNOrlen, protektor, sanok, SYGNITY, synthos, vistula, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, NEUCA oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i MERCATOR Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR