Faworyci DM mBanku na październik

Dobre momentum makro w światowej gospodarce, napływ nowego kapitału do funduszy akcyjnych ETF i rosnąca relatywna atrakcyjność wycen spółek z EM vs. rynki rozwinięte to główne argumenty biura przemawiające za pozytywnym nastawieniem do rynku akcji. Na październikowej liście DM mBank umieścił blisko 30 spółek.

– Do wszystkich akcyjnych ETF (globalnych i regionalnych) napływa nowy kapitał (+43 mld USD m/m). Nie widzimy przesłanek, żeby pozytywny sentyment do akcji miał się teraz odwrócić. Oczekujemy, że w 4Q pod wpływem danych makro, wyników spółek, a przede wszystkim atrakcyjności wskaźników wycen w relacji do rynków rozwiniętych, MSCI EM powróci do trendu wzrostowego (utrzymana korelacja WIG20). (…) Przy założeniu pozytywnego scenariusza makro na 2018 r, okres publikacji wyników za 3Q powinien być dobrą okazją do zakupu małych i średnich spółek, które w kolejnych kwartałach powinny łatwiej przenosić wyższe koszty na klientów. – uważają maklerzy z DM mBanku

W sektorze finansowym DM mBanku niezmiennie od wielu miesięcy zaleca ostrożne podejście do banków z ekspozycją na kredyty CHF. Największe ryzyko maklerzy widzą w walorach PKO BP (redukuj) oraz Millennium (sprzedaj). Wyjątkiem w tym zakresie jest BZ WBK (zalecenie akumuluj), którego głównym atutem jest wysokie ROE. Zdaniem biura, szczególnie interesująco w polskim sektorze finansowym wygląda Alior Bank (kupuj) i Pekao (akumuluj), a w regionie Komercni oraz OTP Bank.

W październikowym raporcie maklerzy przychylniejszym okiem spojrzeli na spółki chemiczne. Sprzyjające otoczenie gospodarcze skłoniło biuro do podwyższenia prognoz wyników i wycen akcji czołowych reprezentantów sektora. W wypadku Grupy Azoty (trzymaj) cena docelowa wzrosła do 80,77 zł, a Synthosu (trzymaj) do 4,62 zł. Faworytem biura pozostaje Ciech (kupuj) z ceną docelową podniesioną do 79,54 zł.

– Obecnie naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnie wyceniany jest Ciech (wzrosty cen spotowych sody w Chinach przed okresem negocjacji cen na 2018 rok, możliwy wzrost eksportu sody do Chin po wyłączeniu szkodliwych dla środowiska instalacji, wysokie 94-proc. obłożenie mocy produkcyjnych sody w Europie w 2017 roku). Neutralnie podchodzimy do wyceny Grupy Azoty oraz Synthosu, ale warto zauważyć, że w obu przypadkach otoczenie pozytywnie wpływa na sentyment. W Grupie Azoty oczekujemy poprawy r/r wyników w dwóch najbliższych kwartałach, dodatkowo pozytywnie na sentyment wpływają obserwowane wzrosty cen nawozów saletrzanych w Europie. Synthos z kolei jest beneficjentem ograniczenia dostaw kauczuków naturalnych do Chin przez Indonezję, Malezję i Tajlandię oraz odbicia notowań butadienu w Azji. – czytamy w raporcie.

W sektorze paliwowym, z uwagi na mocne marże rafineryjne we wrześniu (efekt huraganu Harvey), biuro podniosło ceny docelowe dla akcji Lotosu do 51,61 zł, Orlenu do 86,55 zł, a MOL do 3.077 HUF. Jednak w średnim terminie nastawienie maklerów pozostaje negatywne, czego odzwierciedleniem są zalecenia odpowiednio redukuj, sprzedaj i trzymaj. Faworytem DM mBanku jest PGNiG (akumuluj) z ceną docelową podniesioną do 7,73 zł.

Ostatnie osłabienie kursu PGNiG to naszym zdaniem okazją do kupna biorąc pod uwagę perspektywę liberalizacji rynku gazu, wyniku arbitrażu z Gazpromem i potencjalnych akwizycji na szelfie norweskim. – czytamy w raporcie.

Szukasz obrazu fundamentalnego Twoich spółek? Zajrzyj do działu analiz StockWatch.pl

W ramach polskiego sektora energetycznego DM mBanku wyróżnia Energę. Drugim faworytem, w kontekście rosnących cen energii na rynku niemieckim, jest CEZ. W wypadku gdańskiej spółki biuro podniosło zalecenie do akumuluj, a cenę docelową do 14,49 zł. Maklerzy zwracają uwagę, że spółka z jednej strony nie ma ekspozycji na spadający clean dark spread, a z drugiej ma przed sobą perspektywę poprawy rentowności w obrocie w 2018 r.

W sektorze informatycznym biuro stawia na cztery spółki. Listę faworytów tym razem otwiera Comarch, którego kurs akcji regularnie spada od kilku miesięcy. W najnowszym raporcie maklerzy podwyższyli rekomendację dla spółki do akumuluj z ceną docelową utrzymali na poziomie 195 zł. Wśród mniejszych podmiotów IT biuro preferuje Asseco South Eastern Europe, Atende i Wasko.

– Kontraktacja IT od samorządów i szpitali ruszyła na trwałe. Pojawiają się pierwsze duże przetargi publiczne. Największe z nich to: przetarg na dostawę i wdrożenie systemu cyfrowej rejestracji przebiegu rozpraw sądowych w sądach powszechnych oraz przetarg na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego w ZUS. W obu postępowaniach faworytem jest Comarch. Podkreślamy nasze pozytywne nastawienie do Atende, Wasko i Asseco South Eastern Europe – czytamy w raporcie.

Niezmiennie mocną reprezentację w portfelu DM mBanku ma sektor przemysłowy. W październiku biuro szansę na wzrost wartości widzi w wypadku akcji Ergisu, Famuru, Kernela, Pfleiderer Group oraz Stelmetu. Maklerzy zalecają ostrożne podejście do akcji Boryszewa, Forte oraz Vistalu. W wypadku ostatniej spółki biuro przestrzega przed ryzykiem utraty płynności.

– Naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnie wyceniane są: Ergis (spółka notowana z około 24-34 proc. dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców pozytywnie przekładać się będzie na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (wzrost areału powinien przełożyć się na pozytywną dynamikę wyników w kolejnym sezonie), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na 2H’17; program motywacyjny zarządu wspierać będzie notowania firmy w nadchodzących latach) oraz Stelmet (spadek wyników powinien wyhamować w 3Q’17; mocne umocnienie GBP do PLN w ostatnim miesiącu; sztormowa pogoda w Wielkiej Brytanii na jesieni 2017 roku). – czytamy w raporcie.

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia w budowlance. Po kolejnym miesiącu przeceny, wycena spółek budowlanych spadła do P/E’17 ok. 11x oraz EV/EBITDA ok. 5,5x. Biuro zaleca kupno akcji niezadłużonych firm, licząc na dobre wyniki w II połowie roku. Na liście faworytów są Unibep, Erbud, Elektrobudowa i Budimex. Jeszcze lepiej rysują się perspektywy spółek deweloperskich. Maklerzy przyznali, że sezon wyników za 1H’17 przerósł ich prognozy.

– Rokowania na drugą połowę roku są bardzo dobre. Uważamy, że większość spółek z sektora jest w stanie przebić rynkowy konsensus w tym roku i jest na dobrej drodze, by przekroczyć konsensus również w 2018 r. W bieżącym przeglądzie miesięcznym podnosimy prognozy ZN Echo o średnio 28 proc. w horyzoncie ‘17-19, podtrzymując rekomendację kupuj. Zwracamy uwagę na Capital Park, w przypadku którego zaczyna materializować się nasz scenariusz inwestycyjny, nakreślony w styczniowym raporcie. W segmencie mieszkaniowym obecnie najtańszymi spółkami są według nas LC Corp, Lokum, Archicom i Robyg. – uważają maklerzy DM mBanku.

15 deweloperów mieszkaniowych z Catalyst zwiększyło w tym roku sprzedaż o 26 proc. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Otoczenie makro napędza także sprzedaż spółek handlowych. Zdaniem maklerów, niższy r/r kurs USD/PLN w momencie zakupu kolekcji jesień-zima’17, powinien pozytywnie oddziaływać na rentowność spółek odzieżowo-obuwniczych w IX-XII’17. Biuro podniosło wycenę akcji CCC do 308 zł, a LPP obniżyło 8.400 zł. Według maklerów, atrakcyjne perspektywy wzrostu oferują także Eurocash i Amrest.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Amrest, archicom, ASSECOSEE, atende, budimex, bzwbk, ccc, CEZ, Ciech, comarch, CPGROUP, echo, elbudowa, energa, Erbud, ergis, eurocash, Famur, Grupaazoty, kernel, lccorp, lokum, Lotos, mol, Pekao, PFLEIDER, PGNiG, PKNOrlen, robyg, stelmet, synthos, unibep, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR